Ostravská univerzita „otevřela“ virtuální nemocnici

Ostravští studenti medicíny mohou nově trénovat ve virtuální nemocnici. Vyzkoušet si v ní budou moct nespočet pohotovostních scénářů. Stačí jim k tomu speciální virtuální brýle, které je přenesou do sanitky, na oddělení ARO, nebo přímo na operační sál.
„Projekt Virtuální nemocnice je dalším krokem ke zvyšování kvality vzdělávání na ostravské lékařské fakultě. Je to takový předstupeň přípravy na přímou praktickou výuku v našem simulačním centru, kde si mohou studenti vyzkoušet náročné situace nejprve ve virtuálním prostředí,“ popisuje hlavní řídící projektu a proděkanka pro studium a celoživotní vzdělávání Ivona Závacká.
V rámci scénářů se studenti podívají také například na JIP, porodní sál, urgentní příjem i další prostory cvičné nemocnice. Nacvičí si lékařské zákroky a mohou i podrobně prozkoumat vybavení, přístrojovou techniku a chirurgické nástroje.
„Jednotlivé tréninkové scénáře je pak možné procvičovat hned ve třech úrovních. V úrovni prohlížení, v úrovni realizace scénáře s nápovědou a konečně v úrovni ostrého provádění vybraného scénáře s následnou kontrolou správného postupu jednotlivých kroků,“ vysvětlil koordinátor projektu Cyril Klimeš.
Do nemocnice se studenti mohou z počítače i chytrého mobilu. „Celá nemocnice včetně všech scénářů je rovněž dostupná z prostředí on-line webové platformy. A to jak pro individuální, tak skupinovou výuku. On-line webová verze umožňuje uživatelům vytvářet nové didaktické pomůcky, a dokonce je vkládat do prostředí Virtuální nemocnice. Vyučující tak mohou například nakonfigurovat speciální avatary, kteří jsou schopni projevovat ve virtuální realitě základní emoce,“ dodal Klimeš.
Možnost získávat zkušenosti ve virtuální realitě mladé mediky baví. „Skvělé je, že jim tyto zkušenosti i utkví v paměti, což je důležité pro jejich následnou praxi,“ uzavírá Závacká.
Zdroj: Novinky.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul
Studenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů. „Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a […]
číst víceMezi 1000 nejlepších škol světa je devět českých, z toho jeden nováček
Prestižní žebříček QS World University Rankings vydal přehled nejlepších vysokých škol pro rok 2025. V top tisícovce je hned devět českých zástupců, z toho jeden úplný nováček. Ty nejlepší české školy vesměs obhájily loňské pozice. Nejlepší českou školou je podle QS opět Univerzita Karlova. Loňský skokan si znovu o něco polepšil ve světovém srovnání. Poskočil […]
číst víceMinistr školství oživil téma zpoplatněného studia VŠ
Jedním z témat konference o budoucnosti Česka bylo i zpoplatnění vysokoškolského studia. Znovu ho otevřel ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj je diskuze o zavedení školného nevyhnutelná. „Prostě se nevyhneme v nějakém čase diskusi o nějaké formě finanční participace studentů na vzdělávání. Koneckonců dnes se to děje na vyšších odborných školách,“ vysvětlil Bek. Studium na […]
číst více