Miliardář nebo úspěšný spisovatel. Kam dál míří absolventi filozofie?

6. 12. 2021 | Pro uchazeče na VŠ

studium filozofieŽijeme v době, kdy celou řadu pracovních procesů zastanou za lidi stroje. Možná tak ani není tolik překvapivé, že na trhu práce je mnohem větší poptávka po typicky lidských dovednostech jako je empatie a sociální cítění. Klišé, že absolventi humanitních oborů skončí na pracáku, proto obzvlášť v dnešní době zdaleka neplatí. Takže kam všude mohou po studiu zamířit absolventi oboru filozofie? Možností je spousta a jednou z nich je i svět technologie.

Podle zprávy Institutu pro budoucnost práce Strada a analytické firmy Emsi z roku 2018 mají mezi uchazeči o zaměstnání největší výhodu ti, kteří disponují takzvanými soft skills. To jsou dovednosti, které stroje jen těžko napodobí. Podle časopisu Forbes se jedná například o sociální a emocionální inteligencí, schopnosti využít a předat svou odbornost, dovedností koučovat a rozvíjet ostatní či kreativitou.

Pokud se pohybujete na internetu, určitě znáte platformu na sdílení fotek Flickr a nástroj pro pracovní komunikaci Slack. Jejich zakladatel Stewart Butterfield je miliardář a mimo jiné také absolvent oboru filozofie. „Dokážu se díky tomu vyjadřovat velmi precizně a sledovat argumentaci až do důsledků, což je neocenitelné při vedení schůzek. A dějiny vědy zase ukazují, jak funguje to, když nějaké teorii věříme. Platí, dokud se neprokáže opak,“ popsal v roce 2015 dovednosti, které získal během studia. Příběh Butterfielda ukazuje, že i absolvent filozofie může založit úspěšnou technologickou značku. Jenom stačí, aby měl nápad a zápal pro věc.

„Setkávám se s řadou studentů typicky humanitních oborů, jako je politologie nebo psychologie, kteří jsou ve skutečnosti softwarovými vývojáři,“ potvrzuje pro Forbes Sue Harbourová, vedoucí oddělení kariérního poradenství na Kalifornské univerzitě v Berkeley

„Váš studijní obor není to, co děláte. Váš obor je prostě to, co studujete. To, co skutečně děláte, je činnost, které vás baví se každodenně věnovat a za kterou dostáváte plat,“ uzavírá Harbourová.

Spisovatel, učitel i manažér

Absolventi filozofie dovedou obratně pracovat s textem. Uplatnění tak mohou najít v redakcích nejrůznějších časopisů nebo v nakladatelství. Dokáží kriticky analyzovat texty, což jim přijde vhod jak při práci v odborně zaměřených redakcích, tak i v těch, které vydávají texty populární.

Kolikrát jste během svého studia musela obhajovat vlastní argument? A kolikrát jste argumentační souboj vyhráli? Ať už odpověď jakákoliv, nějaké zkušenosti jste získali určitě. A díky nim můžete pohlížet vysoko. Třeba až na pozici manažerů firem či vedoucích institucí.

Kromě soft skills mají studenti filozofie samozřejmě také přehled a znalosti o různých filozofických směrech. Jenže kde uplatnit své know-how o Platonovi? Odpověď je zase dost jednoduchá: prakticky všude. Kromě naučné literatury se filozofické prvky objevují například i v dílech mnoha dnes již slavných autorů, jako je C. S. Lewis a jeho legendární fantasy sága Letopisy Narnie. Můžete se tak vydat na spisovatelskou dráhu. Pokud k tomu všemu ovládáte i jazyky, můžete se zaměřit na překladovou literaturu a zprostředkovávat české veřejnosti zahraniční díla. Uplatnění pak můžete najít také ve světě filmů či televizní produkce.

Kromě soukromé sféry mohou absolventi filozofie najít uplatnění i v té veřejné. Úspěšní mohou být na nejrůznějších administrativních a úředních pozicích, díky své analytické mysli a již zmíněné schopnosti argumentovat. Stejně tak mohou pracovat ve státních kulturních institucích, jako jsou například muzea, knihovny, divadla či archivy.

Jednou z „konvenčnějších“ karierních drah, kterou si absolventi filozofie volí, je práce vědce – ať už na univerzitě nebo na různých vědeckých pracovištích. A mohou dosáhnout i celosvětového věhlasu, zejména pokud publikují své práce v angličtině.

Ještě zbývá vyvrátit jedno klišé: Kdo nic neumí, učí. Jenže studenti filozofie toho umí opravdu hodně a byla by škoda to nepředat dál. Uplatnit se tak mohou i jako učitelé na střední škole, anebo po dokončení doktorského studia i na univerzitě. V tomto případě je nutné doplnit své vzdělání i o pedagogiku, třeba formou dvouoborového studia

Zdroj: Vysoké školy, Implikace, Jazykový koutek, Forbes

Další články k tématu

Proč potřebujeme humanitní obory i v době pandemie koronaviru

Proč potřebujeme humanitní obory i v době pandemie koronaviru

Rok 2020 byl pro většinu lidí na světě pravděpodobně tím zatím nejnáročnějším v životě. „Zažila jsem válku, zažila jsem komunismus, ale to, co se kvůli koronaviru děje letos, to jsem si v životě ani nedovedla představit,“ říká například seniorka Alžběta z Benešova u Prahy. Ona a její vrstevníci se během uplynulého roku často ocitali v naprosté izolaci, aby …

Toužíte po studiu na pražské „fildě“? Zvyšte své šance výběrem strategického oboru

Toužíte po studiu na pražské „fildě“? Zvyšte své šance výběrem strategického oboru

„Tam se skoro nemá cenu hlásit, tam je nával,“ říkáte si možná při pohledu na počty uchazečů a studentů přijatých ke studiu na některém z velkých a populárních bakalářských programů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Byla by velká škoda vzdát se svého přání studovat na největší české humanitní fakultě jen proto, že vám při pohledu do seznamu nabízených …