Léto v Česku: letní kina, hudba v parku nebo koupačka v přírodě

9. 7. 2020 | Stojí za přečtení

léto v ČeskuObrovské hudební festivaly, které až do letošního roku byly s létem neodmyslitelně spojené, se sice kvůli pandemii koronaviru konat nebudou, přesto bude o prázdninách probíhat spousta akcí, které stojí za návštěvu. Nejvíc jich tradičně bude v těch největších českých městech. Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších akcí i další typy, kde trávit horké letní dny.

Schovávat se v temných kinosálech zatímco venku svítí sluníčko je skoro škoda. Filmy si ale můžete vychutnat i pod širým nebem v letních kinech. Najdete je ve většině velkých měst. Představení se konají pozdě večer po západu slunce. Vyloženě pro studenty je určené například brněnské studentské kino Scala, které pořádá akci Scalní letňák. Za studentských 100 korun promítá třikrát týdně vždy od 21:30. Populární je i letní kino na Špilberku. V srpnu se na „Špilasu“ bude konat také Mezinárodní hudební festival, kde zazní Beethovenovy melodie i hity od Pražského výběru.

Další oblíbenou brněnskou akcí je tradiční Ignis Brunensis – světová soutěž ohňostrojů spojená s festivalem zábavy. Akci pravidelně navštěvuje mnoho mladých lidí, zejména místních studentů. Festival se koná pravidelně vždy v červnu, letos se ale kvůli koronaviru přesunul až na druhou polovinu srpna.

Milovníci hudby by si neměli nechat ujít Lucerna Music Bar Open Air na pražském Výstavišti. V průběhu léta se na louce za Křižíkovými pavilony v lesoparkové části Výstaviště vystřídá celá řada umělců: každý večer jiný interpret. Vystoupí například Monkey Business, Mňága a Žďorp a mnoho, mnoho dalších. Po cestě na koncert se můžete zastavit také na matějské pouti, která kvůli koronaviru prodloužila sezonu.

Pražské Riegrovy sady se během léta také promění v koncertní sál. Poslechnout si sem můžete přijít Jaroslava Uhlíře, Báru Polákovou či Ivana Mládka a Banjo Band v rámci akce Muzika v parku.

Umělecké duše se o prázdninách mohou těšit na sochařský festival Sculpture Line, který Prahu promění v ještě větší umělecké dílo, než jakým běžně je. Sochy od předních sochařů z Česka i zahraničí se budou objevovat na různých místech (a to nejen v hlavním městě). Cílem akce je ozvláštnit veřejný prostor a prezentovat různé sochařské styly. V Praze si můžete všechny sochy prohlédnout na „sochařské lince“, která vás provede přes velkou část historického centra města.

Ani letos nebudou v prázdninovém programu chybět Letní shakespearovské slavnosti. Nejslavnější díla barda s plnovousem se dostanou na podia v Praze, Brně a Ostravě.

Mozek, který by vám jinak o prázdninách mohl malinko zlenivět, můžete zapojit při únikové hře. Nejrůznější únikové hry probíhají opět zejména ve velkých městech, jako je Brno a Praha. Přehled pořádaných únikových her včetně hodnocení a detailního popisu najdete například zde.

Na své si v létě přijdou také fanoušci japonské kultury, konkrétně na Jiho Conu, který je určený milovníkům anime a mangy, a uskuteční se v Českých Budějovicích 14. až 16. srpna.

Časopis Pevnost letos pořádá druhý ročník Pevnost Conu. Jednodenní festival pro milovníky fantasy a historie proběhne 22. srpna v areálu Areál T. J. Sokol Zlíchov.

K létu neodmyslitelně patří také koupaliště. Těch přírodních najdete po celém Česku spoustu. Výběr těch nejlepších přírodních koupališť najdete v našem loňském článku.

Další články k tématu

Král Theoden vs kanárek v čepici. Kdo vyhrává v memové koronavirové bitvě?

Král Theoden vs kanárek v čepici. Kdo vyhrává v memové koronavirové bitvě?

On-line výuka probíhá na vysokých školách již dva měsíce. Na střední školy se sice vracejí zpátky do lavic maturitní ročníky, ale i ty nemohou absolvovat předměty, ve kterých dochází k míchání žáků z jiných tříd, tedy například volitelné semináře. Polovina výuky (někdy i více) tak stále musí probíhat distančně. Pro povzbuzení v těchto nelehkých časech vám přinášíme přehled …

číst více
V Oxfordu končí historická hospoda, která přispívala studentům na stipendia

V Oxfordu končí historická hospoda, která přispívala studentům na stipendia

Oxfordský tradiční pub The Lamb & Flag, kam chodili studenti, místní obyvatelé i náhodní cestovatelé, po více než čtyřech stoletích vinou koronavirové pandemie skončil. Vedle historické atmosféry, široké škály výběru aleů a možnosti zakoupení kvalitního cideru, poskytovala hospoda také finanční pomoc. Ze svých výnosů podporovala nejtalentovanější studenty na St. John College spadající pod Oxfordskou univerzitu. Tato …

číst více
Student zpestřuje dětem on-line výuku virtuálními „únikovkami“

Student zpestřuje dětem on-line výuku virtuálními „únikovkami“

Patrik Vaněk, student Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni loni na podzim vytvořil pravděpodobně první virtuální únikovou hru pro komunikační platformu Microsoft Teams, která si klade za cíl usnadnit školákům distanční výuku. Založil také facebookovou skupinu Únikové hry ve školství, ve které se podělil o své triky ohledně tvorby těchto her. Popularita a dosah skupiny se …

číst více