Postgraduální studium v zahraničí? Lepší později, než nikdy!

15. 6. 2007 | Studium v zahraničí

Máte vysokoškolský diplom v kapse, ale do práce se vám ještě nechce? A co si pracovní maratón oddálit třeba dalším studiem v zahraničí… Kromě zajímavé kolonky v životopise jistě získáte i pevnější jazykové znalosti a mnoho neocenitelných zkušeností. Můžete vycestovat na vlastní pěst i skrz zavedený program. Na následujících řádcích najdete tipy na získání různých grantů pro postgraduální studenty.

FULBRIGHTOVA NADACE Jedním z nejzajímavějších projektů zaměřených na absolventy VŠ, dychtící po dalším studiu v USA, je Fulbrightova nadace. Stipendium na školné, pojištění, zpáteční letenku a pokrytí životních nákladů obdržíte na jeden rok. Jednou z podmínek pro získání stipendia je ale dobré skóre v jazykovém testu z anglického jazyka TOEFL. O grantu Fulbrightovy nadace se více dočtete na www.fulbright.cz.

CEEPUS Obyvatelé střední Evropy se mohou ucházet i o velmi atraktivní stipendia udělovaná organizací CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies). Tento projekt se zaměřuje na podporu styků mezi následujícími zeměmi: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina a Makedonie a Černá Hora. Grant můžou čerpat jejich občané do věku 35 let a čerpat ho lze po dobu 3–10 měsíců. Podrobnější info: www.ceepus.info.

GRUNDTVIG Jedná se o jeden z podprogramů projektu Socrates, zaměřený na spolupráci v oblasti vzdělávání v rámci EU. Grundtvig se specializuje na celoživotní vzdělávání osob starších 25 a na krátkodobé intenzivní kurzy, široký výběr je i z jazykových kurzů. Bližší informace o konkrétních programech naleznete na www.socrates.cz.

VISEGRÁDSKÝ FOND Podporuje spolupráci mezi Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem. Umožňuje postgraduálním studentům finanční podporu na studium nebo výzkum v některé z ostatních zemí Visegrádské čtyřky. Délka studia je 5 až 10 měsíců a uchazečům nesmí být více než 35 let. Více informací poskytne www.visegradfund.org.

DŮM ZAHRANIČNÍCH SLUŽEB Další možností je požádat si o velmi zajímavé granty od soukromých agentur i zahraničních vlád na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, konkrétně prostřednictvím tzv. Domu zahraničních služeb. Některé destinace jsou věru exotické, takže neváhejte a navštivte jejich web: www.dzs.cz.

Toto je pouze několik programů, které vám mohou usnadnit studijní pobyt v zahraničí. Doufáme, že jsme vám při nejmenším nasadili do hlavy onoho pomyslného červíka. Studium v zahraničí je obrovská životní zkušenost a nikdy k němu už nebude tak snadná cesta jako teď. Daniel (25) o své zkušenosti říká: „Rozhodně mého rozhodnutí vyjet za studiem do zahraničí nelituji. Ze zkušeností, které mi pobyt dal, čerpám i ve svém povolání dodnes.“ Tak co, už balíte?