Dvoutýdenní Erasmus

Chcete o prázdninách vycestovat, ale máte čas jeden či dva týdny? V rámci projektu Erasmus+ probíhá nejen v létě spousta akcí, které se konají v různých evropských zemích. Jsou zaměřeny třeba na sport, kulturu, sociální sítě či fotografování a hrazeny z fondů EU.

O co go?

Podívat se do zahraničí, strávit pár dní s mladými lidmi z různých koutů Evropy, přivézt si intenzivní zážitky. Zažít toho díky programu Erasmus + můžete opravdu hodně. A co je ještě lepší – vše je skoro zadarmo. Potřebná je znalost angličtiny na komunikativní úrovni (B1-B2 podle Evropského referenčního rámce), chuť a odvaha podívat se do zahraničí a špetka kreativity při vyplňování přihlášky. Je to jako u motivačního dopisu – musíte přesvědčit člověka, který vaši přihlášku čte, proč právě vy jste ti praví a měl by vás vybrat.

Pak už záleží na vás, jak si nastavíte náklady na cestu do dané lokality. Pokud ale budete chtít letět první třídou, letenky vám s největší pravděpodobností nebudou proplaceny v plné výši. Jestliže se ovšem spokojíte s cestovními náklady ve výši cca 100 – 200 EUR na osobu, nebude s tím problém. Jídlo, aktivity a ubytování účastníků bývá hrazeno z evropských fondů. Co má většina projektů společného je požadavek, aby si účastník přivězl něco, co je pro jeho rodnou zemi typické. Jeden večer v rámci pobytu totiž bývá věnován jednotlivým státům, jejich kultuře a tradicím a účastníci se mohou mezi sebou pobavit o tom, jak vidí jejich zemi ti ostatní.

Kdo ocení zaměření

Témata projektů – studentských výměn bývají různá. Od sportu, přes sociální sítě, ekologická, multikulturní či menšinová témata po atypicky zaměřené projekty jako třeba Drumming – Sound Theraphy. Dalším zajímavým tématem je třeba Discover Yourself Through Art nebo Think Global, Act Local.

„Poprvé jsem jela na výměnu před třemi lety, měla název Cine Mondo a byla v Bologni v Itálii,“ říká Kristýna Sosnovcová (24), která momentálně studuje obor udržitelný rozvoj venkova v tropech a subtropech na Fakultě tropického zemědělství ČZU v Praze a absolvovala už 3 mezinárodní výměny mládeže v rámci Erasmu +. „Bylo nás asi třicet mladých lidí, bydleli jsme v domečku na italském venkově, starali jsme se o chod domu, vařili jsme si a do toho jsme se vzdělávali ve filmaření. Točili jsme krátké soutěžní filmy na téma blízké přírodě, koukali se na filmy s ekologickou tématikou a rozebírali je.“ Za nejlepší projekt ale považuje Cycling Alternatives v Německu, kterého se zúčastnila hned dvakrát. „Byl to velmi promakaný projekt a v člověku zanechal stopu,“ dodává Kristýna.

Rub a líc

Každá věc má své výhody a nevýhody. Platí to i o projektech Erasmus +, hrazených z fondů Evropské unie. Je tu ale poměrně velká byrokracie spojená s projekty a občas nesmyslná kritéria počtu účastníků. „Mnohé výměny mládeže stojí za zlámanou grešli, protože nejsou pořádně vypracované a někdy bývají i zneužité pro ‚dovolenou s přátely‘,“ popisuje Kristýna. Nevýhoda je podle ní také to, že se již nedají čerpat tyto peníze na projekty

Facebooková skupina YOUTH PROJECT Czech Republic

výhody jako možnost zažít skvělé zážitky téměř zadarmo, poznat jiné země a kultury a navázat kontakty s mladými lidmi z těchto zemí.

Zdroje:

eycb.eu

tmelnik.cz

Facebooková skupina YOUTH PROJECT Czech Republic

Zdroj fotografií: freeimages.com

Další články k tématu

Na Erasmu v Madridu: Ubytování si shánějte až na místě, radí studentka

Na Erasmu v Madridu: Ubytování si shánějte až na místě, radí studentka

Markéta Rizikyová (23) strávila letní semestr na jedné z top univerzit ve Španělsku. Na několik měsíců opustila svou domovskou Fakultu sociálních věd a češtinu vyměnila za španělštinu a angličtinu. Jaké jsou největší rozdíly mezi studiem žurnalistiky v Praze a v Madridu a co lze zaplatit ze stipendia?  To všechno jsme se rozhodli od Markéty vyzvědět.   Proč ses …

číst více
Jak vycestovat s Erasmem? Pomůže vám s ubytováním i financemi

Jak vycestovat s Erasmem? Pomůže vám s ubytováním i financemi

Když uděláte tenhle velký krok do neznáma a vyjedete studovat do zahraničí, nepochybně se vrátíte se s řadou cenných zkušeností a nových přátelství, v budoucnu vám to navíc může pomoci v kariéře. Kde ale začít a co všechno je třeba před odjezdem vyřídit? Na to jsme se ptali odborné referentky programu Erasmus+ Heleny Fuxové.   Jsem student VŠ …

číst více
ERASMUS ANO, ČI NE: Bylo mi líto, že odjíždím, říká Klára (23)

ERASMUS ANO, ČI NE: Bylo mi líto, že odjíždím, říká Klára (23)

Program Erasmus je pro vysokoškolské studenty nejdostupnějším způsobem, jak během studií vycestovat do zahraničí. Studentka cestovního ruchu na Vysoké škole ekonomické v Praze Klára Jedličková (23) strávila uplynulý letní semestr v nizozemském Arnhemu. Podělila se s námi o zkušenosti, které se jistě budou hodit těm, kdo váhají, zda se do programu také přihlásit. Z jakého důvodu ses přihlásila do …

číst více