ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

6. 3. 2020 | Aktuality

vedceNa konci února proběhlo ve Spojených arabských emirátech finále soutěže o nejlepší drony. Soutěž pořádala tamní univerzita Khalifa v Abú Zabí a zapojily se do ní týmy z celého světa. Největší úspěch slavil český tým z fakulty elektronické pražské ČVUT, který se svým dronem celou soutěž vyhrál.

V první soutěžní disciplíně musely drony najít a zlikvidovat balonky, ve druhé potom sesbírat barevné cihly a umístit je na zeď. Ve třetí kategorii musely týmy za využití dronů uhasit požár.

Český tým zazářil v disciplíně stavění zdi a následné Grand Challenge. Tato část soutěže kombinovala všechny tři zmíněné disciplíny, přičemž týmy měly na splnění úkolů pouze omezený čas.

Pro tým z ČVUT to v této oblasti nebyl první úspěch. Poprvé na soutěži bodovali již v roce 2017. Přípravu nepodcenili a stroje odjeli otestovat do pouště, kde se soutěžilo, již v lednu. „Ze zkušeností z předchozí soutěže jsme věděli, že příprava v místě konání je nezbytná. Jen tak lze doladit drony pro místní podmínky. Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jedni z mála jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny disciplíny v autonomním režimu,“ prozradil Martin Saska, vedoucí týmu.

Díky tomu dokázala pražská škola porazit i týmy ze světově známých technických institucí jako je University of Tokyo, Carnegie Mellon University nebo Virginia Tech či Georgia Tech. I přes nabitou konkurenci bral tým z ČVUT první místo a jako výhru částku 250 tisíc dolarů, což v přepočtu činí 5,8 milionů korun.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Brněnské VUT získalo ocenění Škola doporučená zaměstnavateli

Brněnské VUT získalo ocenění Škola doporučená zaměstnavateli

Brněnské Vysoké učení technické ovládlo soutěž Škola doporučená zaměstnavateli. S celkovým součtem 3 409 bodů porazila brněnská technika pražskou ČVUT, která získala 2 957 bodů. Na třetí příčce skončila Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Soutěž probíhá celostátně a zaměstnavatelé v ní každý rok hodnotí české univerzity jako celek, jednotlivé fakulty i střední školy. Brněnské …

číst více
Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Několik vysokých škol po České republice kvůli výskytu koronaviru preventivně na několik dní ruší výuku. Patří mezi ně i Česká zemědělská univerzita (ČZU), jejíž pedagog byl pozitivně testován na Covid-19. Pedagog z technické fakulty se nakazil při konferenci v italském Udine. Výuka byla prozatím zrušena v pondělí a v úterý. Pedagog se podle ČZU dostal do …

číst více
2v1: Na ČVUT můžete získat dva doktorské tituly v rámci jednoho studia

2v1: Na ČVUT můžete získat dva doktorské tituly v rámci jednoho studia

Fakulta informačních technologií na pražském ČVUT nedávno navázala spolupráci s belgickou univerzitou v Antverpách. Zajistila tím svým studentům možnost absolvovat takzvaný dvojitý doktorský studijní program. Doktorandi díky tomu budou moct studovat na obou školách zároveň a na konci studia  získají hned dva doktorské tituly. V praxi to bude fungovat tak, že si univerzity navzájem uznají …

číst více