Vysokoškolský zákon

Dvě VŠ najednou: pro a proti

Dostali jste se na dvě vysoké školy a nemůžete si vybrat? Co takhle zkusit obě? Zvýší se vám tak šance na uplatnění, co se naopak sníží bude frekvence v hospodě strávených večerů. S nadsázkou řečeno, obojí se může líbit vašemu budoucímu zaměstnavateli. Souběžné studium vám prostě vždy něco dá a něco vezme.

číst více

Vzali mě na víc škol, jak si vybrat?

Přijímací zkoušky jsou za vámi a už jen čekáte na rozhodnutí o přijetí. Přijdou vám obálky ze všech škol, na které jste se hlásili – a víc kladných rozhodnutí. Jak si teď vybrat?

číst více

Co ze mě bude? aneb Přehled akademických titulů

Jaký je rozdíl mezi Bc. a BcA. a kolik vlastně máme doktorů? Přinášíme vám přehled akademických titulů používaných v České republice.

číst více

Ministr školství a rektoři se shodli na vysokoškolské reformě

O potřebě reformy vysokoškolského zákona se mluví již řadu let. Rozdílné názory na podobu novely mezi bývalými ministry školství, představiteli univerzit a studenty zabraňovaly jejímu prosazení. Až nyní se současnému ministru Petru Fialovi podařilo najít společnou řeč s rektory vysokých škol. Několik let připravovaná novela by tak konečně letos mohla projít. Ministr se ji chystá představit vládě […]

číst více

Nové směřování vysokoškolské reformy

Ministr školství Petr Fiala oznámil minulý týden reprezentantům vysokých škol, že nový zákon o vysokých školách se schvalovat nebude. Reforma vysokého školství proběhne formou novelizace stávajícího vysokoškolského zákona. Ministr slibuje, že reformní kroky znovu projedná s reprezentací vysokých škol. Rád by dosáhl shody na tom, jakými opatřeními zajišťovat potřebnou kvalitu výuky na školách. Také věcný záměr zákona […]

číst více

Od studentského ombudsmana ke studentským poradcům

Musím opakovat předmět, ze kterého mě vyučující vyhodil? Když nestíhám školu, jak ji můžu přerušit? Přišla mi obálka s vyměřením poplatku za studium, co mám dělat? S těmito i dalšími problémy pomáhá už tři roky studentům Masarykovy univerzity Veronika Kudrová. Patří do týmu Studentských poradců, kteří od podzimu 2007 utíkají od učebnic poradit s řešením problémů, které mohou během studia nastat.

číst více