Masarykova univerzita otevírá nový studijní program pro designéry

25. 8. 2022 | Aktuality

Design informačních služebBrněnská Masarykova univerzita od září otevírá studijní program Design informačních služeb. Program vyniká svým individuálním přístupem a důrazem na praxi. Cílem studia bude propojit informační vědy s designérskými metodami. Podobný program zatím na žádné jiné škole v České republice není.

Obor design informačních služeb vznikl na základě poptávky Masarykovy univerzity, která se sháněla po nových studijních oborech. V potaz brala univerzita i přání stávajících studentů oboru informační studia a knihovnictví. Některým z nich chyběl na oboru právě design.

Design informačních služeb je oborem pro designéry, kteří se dosud nevěnovali designu služeb, ale třeba grafickému či průmyslovému designu. Vhodný je také pro pracující odborníky, kteří se chtějí zorientovat v nových oblastech designu.

Podle garantky studia Laďky Zbiejczuk Suché najdou absolventi uplatnění jako interakční designéři, uživatelští výzkumníci, komunitní kurátoři, či freelanceři. Poznatky z oboru ve své práci mohou ale využit i vedoucí knihoven a pracovníci jiných veřejných služeb.

V praxi se studenti mohou věnovat třeba tomu, jak zefektivnit procesy na úřadech, aby lidé nemuseli složitě putovat na několik míst k vyřízení jediného dokumenty, nebo pomoci zpřehlednit informace ministerstva o žádostech o oddlužení.

Studium bude zaměřené na praxi a bude vyžadovat aktivní přístup studentů. Ti budou hledat a zkoušet řešit reálné problémy a pracovat na vlastních projektech. Část studia je navržená tak, aby si studenti mohli sami plánovat rozvrh. Tím obor vychází vstříc pracujícím lidem a rodičům. Podstatnou část studia bude také možné absolvovat on-line.

Prezenční výuka bude probíhat přibližně šestkrát za semestr, vždy na čtyři hodiny odpoledne. Během nich dostanou studenti zpětnou vazbu, zapracují na svých projektech, nebo se setkají se zajímavým hostem z oboru.

Součástí výuky je i mentoring, v rámci kterého bude mít každý student svého mentora, s nímž se bude scházet přibližně každé dva týdny. Mentora student získá podle toho, jakému projektu se chce věnovat a na co se chce zaměřit a specializovat.

Zdroj: Czech Design

Další články k tématu

Komplikace pro studenty. Brněnské kino Scala v září neotevře

Mimo provoz zůstane zatím o měsíc déle. Univerzitní kino Scala, které slouží studentům pro setkávání i výuku a prezentaci jejich práce, se zatím kvůli nutnosti zajistit nosnou konstrukci neotevře ani prvního září, jak bylo původně v plánu. Technici odhalili skryté poruchy v rámci komplexního průzkumu budovy. „Kvůli bezpečnosti bude nutné zajistit nosnou konstrukci budovy kovovými výztuhami. Z […]

číst více

Univerzitní kino Scala musí najít jiný domov

Studentům Masarykovy univerzity se mělo univerzitní kino Scala otevřít nejprve letos v září. Kvůli nutnosti podepřít konstrukci budovy kovovými výztuhami se termín nejprve posunul na říjen. Teď už je jisté, že se kino letos neotevře. Statik totiž odhalil další závažné závady.  „Bohužel aktuálně detekovaná výrazná koroze hlavní výztuže sloupů objektu spolu s již dříve zjištěnými závadami […]

číst více

Brněnské univerzity chtějí kvůli silným ročníkům otevřít nové obory

Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně (VUT) plánují otevřít nové obory z oblasti kyberbezpečnosti a udržitelnosti. Reagují tak na aktuální poptávku veřejnosti i na předpokládaný příval přihlášek populačně silných ročníků. Masarykova univerzita chce kromě toho vybudovat nové koleje. „Pracujeme na akreditaci nových studijních programů, které připravíme do roku 2027. Jedná se o progresivní oblasti, kterými […]

číst více