Perličky od maturit 5

7. 5. 2013 | Rady maturantům

U maturit zazní někdy skutečné skvosty. Ať už za to může stres, nervozita či nepřipravenost, studenti někdy své zkoušející opravdu pobaví. Dnes popáté vám přinášíme perličky, které u maturit skutečně padly.

Český jazyk

Z češtiny maturuje povinně každý středoškolák, a tak je tu skutečně velký potenciál pro pravé perly. Pojďme se na několik z nich podívat:

Student hovořící o Remarquově díle „Na západní frontě klid: “Za války trpěli lidé, příroda a zvěř!“

Učitel: „Můžeš mi říct, co je myšleno souslovím ‚období temna‘?“

Student: „No… asi tak po půlnoci…“

Student: „Zola zobrazoval ve svých románech deklasované živly jako zloděje a prostitutky, kdybyste se neurazila, paní profesorko…“

Učitel při zkoušení Máchova Máje: „A jaké je to závěrečné zvolání?“

Student: „Karle! Hynku! Mácho!“

Učitel po studentově výkonu u maturitní otázky „pražští německy píšící autoři“: „Franz Kafka popravdě moc nekouřil, nepil a cestoval maximálně ze sanatoria do sanatoria, ale svoji verzi, kdy žil bohémským životem a byl na Aljašce, můžeš zkusit prodat Cimrmanům.“

Student: „Mezi největší české literární památky patří třeba Karlův most a chrám sv. Barbory.“

Student: „Dalimilova kronika byla velmi nacistické dílo.“ (místo „nacionalistické“)

Učitel poté, co ve snaze dostat ze studenta alespoň něco, přešel k seznamu přečtené literatury: „Kdo napsal Dona Quijota?“

Student vítězoslavně: „Sancho Panza!“

Biologie

Učitel: „Jaké svaly se zapojují při porodu?“

Student: „Hýžďové?“

Učitel: „Aspoň víme, kudy jsi přišel na svět ty…“

Učitel: „Proč je mozková kůra šedá?“

Student: „Protože se tam práší ušima?“

Cizí jazyky

Student v ruštině na téma „místo, kde žiji“: „Ja bydláju za nádražom.“

Další perly se k nám dostaly v podobě historek. Jedna ze studentek popisovala svůj zážitek z francouzštiny: „Přišel za mnou učitel se slovy: ‚Vy jste si vytáhla státní svátky, co?‘ ‚Jo, pane profesore, zrovna ty data, to jediný jsem nechtěla…” ‘Jojo, ja vím, to je ta nejblbější otázka, píše vám dobře tužka?‘ ‚Jo, mám tři, kdyby dopsala.‘ ‚Tak si pište…‘ Maturita byla za jedna.“

Tatáž studentka vzpomíná na spolužáka, který nebyl schopný zodpovědět otázku „now tell us in which season of year it happened?“ („V kterém ročním období se to stalo?“) Nemohl si vzpomenout, co znamená slovo „season“, a tak, jak jim vždy radili, si to slovo rozložil na „sea son“ – „syn moře“. Natolik prý pobavil porotu, že ho poslali domů s trojkou.

Jiná studentka zase povídala o kamarádovi, který si nemohl v němčině vzpomenout, jak se řeknou kozačky, a tak je nazval „Ziegeshuhe“ („kozí boty“).

Nauka o společnosti

Student: „Jo, Descartes… To bylo takovýto COITO ergo sum, že jo?“ (místo „cogito“)

Učitel: „Kde byl poslední summit EU?“

Student: „V Tokiu!“

Učitel: „To mi chceš říct, že Japonsko je v EU?!“

Student: „A ne snad?!“

A na závěr, jak také může vypadat poněkud drsný způsob vyhození od maturity:

Učitel: „Chcete hašlerku?“

Student: „Hm, dala bych si.“

Učitel: „Tak si pro ni přijďte v září…“

Zdroj fotografií: Stock.Xchng