Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

2. 1. 2021 | Studium v zahraničí

erasmusPandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů přijíždějících na Erasmus do České republiky – dorazilo jich celkem 74 procent.

Průzkum ohledně cestování studentů v zimním semestru zorganizoval Dům zahraniční spolupráce (DZS), který působí jako národní agentura programu Erasmus v Česku. DZS průzkum realizoval na celkem 48 vysokých a vyšších odborných školách.

Mluvčí DZS, Lucie Durcová, uvedla, že studium s běžnou výukou v zahraničí zahájilo 35 procent přihlášených studentů. „Dalších 13 procent přihlášených vyjelo do zahraničí a zahájilo studium on-line. Desítky studentů zvolily možnost absolvovat zahraniční studium on-line z České republiky,” doplnila Durcová. Studenti, kteří Erasmus absolvovali dálkově z Česka na rozdíl od dalších dvou skupin neměli nárok na stipendium.

I další čísla vyplývající z průzkumu jsou zajímavá. 17 procent studentů výjezd na Erasmus odložilo na později a 35 procent jej zrušilo úplně. „Rozhodnutí mobilitu nerealizovat učinili ve většině případů sami studenti. Případů, kdy byl příjem studentů přerušen ze strany zahraniční univerzity, bylo méně,” okomentovala situaci Durcová.

Stejně jako čeští studenti v zahraničí, i zahraniční studenti v Česku často volili formu on-line studia. Byly jich přibližně tři tisíce. Studenti měli možnost se ubytovat na kolejích a ve většině případů i využívat výpůjčky z knihovny anebo individuální konzultace s přednášejícími.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

K poklesu výjezdu studentů na Erasmus došlo pak zejména u oborů, jejichž součástí je i praktická výuka – tu on-line formou nejde nahradit vůbec nebo jen s velkými potížemi. „Jedná se například o některé umělecké obory nebo obory Univerzity obrany,” upřesnila Durcová.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě. „Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. …

číst více
Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Velká Británie k 1. lednu 2021 definitivně opustila Evropskou unii. Zkomplikuje se tím obchodování s ostrovní zemí a složitější bude také cestování. Ještě do září můžete Británii navštívit pouze s občanským průkazem, poté už bude nutný pas. Situace se mění také pro studenty, kteří by chtěli vyjet do země studovat. Co čeká stávající studenty na Erasmu ve …

číst více
Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …

číst více