Čeští rodiče podle výzkumu neví, co jejich děti dělají na internetu

21. 2. 2020 | Aktuality

rodičeVědci z Masarykovy univerzity zjistili, že za posledních deset let se zdvojnásobil čas, který děti tráví na internetu. Může za to větší dostupnost mobilních telefonů s přístupem na internet. Výzkum MUNI se zaměřil na chování dětí z 19 zemí světa ve věku 9 až 16 let. V každé zemi byl výsledek lehce odlišný.

V České republice děti stráví na internetu denně průměrně necelé tři hodiny. Většina českých rodičů pak neví, co děti během této doby na internetu dělají. Pozitivní zprávou je, že online aktivita negativně ovlivňuje české děti jen 0,5 procentech případů.

„Online aktivity ale jako takové nejsou samy o sobě pozitivní nebo negativní. Tatáž aktivita může mít na různé dítě různé účinky. Důležité je zohledňovat to hlavně ve chvílích, kdy jsou zejména v médiích nadsazovány problémy, které děti v online prostoru zažívají, což v rodičích vyvolává zbytečnou úzkost,“ vysvětlil David Šmahel, hlavní koordinátor výzkumu.

Kromě dopadu internetové aktivity zajímalo vědce také to, kdo užívání internetu moderuje a za kým si děti chodí pro radu, či koho žádají o pomoc. Ve většině zkoumaných zemí děti uváděli rodiče a učitele. V Česku však z odpovědí 56 procent dětí vyplynulo, že se s nimi rodiče o internetu téměř vůbec nebaví. Když proto potřebují radu, obrací se místo toho na kamarády.

„Právě aktivní přístup k výchově, který zahrnuje i diskusi o tom, co potomek online zažívá, je velmi důležitý. Hodně rodičů se spoléhá spíše na restrikce a omezování, což je bez aktivního přístupu a sdílení zkušeností méně efektivní,“ sdělila spoluautorka výzkumu Hana Macháčková.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: https://www.em.muni.cz

Další články k tématu

Zeleň má pozitivní vliv na lidi. Podle studie ovlivňuje zdraví i spokojenost

Zeleň má pozitivní vliv na lidi. Podle studie ovlivňuje zdraví i spokojenost

Lidé, kteří tráví v přírodě aspoň dvě hodiny týdně, se cítí spokojenější a zdravější. Vyplývá to ze studie, která vycházela z dotazníkového šetření mezi Angličany v letech 2014-2016. Ještě lépe se cítili ti, kteří v přírodě strávili za jediný týden tři až pět hodin. V rámci svého výzkumu britští vědci využili statistiky a informace poskytnuté skoro 20 tisíci lidmi všech …

číst více
Začarovaný kruh? Děti v Česku nedosahují vyššího vzdělání než jejich rodiče

Začarovaný kruh? Děti v Česku nedosahují vyššího vzdělání než jejich rodiče

Pouze 17 procent dětí, jejichž rodiče mají vystudovanou pouze střední školu, úspěšně dokončí studium na vysoké škole. Česko se tak řadí po bok zemí, kde se dětem jen výjimečně podaří překonat vzdělání rodičů. Platí to i pro děti jejichž rodiče mají pouze základní vzdělání. Příčina tkví mimo jiné i v tom, že rodiče, kteří mají nízké …

číst více