Letošní druhou cenu za farmacii z Francouzského velvyslanectví doktorandce Univerzity Pardubice

13. 9. 2010 | Tiskové zprávy

V úterý 14. září dopoledne (v 11:30 hodin) budou na Francouzském velvyslanectví v Praze předány letošní Ceny za farmacii. Druhou CENU ZA FARMACII získá Ing. Eliška BÍLKOVÁ, studentka doktorského studijního programu Organická chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

13. září 2010

Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis a Francouzské velvyslanectví v České republice každoročně vyhlašují soutěž o Cenu za výzkum ve farmaceutických vědách. Ceny jsou určeny pro podporu doktorandů studujících na českých vysokých školách a pro mladé vědecké pracovníky. Každá univerzita má možnost přihlásit do celostátního finále soutěže studenty doktorských studijních programů, které považuje za nejlepší. Uchazeč pak musí poskytnout odborné komisi svůj životopis, představit písemně svou práci včetně ilustrací, která představuje výzkumy provedené kandidátem v rámci jeho doktorátu a splnit další podmínky dané ve vyhlášení soutěže. Dále musí uchazeč před odbornou komisí přednést přednášku (v anglickém nebo francouzském jazyce), ve které shrne výsledky své práce a v následující diskusi zodpovídá na dotazy členů poroty.

V letošním roce (17. června) na této prestižní soutěži reprezentovala Univerzitu Pardubice, resp. Fakultu chemicko-technologickou, Ing. Eliška Bílková. Svou práci vypracovala na Ústavu organické chemie a technologie pod vedením prof. Ing. Miloše Sedláka, DrSc. (vedoucí ústavu). V tvrdé konkurenci 10 soutězících prací získala Ing. Eliška Bílková 2. místo za svou práci nazvanou „Cílené transportní systémy pro antifungální a protizánětlivá léčiva: Star poly(ethylengly­kolové) konjugáty s enzymově senzitivními spojkami“.

Ocenění doktorandky Ing. Elišky Bílkové, studentky první ročníku doktorského studia je jejím velmi významným úspěchem, který zároveň dokládá vysokou úroveň výzkumu prováděného na Fakultě chemicko-technologické. Ing. Eliška Bílková pracuje na zcela nové a netradiční problematice jdoucí napříč chemickými obory, počínaje organickou syntézou přes makromolekulární chemii, enzymovou kinetiku, analýzu a charakterizaci supramolekulárních systémů ve vodné a v pevné fázi.

Kromě finanční odměny si za svůj skvělý výkon vysloužila i měsíční stáž na odpovídajícím výzkumném pracovišti ve Francii (podle volného výběru laureáta).

Cenu za farmacii převezme, v úterý 14. září, v 11:30 hodin, na slavnostní recepci, která se bude konat na Francouzském velvyslanectví v Praze, Buquoyském paláci. Ceny budou předány profesorem Jean-Marie Lehnem – nositelem Nobelovy ceny za chemii 1987, za přítomnosti J. E. pana Pierra Lévy – francouzského velvyslance v České republice.

případné bližší informace:
prof. Ing. Miloš Sedlák, DrSc.
vedoucí Ústavu organické chemie a technologie FChT
telefon 466 037 506