Jak napsat životopis

20. 8. 2015 | Přijímací řízení

Letní brigády jsou v plném proudu. Jestli nějakou ještě hledáte, bude se vám hodit pár tipů k napsání bezchybného životopisu.

Že na sepsání životopisu není nic složitého? Divili byste se, kolik chyb možná budete mít i v tom svém. Podívejte se, na co v CV nezapomenout a jak zaujmout.

Životopis můžete buď rozepsat narativní, dopisovou formou, nebo napsat v odrážkách a bodech jako životopis strukturovaný. Dnes se používá prakticky jen strukturovaná forma, budeme se tedy věnovat pouze jí. Strukturovaný životopis si můžete snadno vytvořit na internetu například v europass standardu, doporučujeme ale věnovat mu trochu více času a péče.

Základní pravidla

Stručně, jasně, výstižně – Pokud nemáte zatím mnoho pracovních zkušeností, měl by se vám životopis vejít na jednu stranu A4. V opačném případě dodržte rozsah dvou stran.

Udržte formu – Dejte pozor, ať vám neskáčou odstavce nebo nemáte text napsaný různými druhy písem. Pamatujte, že životopisem se prezentujete potenciálnímu zaměstnavateli, a vynechte proto příliš kreativní (nečitelné) písmo nebo přehršel barev.

Dvakrát měř, jednou řež – Vše si po sobě pečlivě přečtěte. Mít překlep už ve jméně nebo v adrese nepůsobí právě dobrým dojmem. Dejte životopis přečíst někomu známému, přátelům nebo rodině, možná vám pomůžou najít chyby a poradí, co ještě vylepšit.

Nic než pravdu – Nevymýšlejte si ani vzdělání, ani pracovní zkušenosti, ani jiné znalosti. Přijde se na to nejpozději při osobním pohovoru a taková lež vás z přijímacího řízení automaticky vyřadí.

Buďte konkrétní – Nepište žádné abstraktní výrazy, popisujte přesně to, co jste dělali, o čem jste se učili, co jste dokázali, klišé se v životopise nenosí.

Kontaktní údaje

Začněte tím, kde vás váš budoucí zaměstnavatel může zastihnout. Kromě jména uveďte také telefon, e-mail a adresu. Přidat můžete i fotografii – formální portrét pasového formátu, žádnou momentku z dovolené. Co sem naopak psát nemusíte, je datum narození, rodinný stav a státní příslušnost.

Na začátek nemusíte psát nadpis “životopis” – to každý uvidí na první pohled a ušetří vám to místo na důležitější informace.

Vzdělání

Uvádějte ideálně dva poslední stupně vzdělání, kterých jste dosáhli – pokud uvádíte vysokou školu, uveďte i střední, ale už ne základní. Nezapomeňte na celý název školní instituce, období studia a dosažený stupeň vzdělání. Pokud stále studujete, napište očekávané datum ukončení (měsíc a rok).

Vzdělání, stejně jako pracovní zkušenosti, řaďte obráceně chronologicky – tedy nejnovější položky jako první.

Pracovní zkušenosti

U každé pozice uveďte data, ve kterých jste ji zastávali (měsíc a rok), její název a alespoň stručný popis práce. Právě ten ukáže vašemu novému zaměstnavateli, co všechno umíte, s čím máte zkušenosti a co dokážete. Pokud jste ještě žádné “opravdové” zaměstnání neměli, vypište do této kolonky brigády a případně i školní úspěchy (pokud jste čerství absolventi).

Další znalosti a dovednosti

Poslední velkou částí vašeho životopisu by měly být mimoškolní a mimopracovní zkušenosti a dovednosti. Sem patří jazykové znalosti, počítačové znalosti, certifikáty, členství v organizacích, absolvované kurzy, řidičský průkaz a další věci, kterými byste se chtěli pochlubit. Zmínit můžete také osobnostní charakteristiky či zájmy.

Znalosti cizích jazyků uvádějte ve formátu společného evropského referenčního rámce, tedy písmenem A, B, nebo C a číslem 1, 2, či 3. A1 je přitom nejnižší, začátečnická úroveň, C2 naopak nejvyšší úroveň odpovídající znalostem rodilého mluvčího.

Pokud chcete, uveďte zde i reference a případně kontakt na bývalého zaměstnavatele. Není to ale povinné, pokud je bude váš nový zaměstnavatel chtít, řekne si o ně na osobním pohovoru.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj obrázků: freeimages.com

Další články k tématu

České vysoké školy mění přijímací řízení kvůli koronaviru. Některé obory přijímačky ruší

České vysoké školy mění přijímací řízení kvůli koronaviru. Některé obory přijímačky ruší

Epidemie koronaviru zásadním způsobem proměnila české školství. Dopad bude mít i na podobu přijímacího řízení na vysoké školy pro nadcházející školní rok. Některé obory přistoupily k úplnému zrušení přijímacích zkoušek, jiné odkládají termíny a někde se celý přijímací proces přesune on-line. Školy tak vycházejí vstříc středoškolákům, které v krátkém rozestupu čekají maturity i přijímací zkoušky. Některé …

číst více
Prezentujte se online a založte si portfolio

Prezentujte se online a založte si portfolio

Proces hledání práce se čím dál častěji přesouvá on-line. Proto je dobré mít třeba kromě životopisu na LinkedIn na internetu také místo, kde budete prezentovat konkrétní produkty své práce, ať už to jsou fotografie, videa, nebo třeba výzkumy. Při hledání práce vám pak on-line portfolio přijde vhod. Mimo to si vás váš budoucí zaměstnavatel může …

číst více
Absolventi a brigádníci budou mít letos větší problém najít práci

Absolventi a brigádníci budou mít letos větší problém najít práci

Cílem většiny absolventů je najít si dobrou práci, ideálně ve stejném nebo příbuzném oboru, který studovali. Zatímco v minulých letech byla situace pro absolventy příznivá, letos to budou mít s hledáním práce mnohem těžší. Podle aktuálních údajů pracovních úřadů poptávka výrazně převyšuje nabídku. Počet absolventů je tento rok vyšší než v minulých letech, zato počet dostupných pracovních …

číst více