Lidé po změně pohlaví budou moct získat nový vysokoškolský diplom

11. 3. 2023 | Stojí za přečtení

vysokoškolský diplomNový diplom pro lidi, kteří podstoupili změnu pohlaví – s tím počítá novela zákona o vysokých školách, které by měla zrovnoprávnit jednáni se studenty. Aktuálně je v připomínkovém řízení. Pokud projde schvalovacím procesem, měla by začít platit příští rok v lednu.

„Úprava reaguje na ztíženou situaci osob po změně pohlaví při prokazování získaného vzdělání prostřednictvím dokladů o vzdělání získaných před změnou pohlaví. Vysokým školám explicitně stanovuje povinnost vydávat na žádost dotčené osoby nový diplom obsahující aktuální údaje o této osobě,“ stojí v důvodové zprávě novely.

Návrh reaguje mimo jiné i na vzrůstající počet osob žádajících o změnu pohlaví. Zatímco v roce 2013 jich bylo 47, v roce 2021 už 195. Celkem mezi těmito lety o schválení operačních zákroků změny pohlaví podalo žádost 1095 lidí.

„Pokud by tyto osoby byly nucené poskytnout původní diplomy, mohlo by to výrazně znesnadnit jejich pozici na trhu práce,“ vyjádřilo se k této problematice ministerstvo školství.

Zákonná úprava je v tomto případě nutná i proto, že některé školy lidem po změně pohlaví nový diplom odmítly poskytnout. Netýká se to ale všech univerzit – například ČVUT výměnu diplomu za dokument s jinými osobními údaji umožňuje. Funguje to tak, že absolvent diplom se starým jménem škole vrátí a obdrží nový. Pokud diplom mezitím ztratí a vrátit ho nemůže, odevzdá čestné prohlášení o jeho ztrátě.

Novela zákona nově umožní výměnu diplomu na základě doložení změny jména či rodného čísla. Za vystavení nového diplomu zaplatí absolvent poplatek o maximální výši tisíc korun.

Zdroj: iDNES.cz, expats.cz

Další články k tématu

Plány Tálibánu pro afghánské studentky: Oddělené třídy nebo výuka za plentou

Plány Tálibánu pro afghánské studentky: Oddělené třídy nebo výuka za plentou

Kábulská univerzita v Afghánistánu má od září nového rektora, kterého do funkce jmenovalo hnutí Tálibán. Mohammad Ashraf Ghairat na Twitteru nyní prohlásil, že neumožní vstup studentkám ani lektorkám až do doby, kdy bude na škole nastoleno skutečně islámské prostředí. Ghairat na Twitteru uvedl, že pracuje na řešení, které by umožnilo ženám vzdělávat se ve shodě s islámskou …

Nejstarší univerzitu v USA poprvé povede žena

Nejstarší univerzitu v USA poprvé povede žena

Harvardovu univerzitu ve Spojených státech poprvé povede žena. Afroameričanka Claudine Gayová byla zvolena rektorkou prestižní vzdělávací instituce loni v prosinci a své funkce se ujme na začátku července. Kdo je první rektorka nejstarší americké univerzity? Jaké jsou její vize? A kolik žen aktuálně vůbec zastává ty nejvyšší pozice na amerických univerzitách? Kdo je rektorka Gayová? Claudine …

Skoro dvě třetiny lidí na VŠ zažijí sexuální obtěžování a diskriminaci

Skoro dvě třetiny lidí na VŠ zažijí sexuální obtěžování a diskriminaci

Sexuální obtěžování a diskriminaci zažije podle evropského průzkumu až 62 procent studentů nebo zaměstnanců na vysoké škole. Jen 13 procent z nich ho nahlásí. Útokům čelí nejčastěji ženy a menšiny. Data poskytl evropský projekt UniSAFE zaměřený na studium diskriminace, nátlaku a sexuálního obtěžování na univerzitách v celkem 15 evropských zemích. Výzkumu se zúčastnilo celkem 42 186 lidí. Téměř …