Pražské menzy "celiak a vegan friendly"?

3. 10. 2016 | Přijímací řízení

Oběd řeší řada studentů výletem do menzy. Pokud však patříte ke strávníkům se speciálními nároky na stravování, trpíte některou z potravinových alergií nebo zkrátka jen chcete jíst zdravě, měli byste se mít na pozoru. Přinášíme vám proto přehled jídelen tech nejznámějších pražských vysokých škol, díky kterému hlady strádat nebudete.

Menzy Univerzity Karlovy Nejstarší česká univerzita provozuje celkem 11 menz a několik dalších výdejen a bufetů. Strávníky se speciálními potřebami však zdejší nabídka pokrmů příliš neuspokojí. Vaří se většinou česká klasika. Očekávat tak můžete zejména knedlíky, zahuštěné omáčky, popřípadě rychlá smažená jídla, jako je třeba obalovaný sýr. Také polévky téměř vždy obsahují nejčastější alergeny, a tak si v menze v podstatě nedáte ani malou svačinku. Studentské jídelny však připravují zeleninové saláty. Pokud vám tedy stačí mistička se zelím, rajčetem a kouskem okurky, můžete se do menzy směle vydat a prozkoumat, zda by se pro vás mezi hlavními pokrmy nenašlo něco přijatelného. Některé menzy totiž čas od času připravují „speciální“ jídla, která nenajdete v jídelníčku na internetu. Bývají to většinou steaky s hranolky nebo kroketami, které jsou nicméně o poznání dražší, než pokrmy z denního menu.

menza.jpg

Menzy na ČVUT Podobná situace jako na „Karlovce“ panuje i na ČVUT. Polévky jsou ve všech menzách takřka pokaždé s obsahem alergenů, hlavní jídla stejně tak. Menu však většinou nabízí alespoň jedno jídlo, které se shoduje s konceptem racionálního stravování. Studenti techniky si tak pochutnají třeba na tofu, čočce nebo různých druzích salátů s masem i rybami. Menza na Strahově denně vaří různé speciality mezinárodní kuchyně. Jejich cena však už tolik příznivá není – oproti ostatním pokrmům jsou doplňková jídla o 30 korun dražší. Hlavní jídelny potěší i milovníky sladkého, neboť nabízejí hned několik druhů dezertů, a to i ve zdravějších variantách. Smlsnete si tu třeba na ovocném poháru, pudinku nebo panna cottě.

Menzy na VŠE Ti z vás, kteří se chystají na Vysokou školu ekonomickou, budou mít volbu vhodného stravovacího zařízení opoznání snazší. Univerzitní areál na Žižkově nabízí nejen tradiční vývařovnu, ale také studentskou restauraci se zdravou výživou, kde si vyberou nejen alergici, ale také vegetariáni. Ceny se sice pohybují okolo 70 korun, což však odpovídá kvalitě. Budete mít jistotu, že se po zbytek dne nebudete v lavici svíjet hlady. Přímo v menze (podobná, jako je ta na Žižkově, se nachází i v areálu na Praze 4) najdete rozmanitou nabídku pokrmů od těch masitých až po zeleninové. Pokud ale držíte bezlepkovou dietu, pravděpodobně se tu vhodného jídla nedočkáte, pokud vám ovšem nestačí zeleninový talíř. Teplé pokrmy totiž alergen téměř vždy obsahují.

Menza a restaurace v areálu ČZU Zdaleka nejpříznivější bilanci z výčtu studentských stravovacích zařízení má Česká zemědělská univerzita. Její menza vaří zdravě, chutně a za příznivé ceny. Polévky se zde obvykle připravují bez lepku, v nabídce nechybí ani dva bezmasé pokrmy, jedno teplé sladké jídlo i dvě speciality, které však nejsou o tolik dražší, než zbývající nabídka. Nevaří se tu pouze fádní česká klasika, což jistě ocení především příznivci zdravého stravování. Pokud si v menze nevyberete, v areálu univerzity se nachází velká spousta restaurací a bufetů, které pro studenty připravují jídla za zvýhodněnou cenu. Na „zemědělce“ tak budete mít spíš problém s tím, kam se vydat dřív: jestli na polévku do bufetu nebo na rizoto s kuřecím masem do menzy.

Autorka: Nikola Staňková

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Fotografie: www.suz.cvut.cz www.cuni.cz

Další články k tématu

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Několik vysokých škol po České republice kvůli výskytu koronaviru preventivně na několik dní ruší výuku. Patří mezi ně i Česká zemědělská univerzita (ČZU), jejíž pedagog byl pozitivně testován na Covid-19. Pedagog z technické fakulty se nakazil při konferenci v italském Udine. Výuka byla prozatím zrušena v pondělí a v úterý. Pedagog se podle ČZU dostal do …

číst více
Nejekologičtější univerzitou Česka je ČZU. Ve světě je na 31. místě

Nejekologičtější univerzitou Česka je ČZU. Ve světě je na 31. místě

Česká zemědělská univerzita v Praze získala prvenství v žebříčku nejvíce ekologických univerzit v České republice a nevedla si špatně ani v celosvětové konkurenci, kde se umístila na 31. místě. Žebříček, za nímž stojí UI Green Metric, porovnával, jak jsou vysoké školy ohleduplné k životnímu prostředí. ČZU si vedla nejlépe v kategoriích hospodaření s vodou, vzdělávání a nakládání s odpady, v nichž získala nejvyšší …

číst více
Fakulta VŠE jede dál podle rozvrhu, výuka se přesunula on-line

Fakulta VŠE jede dál podle rozvrhu, výuka se přesunula on-line

Už tři dny po uzavření škol se výuka na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) na Vysoké škole ekonomické (VŠE) opět rozjela naplno. Škole s tím pomáhá online platforma Microsoft Teams. Studenti tak virtuálně absolvují přednášky, které probíhají přesně podle rozvrhu před pandemií koronaviru. Přednášky jsou navíc interaktivní. Studenti mohou klást dotazy, vyučující zase sdílet prezence nebo přímo …

číst více