Hraní počítačových her jako vysokoškolský obor

28. 3. 2021 | Aktuality

esportMladým hráčům počítačových her se otevřou dveře na zahraniční univerzity, kde budou mít možnost studovat obory spojené s elektronickým sportem (esportem), zapojit se do univerzitních esportových týmů nebo získat stipendia.

Za projektem stojí spojení profesionálního esportovního týmu eSuba a společnosti Education.cz, která se snaží pomoci nadaným středoškolákům i vysokoškolákům dostat se na zahraniční školy. „Podporujeme studenty a mladé lidi v tom, co je baví a čem jsou dobří. Pomáháme jim hledat jejich silné stránky a ty pak smysluplně rozvíjet. Esport je jednou z oblastí, které se u nás věnuje čím dál více mladých lidí, chceme tak tyto talenty podpořit a ukázat jim například i to, jak k esportu přistupují vzdělávací systémy v zahraničí,“ uvedl zakladatel Education.cz Tomáš Jízdný.

Smysluplnou spolupráci si slibuje i Bersen Hoxha, provozní ředitel eSuby: „Snaha vytvořit pro hráče ekosystém, kde se mohou zlepšovat a dosáhnout úspěchů nás vede i ke spolupráci s Education.cz. Dlouhodobým cílem spolupráce je totiž také vytvořit program pro hráče, který je provede profesionální přípravou s cílem dostat je na zahraniční stipendijní programy univerzit například v USA nebo ve Velké Británii.”

„Chceme ukázat, že nejde jen o sezení u počítače, ale že esport rozvíjí důležité kompetence a dovednosti, rozvíjí kritické myšlení a schopnosti řešit problémy, kromě toho nabízí spoustu možností pro budování úspěšné kariéry,“ dodává Hoxha.

Organizace eSuba se věnuje profesionalizaci elektronických sportů již od roku 2004. Na domácí scéně zaštiťuje úspěšný herní tým, který se může pyšnit dvěma tituly mistrů světa. Stojí také za pořádáním turnajů nebo charitativních akcí GG Prague. Zde firemní týmy poměřují své síly v počítačové hře Counter Strike. Loni se prostřednictví těchto akcí vybralo více než 400 tisíc na dětské onkologické pacienty. Vedle toho eSuba vede první českou esport univerzitu, kde mají studenti možnost ukázat, co umí pod přísným dohledem profesionálního kouče.

Esport je organizované soutěžení hráčů a jejich týmů v jakékoli elektronické hře. Soutěž se řídí jasnými pravidly a mohou se jí účastnit amatéři i profesionálové. Turnaje mohou on-line sledovat diváci po celém světě. Například v roce 2018 finále hry League of Legends sledovalo více diváků než finále NBA. Sledovanost i počty hráčů během současné pandemie ještě rostou. Navzdory tomu však většina států i veřejnosti neuznává esport jako klasické sporty. Získat uznání pro esport, sjednotit jeho pravidla a ukotvit ho mimo jiné i v akademickém prostředí se v Česku snaží asociace CESA (Czech Electronic Sport Association).

Zdroje: Education.cz, Mediaguru.cz, esport.cz, eSuba

Další články k tématu

Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Studenti MUNI můžou tisknout ve 3D, nebo mít počítačové programy zdarma

Těžký je život studenta! Masarykova univerzita to ví, a proto se jim ho snaží co nejvíc ulehčit. Svým studentům nabízí širokou nabídku IT služeb, které můžete využít při učení, tisku, nebo dokonce i pokud hledáte bydlení. Studovna nonstop Pokud se zrovna nacházíte v Brně a potřebujete klidné místo ke studiu, můžete navštívit Celouniverzitní počítačovou studovnu …

číst více
Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Pětina českých vysokoškoláků pořádně neovládá žádný cizí jazyk

Podle letošního průzkumu Eurostudent VII pětina vysokoškoláků dobře neovládá žádný cizí jazyk. Alespoň jeden cizí jazyk ovládá polovina studentů, dva cizí jazyky umí 23 procent studentů a tři a více pouhých pět procent. Průzkumu se zúčastnilo 19 400 bakalářských a magisterských studentů. Jazyková vybavenost studentů se liší podle studijních oborů. Cizím jazykem se nejlépe domluví …

číst více
Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Australii bijí na poplach. Obávají se bezdomovectví

Zahraniční studenti v Austrálii měli finanční problémy ještě před vypuknutím pandemie. Jejich situace se nyní ještě více zhoršila. Vyplývá to ze studie, kterou organizoval profesor Alan Morris z Univerzity technologie v Sydney. První části předpandemického šetření se zúčastnilo přes sedm tisíc respondentů z řad zahraničních studentů. Více než třetina z nich často zápasila s tím, jak zaplatí nájem …

číst více