PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla platí ve školách kvůli koronaviru?

8. 9. 2020 | Aktuality

koronavirus_provoz_školPočty nakažených koronavirem v Česku i ve světě v posledních dnech začaly strmě stoupat. Ve školách proto už od 1. září platí několik opatření. Jaká to jsou a jak by v případě karantény probíhala distanční výuka? Přinášíme vám přehled pravidel a doporučení, které připravilo ministerstvo školství.

 • Studenti nemusí před prvním příchodem do školy prokázat svou bezinfekčnost.
 • Před vstupem do školy se na studenty nevážou žádná pravidla. Jinými slovy, bavit se venku před školou mohou.
 • Je nutné dodržovat zásady osobní hygieny. To znamená umývat si ruce, používat antibakteriální gely, kýchat nejlépe do jednorázových kapesníků, které člověk po použití vyhodí.
 • Do škol budou mít omezenější přístup cizí osoby.
 • Stejně tak nemusí probíhat kulturní akce škol, jichž by se účastnil větší počet lidí.
 • Dojde k minimalizaci kontaktu mezi žáky 1. a 2. stupně.
 • Co nejdříve po příchodu do školy by si měl každý umýt ruce teplou vodou a mýdlem v dávkovači po 20 až 30 vteřin. Alternativou je provést dezinfekci rukou.
 • Pokud bude student prokazovat příznaky epidemie, buď ho škola pošle domů anebo ho umístí do izolované místnosti, kde si ho následně vyzvedne zákonný zástupce.
 • Škola poskytne distanční vzdělání v případě, že ve škole nebude moct osobně být více než polovina studentů aspoň jedné třídy/skupiny/oddělení/kurzu. To se vztahuje na základní školy, střední, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky.
 • Mateřské školy mají povinnost poskytnout distanční vzdělávání dětem, pro které je předškolní vzdělání povinné – a to v případě, že chybí většina dětí ze třídy/školy.
 • Žáci mají povinnost se distančně vzdělávat. To například na jaře neplatilo a ne každý se distanční výuky aktivně zúčastnil. Tato povinnost neplatí pro žáky základních uměleckých škol a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky.
 • Školní obědy budou probíhat v rámci co nejmenších skupin. Školy si tak například budou moct rozložit vydávání obědů na delší časový úsek.
 • Nemělo by docházet k neúměrnému přetěžování žáků, kteří by se účastnili distanční (domácí výuky). Školy by se tak soustředily především na vzdělávací obsah českého jazyka, cizího jazyka a matematiky. SŠ by kladly důraz i na odborné předměty a praktické vyučování nutné pro absolvování oboru.
 • Škola by také měla respektovat aktuální zdravotní stav a individuální podmínky konkrétních studentů. Například ne každý má doma vlastní počítač, na němž může dělat domácí úkoly. Důležité bude pravidelně udržovat kontakt se žáky a jejich rodiči a v případě problémů jim pomoct. Důraz bude na poskytování zpětné vazby v rámci výuky.
 • Případná karanténa nemocného studenta bude trvat 10 dnů. Nikoliv 14 jako na jaře.

Praha:

Aktuálně nejkritičtější situace panuje v Praze, kde hygienici evidují největší množství nových případů a již se nedaří vyhledat a izolovat všechny kontakty nakažených. Od středy 9. září proto přibude nově povinnost nosit roušky ve společných prostorách základních, středních i vysokých škol. Povinnost se nevztahuje na mateřinky.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj:
https://www.msmt.cz/

Další články k tématu

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Přehled nových termínů přihlášek a přijímacích zkoušek

Na této stránce najdete pravidelně aktualizovaný seznam škol, které kvůli pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v České republice posunuly termíny přijímacích zkoušek či termíny pro podání přihlášek. Česká zemědělská univerzita v Praze „Stanovené termíny přijímacích zkoušek zůstávají v platnosti, bude však záležet na tom, kdy proběhnou maturity, což dosud není jisté. V současnosti čekáme na …

číst více
PŘEHLED školství v době koronaviru: Maturanti bez maturity, přijímačky o prázdninách

PŘEHLED školství v době koronaviru: Maturanti bez maturity, přijímačky o prázdninách

V Česku i nadále platí celostátní karanténa a jsou zavřené všechny školy. Aktuálně není jasné, kdy se vzdělávací zařízení znovu otevřou. Hovoří se o polovině května, ale vše závisí na vývoji epidemie koronaviru. Na co by se tedy měli studenti připravit? Ve hře je několik variant. Maturity Letošní maturity – pokud se uskuteční – budou definitivně …

číst více
Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Technické školy bojují s koronavirem. Vyrábí štíty i zabijáky virů

Společně s pandemií koronaviru čelí prakticky celý svět také nedostatku ochranných pomůcek jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Aby se Česká republika nemusela spoléhat pouze na dodávky zdravotnického materiálu ze zahraničí, na pomoc přispěchaly i technické univerzity po celé zemi a samy začaly s výrobou i vývojem pomůcek, z nichž některé před koronavirem nejen chrání, ale …

číst více