Některým dětem domácí výuka zlepšuje psychiku

25. 5. 2020 | Aktuality

dálkové studiumKaždá mince má dvě strany. Zatímco některým dětem domácí výuka nevyhovuje, jiné naopak prospívají. Mezi nimi jsou převážně introvertní děti všech věků. Shodují se na tom rodiče, pedagogové i psychologové z Vysočiny. 

„Škola může být brána jako takzvaný stresor. Děti, které jsou na stres citlivější, teď mohou prospívat trošku více díky tomu, že základní stresor v jejich životě odpadl,” vysvětlil Jan Sojka z havlíčkobrodské psychologické ambulance.

Pozitivní účinky domácí výuky po přibližně měsíci vypozorovala například matka desetiletého Václava, který chodí do základní školy v Jihlavě. „Předtím nesnídal, svačiny vracel nenakousnuté, byla na něm pořád vidět nervozita. Teď se mu chuť k jídlu vrátila, učení doma mu vyhovuje. Navíc učivo čtvrté třídy není problém procvičovat doma, zvládneme to klidně při žehlení,” uvedla. O tom, že by syna poslala zpět do školy během období dobrovolné docházky, proto prozatím neuvažuje.

Pozitivní dopady domácí výuky na psychiku pociťují kromě introvertů také děti, které běžně do školy vstávají ve velmi brzkých hodinách, protože musí daleko dojíždět. Naopak děti, které jsou spíše extrovertní, stýská se jim po vrstevnících a chybí jim pevný režim, se mohou doma stresovat.

„Moje zkušenost z ambulance je jiná, rozvolnění režimu je pro děti náročnější, jak jsou bez struktury, jsou více úzkostné, nezvládají si režim řídit samy,” popisuje situaci těchto dětí jihlavská psycholožka Alena Procházková.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Většina rodičů domácí výuku zvládá, vyplývá z výzkumu

Většina rodičů domácí výuku zvládá, vyplývá z výzkumu

Kvůli epidemii koronaviru byly v půlce března uzavřeny školy po celém Česku a výuka se přesunula ze školních lavic do domovů a pod taktovku rodičů. Masarykova univerzita, Univerzita Karlova a Akademie věd proto zjišťovaly, jak rodiče domácí výuku zvládají. Během prvního dubnového týdne se do výzkumu zapojilo skoro deset tisíc rodičů dětí, které navštěvují první nebo …

číst více
Jak studovat během epidemie koronaviru

Jak studovat během epidemie koronaviru

Od středy jsou kvůli novému typu koronaviru po celém Česku až do odvolání zavřeny všechny školy, včetně vysokých. V současné době, kdy je svět propojený online, je však řada možností, jak mohou školy dál vést výuku přes internet a díky nimž mohou studenti v improvizovaných podmínkách pokračovat ve studiu. Výukové platformy typu Google for education navíc v posledních …

číst více
Vysvědčení bude podle známek za únor a březen

Vysvědčení bude podle známek za únor a březen

Už od 11. března se školáci po celém Česku kvůli epidemii koronaviru vzdělávají z domova. Vysvědčení za druhé pololetí, které žáci a studenti obdrží v červnu, by proto mělo primárně vycházet z doby, kdy ještě probíhala klasická výuka, tedy z únorových a části březnových výsledků. Vyplývá to z vyhlášky pro klasifikaci tohoto pololetí, kterou uveřejnil resort školství …

číst více