Co vás na studiu (ne)smí zaskočit

Vstupujete do prostředí, které je vám úplně cizí a najednou nevíte, kde vám hlava stojí. Ale kdo je připraven, není překvapen. Jaké věci vás při studiu na vysoké škole mohou zaskočit? A na co si dát pozor?
Něco vás bude bavit. Něco vůbec
Když jdete na vysokou školu asi tak trochu předpokládáte, že vás některé předměty budou bavit více než jiné. Dost často vás ale překvapí, že vás nakonec bude bavit úplně něco jiného, než jste si mysleli. A naopak.
„Překvapilo mě, že studium bohemistiky není skoro vůbec zaměřené na gramatiku, ale spíše na literaturu. Časová náročnost je podstatně vyšší, než jsem čekal a čte se podstatně více než na střední,“ říká Matěj, student bohemistiky na Univerzitě Karlově.
Náročnost jednotlivých zkoušek
Zvlášť v prvních semestrech na vysoké škole budete pravděpodobně těžko odhadovat, kolik času máte věnovat přípravě na jednotlivé zkoušky. Některé budou opravdu velmi náročné, jiné zvládnete s prstem v nose. Nenechte se ale zaskočit a raději se vždycky připravujte spíše více než méně. Přinejhorším budete umět o trochu více než ke zkoušce potřebujete.
Mnohem větší zodpovědnost
„Tohle vám na střední nikdo tolerovat nebude,“ slýchali jste nejspíš na základní škole. Pro vysokou školu to platí mnohonásobně. Na střední škole vás totiž učitelé ještě pořád berou jako děti a často vám vaše povinnosti připomínají. Na vysoké ale všechno už bude jenom na vás. Nestihli jste napsat práci včas? Váš problém. Máte víc absencí, než je dovoleno? Váš problém. Neudělali jste zkoušku? Váš problém. Čím dříve si tuhle skutečnost uvědomíte, tím snáze se vám bude studovat.
Ale nebojte se. Když nějaký problém přeci jen nastane, dost často jde vyřešit. Ale iniciativa zase musí přijít od vás, protože vás za ručičku nikdo vodit nebude.
Nové starosti
Z dospívání se přesunete do dospělosti. Začnete najednou řešit, kde budete bydlet. Najdete si první „opravdovou“ práci a možná i první vážný vztah. Kromě školy už budete muset myslet i na svoji budoucnost a na to, co bude po škole. Protože vysoká uteče jako voda a za chvíli budete stát před začátkem další úplně nové životní etapy.
Peníze mizí rychlostí blesku
Spousta vysokoškoláků si bude muset zajistit ubytování, obstarat jídlo a zaplatit všechno, co budou k životu potřebovat. Pro většinu mladých lidí to je úplně nová zkušenost. A když k tomu přidáte i bohatý sociální život, který byste v rámci zachování duševního zdraví měli mít, budete se občas divit, kam se poděly vaše peníze. Dá se to však zvládnout a když si vše pečlivě naplánujete, nemusí vás to ani tolik zaskočit.
S vrstevníky se možná odcizíte
Někdo bydlí sám, jiný se spolubydlícím, někdo zase u rodičů. Váš kamarád už je zasnoubený, zatímco ten druhý nikdy vztah ani neměl. Spolužačka kupuje svůj první byt, zatímco druhá počítá každou korunu, aby jí zbylo na rohlík. Někdo buduje kariéru a stoupá, jiný je stále v té samé kavárně jako na střední a brigádničí.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Je to úplně normální a přirozené. Každý jsme jiný a máme jiné tempo. Vysokoškoláci se nacházíte v období, které se odborně nazývá „vynořující se dospělost“. Spolu s tím se ale pojí i to, že se s některými lidmi okolo sebe odcizíte, protože se dostanete do jiných životních etap. Je to smutné, ale občas se tomu vyhnout nejde.
Další články k tématu
Šest způsobů, jak chránit svůj telefon na univerzitě
Mobilní telefon je dnes již nedílnou součástí života. Jeho ztráta znamená pro majitele značné komplikace. Na vysoké škole jsou studenti v jednom kole. Přebíhají z přednášky na přednášku, na kolej, nebo ze školy do práce. Může se tak snadno stát, že někde něco zapomenou. Třeba právě telefon. Jak ho můžete ochránit před ztrátou nebo krádeží? […]
číst víceZlepšete si „ingliš“ s těmito tipy
Někteří lidé mají na jazyky talent, jiní se v cizině stěží domluví. V dnešní globalizované společnosti a uspěchané době je však znalost jazyků nesmírně důležitá. Minimálně bez angličtiny se žádný vysokoškolák neobejde, spousta studijních materiálů je totiž dostupná jen v angličtině. Jak se ji ale můžete naučit, když zrovna nejste na jazyky talentovaní? Písničky, seriály a knihy Jazyk […]
číst víceJe čas na změnu oboru?
Statistiky ukazují, že celosvětově přes 80 procent vysokoškoláků změní studijní obor. Někteří dokonce víc než jednou. Změna oboru tak není nic neobvyklého. Někdy je ale těžké se k takovému rozhodnutí rozhoupat. Jestli stále váháte, tady je osm signálů, že je čas na změnu. Vybrali jste si obor ze špatných důvodů Výběr studijního oboru není jednoduchý. […]
číst více