Dvě VŠ najednou: pro a proti

13. 6. 2016 | Rady maturantům

Dostali jste se na dvě vysoké školy a nemůžete si vybrat? Co takhle zkusit obě? Zvýší se vám tak šance na uplatnění, co se naopak sníží bude frekvence v hospodě strávených večerů. S nadsázkou řečeno, obojí se může líbit vašemu budoucímu zaměstnavateli. Souběžné studium vám prostě vždy něco dá a něco vezme.

Dovednost: time-management

Většina studentů s více souběžnými studii říká, že je tato zkušenost naučila time-managementu, tedy dobrému plánování svého času. Průměrný student jednoho oboru stráví velké množství času nestudijními činnostmi. Někteří hrají počítačové hry, jiní stráví spoustu času na Facebooku. A pak nakonec stejně nestíhají. Právě proto že nemají povinností tolik, mají pocit, že je mohou dlouho odkládat – až do posledních chvil. Student dvou škol si toto dovolit nemůže. Pokud chce stihnout výuku, zápočtové úkoly, přesuny mezi dvěma a více budovami a seminárky, ale také sociální život a nějaké své koníčky, opravdu si nemůže dovolit svůj čas takzvaně „proflákat“. Samozřejmě i studenti souběžných studií své povinnosti odkládají. A také si udělají čas sledovat seriál a jít do hospody, i když ho zdaleka není tolik. Ale jejich studijní zkušenost je pro ně velkou školou time-managementu, plánování a efektivity. Snáze si svůj den naplánují po hodinách a nakonec třeba stíhají lépe, než jejich vrstevníci s jedním studiem. Známé je rčení: „Pokud chceš mít něco hotovo rychle, zadej to někomu, kdo má málo času.“ Jestliže víte, že když si něco naplánujete, tak to také dodržíte a že když se máte učit, skutečně se učíte a nekoukáte místo toho z okna nebo na Facebook, pak pro vás budou dvě studia zvládnutelná. V opačném případě to však je úkol poměrně náročný.

Těžká volba

Když se opravdu nemůžete rozhodnout, na kterou školu byste měli jít, můžete začít studovat dvě a po prvním semestru (nebo třeba už po měsíci) se rozhodnout, na které škole zůstanete. Velké množství lidí po čase zjistí, že vybraný obor jim vlastně příliš nevyhovuje a raději by studovali něco jiného. Studium více oborů naráz vám umožní přijít na to, kde se vám líbí víc, aniž byste tím ztratili rok času. Důležité však je umět si říct, kdy je načase se opravdu rozhoupat a s jednou školou skončit. Čím déle budete obě školy studovat, tím více vám bude líto investované energie a nebudete chtít některou pustit k vodě, i když vám už souběžná studia vyhovovat nebudou. Výhodou souběžných studií však je, že máte jakési pojištění pro případ, že vás z jedné školy vyhodí. Stále tu bude existovat ta druhá, kterou můžete dokončit.

Pozor na poplatky

V současné legislativě platí:

  • „zdarma“ 4 roky bakalářského studia
  • „zdarma“ 3 roky magisterského studia
  • jakmile z některé školy odejdete bez řádného ukončení (tedy absolvování státní závěrečné zkoušky), odstudovaný čas se vám z času studia „zdarma“ odečte

příklad 1: Studujete 2 školy a jedné z nich po roce necháte. Stále ještě však můžete dostudovat tu druhou v řádném čase zdarma.

příklad 2: Druhé školy necháte po dvou letech – a poslední rok studia už si budete platit.*

  • výše poplatků se liší na jednotlivých fakultách i na jednotlivých VŠ, každá škola si je určuje sama
  • dokud aktivně studujete obě studia v řádném čase, nemusíte se ničeho bát – pokud ani jedno ze studií neukončíte sami, můžete obě souběžně zdarma studovat čtyři roky

poznámka: Pokud byste se ve druhém nebo třetím ročníku rozhodli jedné školy zanechat, finančně výhodnější pro vás může být její přerušení než ukončení, protože přerušená škola se počítá stejně jako škola aktivní. Školu můžete přerušit až na dobu standartní délky jejího studia, u bakalářského studia tedy obvykle na tři roky.

Nekombinujte nezkombinovatelné

Jsou obory, které se dají zkombinovat lépe než jiné. Každému je asi jasné, že studovat medicínu a stavební inženýrství není nejlepší nápad. Příliš náročné studijní obory raději nekombinujte. Zjistěte si předem, jaký je charakter a náročnost studia na vašich vyhlédnutých oborech. Dejte pozor třeba na to, aby na obou vašich oborech nebylo těžiště studia ve vypracovávání domácích prací; lepší je, když na jednom oboru hlavně píšete seminárky nebo děláte rysy a na druhém dostáváte zápočty za účast na hodinách. Například právníci jsou známí tím, že do školy chodí jednou za týden, proto je pro ně možné během týdne chodit na semináře i na jinou VŠ; zkouškové období je však pro ně velmi náročné. Je tedy dobré toto studium zkombinovat s oborem náročným na docházku a čas během semestru, který ale není tak náročný ve zkouškovém. (Velkým množstvím předmětů za málo kreditů a zápočty za účast jsou známé například pedagogické fakulty.)

Pokud se tedy obě vaše studia budou nějakým způsobem doplňovat, bude se vám souběžné studium zvládat lépe. Jednou z možností je studovat jeden obor prezenčně a druhý kombinovaně. Od náročnosti zvolených škol se pak samozřejmě odvíjí náročnost celé zkušenosti se souběžným studiem. Někteří studenti dvou škol říkají: „Mám dvě školy, nemůžu chodit na párty.“ U jiných je to opačně: „Mám dvě školy, takže mám dvakrát víc párty.“ Svou roli hraje i ročník studia. Je obtížnější studovat obě školy od prvního ročníku, zcela simultánně. Lepší je, když je jedna škola třeba o rok „posunutá“. První rok je na obou školách spíše rozjezdový a „pročišťovací“ (vyhazují se nejslabší jedinci), druhý ročník bývá mnohdy nejnáročnější a náročnost se při dvou školách sčítá, ve třetím roce je potřeba napsat bakalářskou práci, na dvou školách tedy dvě bakalářky.

Souběžná studia nejsou pro přílišné poctivce

Pokud trváte na tom, že budete mít vždy ze všeho nejlepší známky, že vždy vše splníte na 100 %, v řádném termínu a nikdy nebudete nic prodlužovat nebo opakovat, když jste jednoduše řečeno perfekcionisté, může pro vás být studium dvou škol velice náročné. Většina studentů souběžných studií zakrátko rezignuje na samé dobré známky, zato ale získá schopnost odevzdávat dobré práce za krátký čas. Přesto jsou lidé, kteří zvládají dvě školy na výbornou – samozřejmě záleží na individuálních schopnostech.

Plusy a mínusy studia více škol

Záleží na mnoha věcech. Na vaší volbě, vaší efektivitě, schopnostech, stresové toleranci. Pokud jste schopný a inteligentní pohodář, můžete to zkusit. Výhody tu jsou – snáz zjistíte, co vás baví a jednu školu máte v záloze pro případ, že by vás z druhé vyhodili. Někomu dvě studia vyhovují, protože kdyby měl více času, stejně by ho někde neproduktivně utratil. Na druhou stranu sice poznáte více lidí, ale budete na ně mít méně času, skutečná přátelství se vám budou hůře udržovat a své partnery budete příležitostně vytáčet tím, že na ně nebudete mít čas. Každou ze škol budete spíše prolézat, než abyste se do studia opravdu zahloubali. Důležité je umět si říct, kdy už toho stačilo a je na čase studium přerušit nebo vzdát, protože za zdraví to nestojí.

Zkušenosti studentů dvou škol

„Jednu VŠ jsem studovala prezenčně a druhou kombinovaně, to je důležité na začátek upřesnit. Chtěla jsem studovat běžné prezenční studium, které jsem měla v Olomouci, ale dostala jsem se na kombinovaný program do Prahy, který mě zaujal více. Proto jsem se pokusila o studium na dvou škol zároveň. Mé okolí mě podporovalo v mém rozhodnutí. Sama jsem ale věděla, že dřív nebo později si vyberu jen jednu školu.
Souběžné studium mi vzalo především čas. Potřebovala jsem se dvakrát více učit, což samozřejmě mělo velký dopad na osobní život. Dalo mi ale rozhodně větší rozhled, neupnula jsem se hned od začátku pouze na jeden obor. Rozhodně nelituji mého rozhodnutí zkusit to, ale nelituji ani toho, že nyní studuji už pouze jednu školu.“
Alžběta Boháčová, studovala uměnovědná studia na Filozofické fakultě UPOL v Olomouci a zároveň mediální studia na pražské FSV UK

„Osobně už bych dvě školy nešla studovat. Možná bych to doporučila, ale tak, abyste nebyli na obou školách ve stejném ročníku, nepsali dvě bakalářky naráz a podobně.“ Michaela Křečková, studentka skandinávských studií na FF MUNI a sociální pedagogiky a volného času na PdF MUNI, na obou ve třetím ročníku

zdroj fotografií: freeimages.com