Co (ne)dělat den před přijímačkami na VŠ

24. 5. 2025 | Pro uchazeče na VŠ
Co (ne)dělat den před přijímačkami na VŠ

Přijímací zkoušky na vysoké školy se neúprosně blíží. Stres, strach a nejistota – všechny tyhle pocity jsou před dnem D úplně normální. Nesmí vás ale pohltit. Takže odložte knihy a vyrazte radši na procházku. Co dalšího byste den před přijímačkami rozhodně měli (ne)dělat?

Neležte v knihách

Den před přijímačkami se toho už moc nenaučíte. Zkoušet si do hlavy narvat hromadu informací na poslední chvíli vás akorát zbytečně vystresuje, protože zjistíte, kolik toho ještě nevíte. Zaměřte se raději na oblasti, ze kterých víte, že budou přijímačky poskládané, a ve kterých se necítíte úplně silní. Opakování věnujte maximálně pár desítek minut.

Odpočiňte si

Celý den věnujte odpočinku a tomu, co vám dělá radost. Dostanete se do psychické pohody, vyčistíte si hlavu a budete na nadcházející zátěžovou zkoušku připraveni po všech stránkách. Zkuste si jít třeba zaběhat, zaplavat, přečíst si nějakou hezkou knihu nebo pustit seriál. Dělejte zkrátka všechno pro to, abyste byli co možná nejvíce v pohodě.

Nic si nevyčítejte

Možná vás napadá, že jste se měli na přijímačky víc připravit. Možná si říkáte, že jste se na střední neučili dost a teď vám to bude chybět. Teď už s tím ale nic neuděláte. Má tedy smysl se tím den před přijímačkami trápit, vyčítat si každou chybičku a bičovat se za prokrastinaci? Nemá. Pořádně se nadechněte a běžte to prostě zkusit. Třeba nakonec zjistíte, že jste byli připraveni lépe, než jste si mysleli.

Připravte se

Den před zkouškou neuškodí si hodinku, dvě něco málo opakovat – když vám to nezpůsobí zbytečný stres. Určitě si ale připravte všechny věci, které budete následující den potřebovat. Vyberte si oblečení, ve kterém se budete cítit skvěle, zabalte si několik propisek, tužek a třeba i zvýrazňovačů, připravte si svačinu… Prostě udělejte všechno pro to, abyste v den D nebyli v časovém presu.

Připravte se na den D

Podívejte se, v kolik přijímačky začínají, a hlavně kde se konají. Vysoké školy mají často víc budov, a tak si vždy zjistěte konkrétní adresu. Najděte si na mapách trasu a vyrazte s dostatečným předstihem. Vlaky nebo autobusy můžou mít zpoždění a vás to může stát místo na vysněné škole. Zároveň si zjistěte, jak budou přijímačky probíhat. Půjde o dvacetiminutový testík, nebo si na jedno kolo máte vyčlenit tři hodiny? Důležité je to obzvlášť, když vás v jeden den čekají několikery přijímačky.

Odměňte se

Dokončili jste střední školu a posouváte se v životě dál. Odměnu si zasloužíte. Po přijímačkách si proto udělejte radost. Zajděte si na dobrý oběd s kamarády, kupte si něco hezkého na sebe… A to i v případě, že ze zkoušky nebudete mít dobrý pocit.

Další články k tématu

Pravidlo 80/20 pomůže i při učení

O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky správnému nastavení priorit budete moct dělat méně a získat více. Jak pravidlo 80/20 funguje? Jak vzniklo pravidlo 80/20? Pravidlo 80/20, jinak též Paretovo pravidlo nebo Paretův princip, formuloval italský ekonom Vilfred […]

číst více

10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou

Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se připravovat na zkouškové je skutečně ideální co nejdřív. Třeba díky vymakanému systému poznámek. Zapisovat si poznámky je svého druhu umění. Ale pokud se budete řídit několika užitečnými tipy, stanou se poznámky […]

číst více

Státnice se blíží. Přinášíme sedm rad, jak je ve zdraví zvládnout

Někoho čekají v létě, někoho až na podzim. Státnice jsou každopádně velkým milníkem a strašákem pro většinu vysokoškolských studentů. Vyžadují velkou míru pozornosti, času, snahy a práce, a tak je potřeba se postarat o to, abyste byli v co největší psychické i fyzické pohodě. Je to ale vůbec možné při velkých nárocích, které na sebe mnozí […]

číst více