Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

21. 1. 2023 | Aktuality

studium na Právnické fakultě MUNIMiliardář Daniel Křetínský pokračuje ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) nadále bude financovat výuku energetického práva. Schválil to akademický senát univerzity. Proti jsou však někteří studenti a hnutí Univerzity za klima.

Skupina 150 studentů a absolventů poslala děkanovi fakulty otevřený dopis, ve kterém vyzývá k ukončení spolupráce EPH s fakultou. Holding totiž provozuje hnědouhelné elektrárny a podle hnutí Univerzit za klima patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v Evropě.

K dopisu se připojil také člen hnutí Matěj Soška, podle kterého Křetínský těží z obchodů s ruským plynem. Miliardáře Soška označil za „ruského oligarchu s českým pasem“.

Akademický senát nakonec rozhodl o zachování spolupráce. Většina jeho členů argumentovala potřebou peněz, které jsou nezbytné pro chod výuky energetického práva. V rámci výuky mají studenti například možnost udělat si exkurzi do energetického zařízení. Jsou navíc vedeni zkušenými externisty z oboru. Pod hlavičkou univerzity také probíhá Sympozium energetického práva. Křetínský fakultě v minulosti poskytoval sumy mezi 900 tisíc a 1,5 milionem korun.

„Je to pro nás velké zklamání. Masarykova univerzita dnes upřednostnila peníze před naší budoucností a rozhodla se nadále, i v době hluboké klimatické krize, spolupracovat s fosilním průmyslem,“ okomentoval výsledek hlasování senátu Soška. Děkan Martin Škopek naopak zdůraznil význam peněz pro výuku. Dodal však, že do budoucna je potřeba lépe definovat podmínky k přijímaní peněz. Takové problémy podle něj řeší univerzity na celém světě, cituje děkana server iDnes.cz.

Zdroje: Energy Law MUNI.cz, iDnes.cz, Univerzity za klima.cz

Další články k tématu

Komplikace pro studenty. Brněnské kino Scala v září neotevře

Mimo provoz zůstane zatím o měsíc déle. Univerzitní kino Scala, které slouží studentům pro setkávání i výuku a prezentaci jejich práce, se zatím kvůli nutnosti zajistit nosnou konstrukci neotevře ani prvního září, jak bylo původně v plánu. Technici odhalili skryté poruchy v rámci komplexního průzkumu budovy. „Kvůli bezpečnosti bude nutné zajistit nosnou konstrukci budovy kovovými výztuhami. Z […]

číst více

Univerzitní kino Scala musí najít jiný domov

Studentům Masarykovy univerzity se mělo univerzitní kino Scala otevřít nejprve letos v září. Kvůli nutnosti podepřít konstrukci budovy kovovými výztuhami se termín nejprve posunul na říjen. Teď už je jisté, že se kino letos neotevře. Statik totiž odhalil další závažné závady.  „Bohužel aktuálně detekovaná výrazná koroze hlavní výztuže sloupů objektu spolu s již dříve zjištěnými závadami […]

číst více

Brněnské univerzity chtějí kvůli silným ročníkům otevřít nové obory

Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně (VUT) plánují otevřít nové obory z oblasti kyberbezpečnosti a udržitelnosti. Reagují tak na aktuální poptávku veřejnosti i na předpokládaný příval přihlášek populačně silných ročníků. Masarykova univerzita chce kromě toho vybudovat nové koleje. „Pracujeme na akreditaci nových studijních programů, které připravíme do roku 2027. Jedná se o progresivní oblasti, kterými […]

číst více