Hraní hudby v dětství pozitivně ovlivňuje mysl ve stáří, tvrdí studie
Vědcům se podařilo najít spojení mezi hraním na hudební nástroj v dětství a mentální kondicí v seniorském věku. Podle studie konané na Univerzitě v Edinburghu má hudba pozitivní vliv na kognitivní funkce mozku.
Vědci ze skotské univerzity testovali dvě skupiny lidí. V té první byli senioři, kteří v dětství hráli na hudební nástroj. V té druhé ti, kteří se hraní věnovali jen okrajově nebo vůbec. Hudebníci měli lepší kognitivní dovednosti i v případě, že pocházeli z horšího socioekonomického zázemí a neměli vysokoškolské vzdělání.
Test kognitivních dovedností zahrnoval číselnou analýzu, test prostorové představivosti a verbálních schopností. Studie se zúčastnilo celkem 366 respondentů. Z toho 117 uvedlo, že mají zkušenost s hraním na hudební nástroj – převážně během dětství a dospívání. Nástrojem, na který nejčastěji hráli, byl klavír, následoval akordeon, dudy, kytara a housle.
Hraní podle vědců vedlo k malému, ale zaznamenatelnému vylepšení kognitivních schopností. „Výsledky jsou dalším důkazem toho, že mentálně náročné činnosti, jako je hra na hudební nástroj, ovlivňují schopnost myslet,“ říká k výsledkům studie Judith Okelyová, vyučující psychologie na Napier University
„Hudba má toho tolik co nabídnout. Je to zábavná společenská činnost. Je vzrušující zjistit, že hraní na hudební nástroj může přispět k lepším kognitivním dovednostem,“ dodává Katie Overyová z hudební školy v Edinburghu.
Profesor Ian Deary, z centra pro kognitivní stárnutí a kognitivní epidemiologii na Univerzitě v Edinburghu, nicméně přílišné nadšení krotí. Připomíná, že zlepšení dovedností bylo jen malé. „Na výzkum se ale vyplatí dál navázat,“ připustil Deary.
Aktuální přehled studia pro rok 2023/2024:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: The Guardian
Další články k tématu
Méně stresu, lepší plánování. Psi pomáhají studentům zvládat vysokoškolské studium
Psi pomáhají vysokoškolským studentům lépe zvládat stres. Ti poté efektivněji přemýšlí a plánují. Potvrdila to studie vědců z Washingtonské státní univerzity. Canisterapie neboli terapie za pomoci psů je podle studie mnohem účinnější než tradiční metody boje se stresem. Studie se zúčastnilo 309 studentů. Vědci zkoumali pro studenty zásadní mozkové funkce: plánování úkolů, motivaci, koncentraci a paměť. …
Středoškoláci v Kalifornii si přispí. Nařizuje jim to zákon
V Česku se v poslední době vede debata o pozdějším startu vyučování. V americkém státu Kalifornie už na to mají zákon. Podle něj nesmí vyučování začít dřív než v 8:30. Podobný krok nyní zvažují i další státy, mezi nimi například New York nebo New Jersey. Podle neuroložky Beth Ann Malowové je zákon krok správným směrem. „Víme, že když děti …
Úsměvem se můžeme dopracovat ke štěstí, naznačuje experiment
Po desetiletích výzkumu a debat se psychologové možná shodnou na tom, že úsměv dokáže zlepšit náladu. Důkazem má být rozsáhlý experiment vědce Nicholase Colese z prestižní americké Stanfordovy univerzity. Experimentu se účastnilo 4000 lidí z 19 zemí, kteří byli rozděleni do tří skupin. První z nich držela tužku mezi zuby, aby aktivovala svaly používané k úsměvu. Druhá skupina napodobovala …