Buď hrdinou své doby, láká Akademie věd středoškoláky na stáže

23. 11. 2020 | Aktuality

buď hrdinou své dobyJste středoškolák a zajímá vás věda? Pokud chcete zjistit, co dělá takový vědec v praxi, můžete se přihlásit na roční stáž, kterou pravidelně vypisuje Akademie věd v rámci projektu Otevřená věda. Vybírat si můžete stáže z celé řady vědeckých disciplín včetně antropologie, biologie, historie, robotiky či zoologie.

„Buď na rok vědcem Akademie věd. Vyzkoušej si, jak se dělá věda. Získej zajímavé zkušenosti a odbornou praxi. Přihlas se na stáž, může ti to pomoct při výběru budoucí profese i při přijímacím řízení na vysokou školu,“ představila projekt s heslem Buď hrdinou své doby! Akademie věd.

Středoškoláci se v rámci stáže nejenom seznámí s podobou vědeckého výzkumu, ale rovněž získají praxi, přístup do laboratoří, knihoven a k odborným materiálům a poznají odborníky z oboru. Stáže totiž vedou vědci z celé České republiky.

Přihlášku na stáž je možné podat do 30. listopadu. Probíhá to tak, že si studenti na webových stránkách projektu vyberou téma, vyplní přihlášku a přiloží k ní motivační dopis. Vědci poté vyberou nejvhodnějšího kandidáta pro stáž. Tu student absolvuje buď sám anebo s dalšími dvěma kolegy, s nimiž utvoří malý vědecký tým. Stáž začne v lednu 2021 a bude trvat po celý rok, letní prázdniny nevyjímaje.

„Do programu se často hlásí velmi motivovaní studující, kteří mohou být dobrou pomocnou rukou ve výzkumu,“ vysvětluje Nina Fárová ze Sociologického ústavu Akademie věd, která si již vyzkoušela vedení stážistů ze středních škol. „Stáží v sociálních a humanitních vědách se každoročně vypisuje poměrně málo (v porovnání s vědami technickými a přírodními) a je o ně tedy velký zájem. Už se moc těším, kdo se na moji stáž přihlásí letos,“ doplnila Fárová.

Pokud váháte s podáním přihlášky kvůli pandemii koronaviru, nemusíte mít strach. Stáže totiž probíhaly i během lockdownu letos na jaře. Změnila se akorát jejich podoba – uskutečnily se on-line. Měly podobu konzultací, studia literatury, diskuzí a přes prázdniny během uvolnění zákazů došlo i na práci v terénu a v laboratořích.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/

Další články k tématu

Jak získat stáž při studiu a porazit konkurenci

Jak získat stáž při studiu a porazit konkurenci

Stáž během studia na vysoké škole je skvělý způsob, jak získat pracovní zkušenost a zužitkovat poznatky ze svého oboru v praxi. Pokud jste doposud žádnou stáž neabsolvovali, ale rádi byste to zkusili, vyplatí se vědět, jak postupovat, abyste se zvládli prosadit i v konkurenci ostatních studentů. Proč jít na stáž V dnešní době studuje vysokou školu mnohem více …

číst více
Jak vzniká zpravodajství? Zjisti to na Letní škole ČTK

Jak vzniká zpravodajství? Zjisti to na Letní škole ČTK

Česká tisková kancelář (ČTK) letos už potřetí pořádá Letní školu. Týdenní stáž, je určená studentům vysokých škol (nejen žurnalistiky), kteří chtějí poznat práci národní tiskové agentury a zkusit si, jak vypadá současná agenturní žurnalistika v praxi. Letos poprvé ČTK svou Letní školu propojí s Letní filmovou školou v Uherském Hradišti, která začíná 29. července. Účastníci letní školy ČTK …

číst více
Historici zmapovali české dějiny v unikátním atlase. Dílo získalo cenu Akademie věd

Historici zmapovali české dějiny v unikátním atlase. Dílo získalo cenu Akademie věd

Český historický atlas: Kapitoly z dějin 20. století je jedinečným dílem. Na rozdíl od většiny historických knih totiž není sestaven chronologicky. Nový průvodce na cestách českými dějinami svojí mimořádností a inovativností zaujal i českou Akademii věd, která kolektivu autorů udělila cenu mimořádný výsledek výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Na tvorbě atlasu se podíleli vědci z Historického …

číst více