Jaké to je, být jako Slovenka na Erasmu v Česku?

10. 3. 2010 | Studium v zahraničí

Simona Mišunová (20) se ze Slovenska do České republiky za vzděláním vypravila ne zrovna tradičním způsobem. Na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně zamířila studovat Žurnalistiku v rámci programu pro mobilitu ve vysokoškolském vzdělávání Erasmus. Její domovskou univerzitou je Katolická univerzita v Ružomberku. Jaké jsou její zkušenosti a postřehy po jednosemestrálním pobytu?

Simono, Ty jsi v ČR studovala v rámci programu Erasmus. Nelákaly tě spíše země vzdálenější domovině, proč jsi se rozhodla vyjet do ČR? Vzdialenejšie krajiny sú síce lákavé a uvažovala som o tom, ale zavážil fakt, že išlo o Brno. Brno je moje milované mesto, v ktorom túžim bývať už 11 rokov. Ani neviem prečo. Raz sme cezeň prechádzali a zaľúbila som sa do neho. A okrem toho na FFS MU bolo veľa literatúry k mojej bakalárskej práci.

Uvažovala jsi někdy o tom, že bys v ČR strávila celé studium? Bola som na prijímačkách na veterinu v Brne, ale nevyšlo mi to. Premýšľam však nad Mgr. zo žurnalistiky, žeby som si ho urobila buď v Prahe alebo v Brne.

Co všechno sis musela před odjezdem zařídit? Měla jsi nějaké administrativní či organizační problémy, nebo vše proběhlo v pohodě? Toho bolo veľa – žiadosti, motivačné listy, odporúčacie listy, poistiť sa, rôzne formuláre… Kto chce ísť na Erasmus nech počíta s papierovačkami. A nielen predtým, ale po návrate domov. Problémy trochu boli – ale vzniklo to nedorozumením medzi koordinátorkou v Brne a v Ružomberku. Chýbali nejaké dokumenty, ale rýchlo sa to vyriešilo.

U nás studuje hodně Slováků. Zaznamenala jsi někdy nějakou nevraživost ze strany českých studentů nebo odlišný přístup učitelů? Nevraživosť nie. Práveže som mala skvelý kolektív, ktorý mi chýba. Spolužiaci v Brne mi pomohli keď som potrebovala a stále som s nimi v kontakte, hoci len cez internet. A učitelia nemali odlišný prístup, skôr som mala pocit, že berú slovenčinu na hodinách ako spestrenie.

Brali ve výuce slovenštinu, nebo po tobě někde vyžadovali češtinu? Brali slovenčinu bez problémov, aj práce som mohla odovzdávať po slovensky. Občas bol problém v nejakom slovíčku, že mi niečo nerozumeli, ale stačilo to vysvetliť a bolo to.

Získala jsi za ten půlrok nějaké postřehy o rozdílech českých a slovenských vysokých škol? Jak moc se liší? Myslím, že české sú na lepšej úrovni. Jasné, že bližšie poznám len moju školu a Masarykovu univerzitu, kde som bola, ale aj tak mám lepší dojem z Čiech. Lepší prístup učiteľov, lepšia knižnica a podobne. Treba však brať aj do úvahy to, že MU je oveľa staršia univerzita, než moja na Slovensku. Ale aj tak musím povedať, že mi v Brne bolo lepšie než v Ružomberku. Myslím, že tam učia viac kvalifikovaní ľudia než u nás.

A co studenti, jsou čeští a slovenští studenti jiní nebo stejní? Študenti sú asi všade rovnakí. Radi sa bavia a neradi sa učia :). Samozrejme sú výnimky. Ale veľké rozdiely by som nerobila, no mám pocit, že v ČR ma prijali skvelo, neviem celkom aký by bol scenár, keby je to naopak – že som Češka a idem študovať do Ružomberka na pol roka. Okrem toho, bola som na Morave a ako vieme, vzťahy Slováci – Moraváci sú lepšie než Slováci – Češi. A už tobôž lepšie než Moraváci – Češi :).

Co ti v ČR nejvíc chybělo? Niektoré Slovenské výrobky – trojuholníkový syr karička, mala som problém nájsť točenú kofolu a podobne. A inak? Tak jasné, že rodina a kamaráti, tiež môj jazdecký klub – hoci aj v Brne som chodila jazdiť. Vyvážili to však iné možnosti – Brno je veľké mesto, je tam stále čo robiť a kam ísť… toto mi napríklad chýba doma.

Co sis z toho semestru na MU odnesla, co ti dal? Skúsenosti, vedomosti, poznatky, veľa zážitkov a spoznala som skvelých ľudí.

Máš nějaké doporučení nebo radu pro ty, co by se chtěli vydat do ČR stejnou cestou jako ty? Hlavne im želám pevné nervy pri papieroch. Je to otravné a byrokracia je niekedy neuveriteľná. Ale je to dobrá skúsenosť. Hlavne nech si dopredu všetko zistia, lebo niekedy je problém riešiť niektoré veci cez dve republiky a potom musia pendlovať hore – dole.

Budeš se chtít do ČR vrátit za dalším studiem či za prací? Už sa stalo – presťahovala som sa do Prahy. Nie je to moje milované mesto, ale ostávam Brňáčkou telom aj dušou. Naskytla sa mi tu príležitosť, tak som sa toho chopila. Ale raz aj Brno bude.

A nějaké další plány do budoucnosti? Momentálne sa postaviť na vlastné nohy. A časom si nájsť vlastné bývanie – momentálne bývam s kamarátom zo strednej. Nesťažujem sa, bývam v centre Prahy za veľmi dobrý nájom, ale vlastné je vlastné a okrem toho, keď sa uchytím, tak by sem chcel prísť aj priateľ. A iné plány? Tých je veľa, prednosť však má momenálne bývanie a práca. A samozrejme si chcem dokončiť školu.

Děkujeme za rozhovor.