Návštěvy divadla ne, četba ano. Co ovlivňuje naše známky?

22. 3. 2022 | Stojí za přečtení

četbaBritští vědci vyvracejí zažitý mýtus. Podle jejich studie neexistuje žádná souvislost mezi kulturními aktivitami jako jsou návštěvy galerií či muzeí a výsledky ve škole. Naopak četba a aktivity s ní spojené mohou výrazně přispět k lepším známkám.

Vědci zkoumali dopad takzvaného „kulturního kapitálu“ (množství peněz, které mohou domácnosti investovat do kulturního vyžití) na kvalitu života dětí. „Je lákavé věřit, že vyšší kulturní kapitál pozitivně ovlivní výsledky školních zkoušek. Při hlubší úvaze je však těžké věrohodně popsat mechanismy, díky kterým by se prokázalo, že mimoškolní aktivity ovlivňují výsledky ve školních předmětech,“ popisuje studie.

„Tato studie přichází s empirickými zjištěními, které nepodporují názor, že větší kulturní kapitál dokáže umenšit sociální nerovnosti ve výsledcích zkoušek. To ale neznamená, že činnosti spojované se zvýšením kulturního kapitálu by neměly být součástí výuky – například výlety totiž mohou přispět k větší radosti ze studia,“ píše se dále ve studii.

Výzkumníci pro studii použili statistické modely vycházející z dotazníku, který mapoval aktivity několika domácností napříč Velkou Británií. Kromě návštěv divadla nebo galerií odborníky zajímalo mimo jiné i to, jak často děti i rodiče čtou. Získané údaje pak vědci porovnali se záznamy mezinárodní databáze studentů.

Zatímco výlety za kulturou neměly na známky dětí dopad četba ano. Výsledky studie odhalily, že činnosti jako je čtení pro zábavu, návštěvy knihovny nebo debaty o knihách, přispívají k tomu, že si studenti u zkoušek vedou výrazně lépe.

Ačkoliv podle vědců nemají kulturní aktivity dopad na školní výsledky, podle dalších studií i tak příznivě ovlivňují naše životy. Vědci z UCL dokonce dospěli k závěru, že kultura může náš život prodlužovat. Jejich studie z roku 2019 odhalila souvislost mezi uměním a snížením rizika předčasného úmrtí. Výsledky této studie podporují i další výzkumy, podle kterých pravidelné výlety za kulturou pomáhají v prevenci a v boji s depresí, demencí nebo chronickou bolestí.

Zdroj: The Guardian

Další články k tématu

Kultura na univerzitách se probouzí. Přinášíme osm tipů, kam vyrazit

Kultura na univerzitách se probouzí. Přinášíme osm tipů, kam vyrazit

Protikoronavirová opatření polevují a život se začíná vracet do normálních kolejí. Kultura už tak pomalu přestává být pouze doménou monitorů počítačů a telefonů. Přinášíme osm typů, kam vyrazit a po dlouhé době zažít na vlastní kůži pomalu se probouzející kulturu. Praha: poezie, hudební impro i renesanční party V Kampusu Hybernská, pár kroků od Náměstí republiky, probíhá …

číst více
Studentky z Univerzity Karlovy zkoumají, jak děti prožívají příběhy

Studentky z Univerzity Karlovy zkoumají, jak děti prožívají příběhy

Studentky Anežka Kuzmičová z Filozofické fakulty a Markéta Supa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zkoumají, jak děti prožívají příběhy.  Ve svém výzkumu mimo jiné sledují, zda mají děti raději fyzické knihy, audioknihy anebo sledování filmů a seriálů. „My dospěláci často řekneme, že děti nečtou, ale nikdo neřeší, co by je tak na tom čtení …

číst více
Tyhle celebrity studovaly na univerzitách. Obory vás překvapí!

Tyhle celebrity studovaly na univerzitách. Obory vás překvapí!

Sigourney Weaver Znáte ji jako kosmonautku Ellen Ripleyovou, která bojuje s vetřelci, nejspíš jste ale nevěděli, že Sigourney Weaver byla dříve také pilnou studentkou na dvou nejprestižnějších univerzitách světa. Bakaláře studovala Stanfordu, kde se věnovala literatuře. Na magistra pak přešla na další top školu světa – Yale – kde se věnovala herectví. Natalie Portman Role princezny …

číst více