Miliardář Křetínský dál sponzoruje brněnskou fakultu

21. 1. 2023 | Aktuality

studium na Právnické fakultě MUNIMiliardář Daniel Křetínský pokračuje ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) nadále bude financovat výuku energetického práva. Schválil to akademický senát univerzity. Proti jsou však někteří studenti a hnutí Univerzity za klima.

Skupina 150 studentů a absolventů poslala děkanovi fakulty otevřený dopis, ve kterém vyzývá k ukončení spolupráce EPH s fakultou. Holding totiž provozuje hnědouhelné elektrárny a podle hnutí Univerzit za klima patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v Evropě.

K dopisu se připojil také člen hnutí Matěj Soška, podle kterého Křetínský těží z obchodů s ruským plynem. Miliardáře Soška označil za „ruského oligarchu s českým pasem“.

Akademický senát nakonec rozhodl o zachování spolupráce. Většina jeho členů argumentovala potřebou peněz, které jsou nezbytné pro chod výuky energetického práva. V rámci výuky mají studenti například možnost udělat si exkurzi do energetického zařízení. Jsou navíc vedeni zkušenými externisty z oboru. Pod hlavičkou univerzity také probíhá Sympozium energetického práva. Křetínský fakultě v minulosti poskytoval sumy mezi 900 tisíc a 1,5 milionem korun.

„Je to pro nás velké zklamání. Masarykova univerzita dnes upřednostnila peníze před naší budoucností a rozhodla se nadále, i v době hluboké klimatické krize, spolupracovat s fosilním průmyslem,“ okomentoval výsledek hlasování senátu Soška. Děkan Martin Škopek naopak zdůraznil význam peněz pro výuku. Dodal však, že do budoucna je potřeba lépe definovat podmínky k přijímaní peněz. Takové problémy podle něj řeší univerzity na celém světě, cituje děkana server iDnes.cz.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroje: Energy Law MUNI.cz, iDnes.cz, Univerzity za klima.cz

Další články k tématu

V Brně vzniká nové gymnázium zaměřené na chemiky

V Brně vzniká nové gymnázium zaměřené na chemiky

V Brně už za dva roky vznikne nové gymnázium zaměřené na výuku chemie. Město tak reaguje na velkou poptávku po odbornících v tomto oboru. Na trhu momentálně chybí hlavně syntetičtí chemici. Na nové škole budou učit vysokoškolští pedagogové a vyroste vedle Střední průmyslové školy chemické. „V Jihomoravském kraji je velký požadavek na chemiky. Chemie má uplatnění v …

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

Brněnská Masarykova univerzita od září otevírá studijní program Design informačních služeb. Program vyniká svým individuálním přístupem a důrazem na praxi. Cílem studia bude propojit informační vědy s designérskými metodami. Podobný program zatím na žádné jiné škole v České republice není. Obor design informačních služeb vznikl na základě poptávky Masarykovy univerzity, která se sháněla po nových …

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovi univerzity zemřel po pádu z okna fakulty

Student Masarykovy univerzity v Brně vypadl minulý týden z okna filozofické fakulty. Tělo mladého muže bylo nalezeno ve čtvrtek pod okny komplexu budovy. Na místo dorazili záchranáři, kterým se ho již nepodařilo oživit. Tragédií se zabývá policie. Před fakultou vznikají pietní místa, kam studenti chodí zapalovat svíčky. „Záležitost je v šetření Policie České republiky, která také komunikuje s rodinou …