MŽP vyhlásilo soutěž pro studenty. Přihlášky už jen do 20. prosince!

15. 12. 2010 | Aktuality

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo soutěž pro studenty nazvanou „Chytrá řešení pro životní prostředí“. Jejím cílem je motivovat talentované studenty středních a vysokých škol a umožnit jim prezentovat jejich nápady na vylepšení technologií. V případě úspěchu v soutěži se počítá i s budoucí podporou autorů nejlepších návrhů z hlediska technického, podnikatelského i finančního zázemí, aby mohl být jejich nápad realizován. Soutěž se koná pod záštitou ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Soutěž je vypsána v rámci několika katergorií rozdělených dle úrovně studia:

• Studenti SŠ
  • Bakaláři
  • Magistři
  • Doktorandi

Soutěže se mohou zúčastnit studenti středních a vysokých škol v České republice a studenti s českým státním občanstvím studující na školách v zahraničí. Soutěžit mohou buď jako jednotlivci, nebo v týmech.

Soutěžní návrhy se musejí týkat některého z následujících témat:

• Technologie pro čištění vod
  • Technologie pro snížení emisí
  • Recyklace materiálů a odpadů
  • Vývoj nových analytických postupů pro detekci škodlivin

Hodnocení nápadů bude dvoukolové. V prvním kole budou přihlášky revidovány týmem pracovníků SŠ a VŠ. Hodnotící v každé kategorii vyberou maximálně pět nejlepších přihlášek v rámci všech témat a tyto pak postoupí do druhého kola.
Soutěžící vybraní pro druhé kolo představí svůj nápad hodnotící komisi na jednom ze setkání buď v Praze nebo v Ostravě. Hodnotící komise pro druhé kolo bude složená z členů Akademie věd, zaměstnanců Vysokých škol, vedení MŽP a partnerů soutěže. Soutěžící po 5minutovém představení svého nápadu dostanou od komise otázky a doporučení ohledně technické a obchodní realizace. Komise rozhodne o konečném pořadí podle kritérií. Soutěžící budou informováni o výsledcích mailem do dvou týdnů po prezentacích v Praze a v Ostravě.

Přihlášky v obou kolech budou hodnoceny na základě následujících kritérií:

• Oblasti praktického přínosu pro ochranu životního prostředí
  • Specifikace přínosu – například v podobě finančního odhadu nebo počtu obyvatel /firem, kterým zlepšení přinese užitek
  • Realizovatelnost nápadu – technické a obchodní podmínky, které by musely být splněny
  • Originalita nápadu

Ceny pro soutěžící Individuální ceny pro soutěžící jsou následující:

• vítěz kategorie obdrží 10 000 Kč,
  • druhé místo v kategorii 7 000 Kč a
  • třetí místo 5 000 Kč.

„Naším cílem je oslovit mladé lidi a společně s nimi hledat řešení složitých otázek životního prostředí,“ řekl o soutěži ministr Pavel Drobil. „Nechceme ale, aby šlo pouze o soutěž – takových aktivit je dlouhá řada – my chceme podpořit reálné inovace. Toto je tedy pouze první fáze aktivit. Následovat bude burza nápadů, kde získané náměty představíme firemní sféře. Ověření nápadů v praxi potom bude probíhat formou firemních patronátů. Očekáváme přenos nejlepších myšlenek a nápadů mladých lidí do praxe a doufáme, že se tím otevře i možnost dlouhodobější spolupráce resortu životního prostředí s vědou, výzkumem a aplikační sférou,“ doplnil ministr.

Podrobné informace o soutěži najdete na stránkách chytra-reseni.mzp.cz.

Zdroj: chytra-reseni.mzp.cz