Počet středních škol klesá. Může za to i nižší porodnost

6. 5. 2022 | Aktuality

Počet středních škol klesáPočet škol s maturitními obory za deset let klesl o 13 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cermat. Důvodem je pravděpodobně demografický vývoj a pokles porodnosti. Nejvíce se snížil počet lyceí a učilišť s maturitními obory, přibližně o 33 procent.

V současnosti mají studenti největší výběr středních odborných škol, jichž je celkem 717. Jejich počet od roku 2011 klesl zhruba o deset procent. Nástavbové studium je dostupné na 231 školách. Před deseti lety to bylo o 12 procent více.

Ještě větší pokles zaznamenala lycea a učiliště s maturitou. Lyceí je nyní 135 oproti dřívějším 203 a počet učilišť klesl dokonce o víc než čtvrtinu. Mírný pokles je naopak v počtu gymnázií. Od roku 2011 jich ubylo 13. Týká se to ale jen čtyřletých a osmiletých gymnázií. Těch šestiletých naopak přibylo. V roce 2011 mohli studenti volit z 52 šestiletých gymnázií, letos mohou vybírat ze 64.

Víc jak polovina maturantů absolvovala střední odbornou školu

Až do roku 2018 počet studentů středních škol v Česku soustavně klesal. Trend se ale v posledních letech otočil. Zatímco v minulém školním roce bylo 420 tisíc středoškoláků, letos je jich zhruba 446 tisíc. Studenti častěji míří gymnázia a střední odborné školy, méně často než v minulosti pak na lycea, učiliště a nástavby. Na středních odborných školách letos dělalo maturitu 50,9 procenta všech studentů, na gymnáziích to bylo 30,2 procenta.

Letos se k maturitě hlásí celkem 73 774 studentů, z nichž 70 084 zkoušku skládá poprvé. Stejně jako v minulých letech mají studenti povinnou zkoušku z češtiny a dále si vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Větší zájem je stabilně o maturitu z cizího jazyka, kterou si vybralo 82,6 procenta maturantů. Ti nejčastěji volí angličtinu. Naopak zájem o maturitu z matematiky klesá, vybralo si ji pouze 17,4 procenta studentů, přibližně o dvě procenta méně než loni.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Dva druhy maturit. Ministerstvo školství připravuje novelu zákona

Dva druhy maturit. Ministerstvo školství připravuje novelu zákona

Místo jedné maturity dvě. Jednu pro studenty mířící na vysokou školu, tu druhou pro ty, kteří plánují nastoupit rovnou do zaměstnání. Návrhy nové podoby maturitní zkoušky představili zástupci think-tanku Univerzity Karlovy Vzdělávání 21 spolu s ministrem školství Petrem Gazdíkem. „Návrh na vznik dvou maturitních zkoušek reaguje na skutečnost, že současná společná maturita pro všechny je …

Na vysokou jedině z gymplu? Není to podmínka!

Na vysokou jedině z gymplu? Není to podmínka!

Vysokoškolské prostředí je stejně rozmanité jako kterékoliv jiné. Studenti pochází z rozličných sociálních zázemí ale také z různých středních škol. A třeba i z učilišť. Kolik takových studentů míří na vysoké školy? Národní ústav pro vzdělávání před třemi lety uveřejnil výsledky dotazníkového šetření, v rámci kterého zjišťoval, jak se tři roky po maturitě daří absolventům středních škol na trhu …