Britská vláda se snaží omezit umělecké obory

25. 1. 2022 | Stojí za přečtení

studium uměleckých oborůBritská vláda chce zrušit zvýhodněné studijní půjčky na studium některých vysokoškolských oborů, které označila jako „nekvalitní“ a zde získané tituly jako „mickymausovské“. Jaké obory to přesně budou a jak se bude posuzovat jejich kvalita vláda zatím neoznámila. S největší pravděpodobností však půjde o ty umělecké.

Nahrává tomu fakt, že studenti uměleckých oborů mají menší šanci splatit půjčky od státu na studia. Stojí tedy britské daňové poplatníky zhruba o 30 procent víc než například studenti technických oborů, jak uvádí studie Institutu pro fiskální studia. Vláda by navíc tímto krokem dál pokračovala ve své politice zacílené na omezení uměleckých oborů. Už loni například snížila jejich financování o polovinu a stejnou měrou navrhla snížit i počet míst na těchto oborech.

„Fráze ‚mickeymousovské tituly’ je zatraceně urážlivá a svědčí o útoku vlády na umělecké obory. Významnou součástí britské ekonomiky je přitom hudební průmysl,“ uvedl rozhořčený absolvent Leed College of Music Isaac Roach.  Podle něj zrušení výhodných půjček pro umělecké obory nic nevyřeší, protože problém tkví spíše v dlouhodobějším trendu souvisejícím s klesající kvalitou vzdělání na britských univerzitách.

Na rozdíl od českého školství jsou univerzity v ostrovní zemi placené. Vysokoškoláci ze Spojeného království mohou stát požádat o zvýhodněnou půjčku. Například školné za bakalářský program vyjde v přepočtu na necelých 270 tisíc korun. Absolventi půjčku splácí až poté, co začnou vydělávat určitou sumu. Pokud však stanovené hrubé mzdy nedosáhnou, může se stát, že půjčku státu nikdy nesplatí – po 30 letech totiž nárok na vrácení peněz zaniká.

Zdroje: Studuj v Anglii.cz, Radio Wave

Další články k tématu

Britští studenti vyzráli na přísný dress code. Místo kraťasů oblékli sukně

Britští studenti vyzráli na přísný dress code. Místo kraťasů oblékli sukně

Střední škola Poltair School z anglického hrabství Cornwall dbá na dodržování přísných pravidel oblékání. A hodlá je vymáhat i v úmorném vedru, kdy studentům nedovoluje nosit kraťasy. Několik chlapců ale vedení školy přechytračilo a místo kraťasů si na protest oblékli sukně. Ty totiž školní řád povoluje bez ohledu na pohlaví. Patnáctiletý Adrian Copp a asi dvanáct …

Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Řada britských studentů odkládá svůj studijní pobyt v zemích EU a někteří dokonce zamíří raději studovat mimo starý kontinent. Důvodem jsou problémy spojené se studijními vízy. S brexitem totiž narostla byrokracie a proces získání víz je podle některých britských studentů příliš chaotický. Největší problém mají podle serveru The Guardian s vycestováním do Španělska. Britská vláda se …

Nacisty inspirovaly britské školy. Chtěli podle nich učit nové vůdce

Nacisty inspirovaly britské školy. Chtěli podle nich učit nové vůdce

Druhá světová válka skončila před více než 70 lety. Jako největší konflikt v dějinách lidstva ale stále zůstává v centru zájmů vědců a odborníků. Jedním z nejnovějších poznatků o druhé světové válce je ten, že elitní německé školy, které měly za úkol vycvičit budoucí vůdce třetí říše, použily jako svůj vzor britské soukromé školy typu Eton a Harrow. …