Další úspěšná konference za námi…

16. 9. 2010 | Tiskové zprávy

Široká odborná veřejnost v oblasti zdrojů energií se sešla nedaleko Brna v obci Býkovice. Zde pořádala Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně již 31. ročník mezinárodní konference – Nekonvenční zdroje elektrické energie. Tento rok se sešlo více než 70 odborníků, vědců, ale také zástupců firem a médií.

Celé tři dny patřil penzion u Tří volů v Býkovicích odborníkům z celé ČR a dalších středoevropských zemí na problematiku alternativních zdrojů elektrické energie. „Tento rok se velmi povedl, jsme rádi, že se počet účastníků konference stále zvyšuje a osobně se mi také líbí trend zapojování mladých doktorandů do vědeckých konferencí a celkové vědecké činnosti,“ chválí konferenci hlavní organizátor doc. Ing. Petr Bača, PhD., tajemník Ústavu elektrotechnologie FEKT VUT v Brně. Na konferenci se sešlo 73 účastníků a z toho přijelo debatovat na odborná témata téměř 20 zahraničních hostů. „Tento rok jsme měli také vysoké procento žen v plénu, což nebývá úplným zvykem,“ s úsměvem doplňuje doc. Bača.

Konference probíhala v několika sekcích, kde se střídali jednotlivý přednášející. První sekce byla zaměřena na přehled novinek ve vědě, výzkumu, vývoji a legislativě nekonvenčních zdrojů elektrické energie. Většina prezentací byla zaměřena na srovnávání několika variant využívání zdrojů energie, porovnávání kladů a záporů. Velká pozornost byla věnována fotovoltaickým zdrojům elektrické energie, a také srovnání s ostatními „šetrnými“ zdroji energie. Významné zastánce zde měla také frakce jaderné energie, vodních elektráren, akumulátorových systémů atd. „Všechny hlasy a názory byly velmi zajímavé, je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí celkový pohled na zdroje elektrické energie. Každá přednáška přinesla něco nového, vyvolala myšlenky, o kterých je nutné přemýšlet,“ dodává doc. Bača.

Konference skrývala také velmi zajímavé možnosti doprovodného programu, ať to byla návštěva pivovaru v Černé Hoře, nebo exkurze do Porčova mlýna, či lovení pstruhů v nedalekém rybníce. „Myslím si, že všichni museli odcházet spokojeni. Program byl dynamický, konference měla spád a věřím, že se lidé i pobavili. Vědecká konference je i o neformálním setkání lidí, které nevidíte celý rok. Navíc dokonalé prostředí a zázemí, které jsme dokázali vytvořit, dotváří hezký pocit z těch několika dní, které jsme zde strávili,“ doplnil doc. Bača.

Velký dík patří nejen organizačnímu výboru v čele s doc. Bačou, ale také Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně a České elektrotechnické společnosti, partnerům konference – společnosti Benning, Solartec, Banner, BATTEX, Pairan, EkoWATT a Photon energy. Mediálně podpořili celou akci TZB Info, CHEmagazín, Technický týdeník, Energie 21, Pro-energy magazín, Brno Business, Eltech 2010, ETM, ETM.cz, Zlatý blesk, Elektro, Elektroinstalatér a časopis Technika a Trh.

O spokojenosti s celkovým průběhem konference svědčí závěrečná slova hlavního „kapitána“: „Jedenatřicátý ročník konference Nekonvenční zdroje elektrické energie je mrtev, ať žije ročník dvaatřicátý,“ s úsměvem zakončil konferenci doc. Bača.

Celou konferenci mohli sledovat také ostatní zájemci na sociální síti Facebook, kde byla přenášena online reportáž z této akce. Veškeré přednášky a prezentace vydává fakulta také elektronicky na CD. Další ročník této významné akce se uskuteční v září roku 2011.

Informace o fakultě:
První elektrotechnické disciplíny byly na technické univerzitě VUT poprvé již v roce 1905. Od roku 1959, kdy byla založena samostatná fakulta energetiky, která se později transformovala na Fakultu elektrotechnickou, úspěšně dokončilo inženýrské studium na naší fakultě přes 23 000 absolventů. V roce 2001 získala fakulta současný název – Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) a o rok později získala akreditaci nových moderně pojatých studijních programů ve strukturovaném studiu. Na fakultě studuje více než 4 400 studentů v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu. Studium na fakultě je orientováno na široké spektrum vědeckých oblastí: řídicí technika a robotika, biomedicínské inženýrství, silnoproudá elektrotechnika a elektronika, elektronika a elektrotechnologie, mikroelektronika, radioelektronika a teleinformatika.

Pro více informací mě neváhejte kontaktovat.

Tiskový kontakt:

Jiří Wagner
manažer vztahů s veřejností
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
VUT v Brně
GSM: 604 504 695
mail: wagner@feec.vutbr.cz
www.feec.vutbr.cz**