Návštěvy divadla ne, četba ano. Co ovlivňuje naše známky?

22. 3. 2022 | Stojí za přečtení

četbaBritští vědci vyvracejí zažitý mýtus. Podle jejich studie neexistuje žádná souvislost mezi kulturními aktivitami jako jsou návštěvy galerií či muzeí a výsledky ve škole. Naopak četba a aktivity s ní spojené mohou výrazně přispět k lepším známkám.

Vědci zkoumali dopad takzvaného „kulturního kapitálu“ (množství peněz, které mohou domácnosti investovat do kulturního vyžití) na kvalitu života dětí. „Je lákavé věřit, že vyšší kulturní kapitál pozitivně ovlivní výsledky školních zkoušek. Při hlubší úvaze je však těžké věrohodně popsat mechanismy, díky kterým by se prokázalo, že mimoškolní aktivity ovlivňují výsledky ve školních předmětech,“ popisuje studie.

„Tato studie přichází s empirickými zjištěními, které nepodporují názor, že větší kulturní kapitál dokáže umenšit sociální nerovnosti ve výsledcích zkoušek. To ale neznamená, že činnosti spojované se zvýšením kulturního kapitálu by neměly být součástí výuky – například výlety totiž mohou přispět k větší radosti ze studia,“ píše se dále ve studii.

Výzkumníci pro studii použili statistické modely vycházející z dotazníku, který mapoval aktivity několika domácností napříč Velkou Británií. Kromě návštěv divadla nebo galerií odborníky zajímalo mimo jiné i to, jak často děti i rodiče čtou. Získané údaje pak vědci porovnali se záznamy mezinárodní databáze studentů.

Zatímco výlety za kulturou neměly na známky dětí dopad četba ano. Výsledky studie odhalily, že činnosti jako je čtení pro zábavu, návštěvy knihovny nebo debaty o knihách, přispívají k tomu, že si studenti u zkoušek vedou výrazně lépe.

Ačkoliv podle vědců nemají kulturní aktivity dopad na školní výsledky, podle dalších studií i tak příznivě ovlivňují naše životy. Vědci z UCL dokonce dospěli k závěru, že kultura může náš život prodlužovat. Jejich studie z roku 2019 odhalila souvislost mezi uměním a snížením rizika předčasného úmrtí. Výsledky této studie podporují i další výzkumy, podle kterých pravidelné výlety za kulturou pomáhají v prevenci a v boji s depresí, demencí nebo chronickou bolestí.

Zdroj: The Guardian

Další články k tématu

10 studentských vynálezů, které dobyly svět

Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]

číst více

Největší studentská raketa v Česku pochází z ČVUT

Tým CTU Space Research z ČVUT představil největší studentskou raketu v Česku. Měří přes 3,5 metru. Před cestou do vesmíru ji teď v říjnu čeká prestižní mezinárodní soutěž European Rocketry Challenge, která proběhne v Portugalsku. Raketa Illustria je vysoká 3520 mm, její průměr činí 161 mm a váží 28,82 kg. “Raketa Illustria je skvělým důkazem poptávky po vesmírných […]

číst více

Deset klasických děl k maturitě

Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]

číst více