Boj o Erasmus ve Spojeném království. Evropská komise rozhodne o návratu Skotska a Walesu

24. 2. 2021 | Aktuality

Erasmus_UKminster Bridge at sunsetSpojené království začátkem roku vystoupilo z Evropské unie, Londýn také ukončil program Erasmus+. Na to reagovalo 144 evropských poslanců, kteří poslali dopis evropské komisi s žádostí o přezkoumání, jestli by se programu mohli připojit univerzity a studenti ze Skotska a Walesu. Skotská premiérka Nicola Strugeonová označila odchod Spojeného království z programu za „kulturní vandalismus“.

Svůj podpis přidaly i tři české europoslankyně a další vyjádřili podporu. “Součástí programu Erasmus+ jsou již nyní státy, které nejsou členy Evropské unie, například Turecko nebo Norsko. Není to jen příležitost pro skotské a velšské studenty, ale i pro Evropany, aby mohli studovat na jejich univerzitách, které se často objevují na špičkách žebříčků nejlepších škol v Evropě,” uvedl pro server Aktuálně.cz europoslanec Marcel Kolaja.

Jednání s autonomní skotskou i waleskou vládou sice probíhají, přesto není jisté, zda je v jejich moci rozhodnout, zda se můžou do programu vrátit. Londýnská vláda se k Erasmu+ staví odmítavě a jako náhradu za oblíbený studentský výměnný programu přišla s tzv. Turingovým programem. Ten si však podle české europoslankyně Michaely Šojdrové přebírá z Erasmu+ jen prvky, které se mu líbí.

Například premiér Boris Johnson má problém s cenou celého programu: daleko více studentů do Británie přijíždí, než z ní do Evropy vycestuje. Britská vláda sice schválila 100 milionů liber v rámci Turingova programu, ale peníze jsou určené výhradně studentům, kteří vyjíždějí ze Spojeného království nebo z britských zámořských teritorií. Podle profesora Paula Jamese Cardwella z Strathclydské univerzity nebudou školy mimo Velkou Británii mít motivaci se do Turingova programu zapojit. Musely by si ho samy zaplatit nebo požádat o financování svou vládu, což je podle Cardwella nepravděpodobné. Na základě vlastní zkušenosti pak považuje individuální vyjednávání výměny jako „těžkopádné“ nebo „zdlouhavé“.

Jak je to v současnosti s programem Erasmus+ ve Spojeném království, kdy doběhne a jaké jsou další vyhlídky, se můžete dočíst v tomto článku.

Zdroje:
Aktuálně.cz, The Pie News.com, Turing scheme.co.gov

Další články k tématu

Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Velká Británie k 1. lednu 2021 definitivně opustila Evropskou unii. Zkomplikuje se tím obchodování s ostrovní zemí a složitější bude také cestování. Ještě do září můžete Británii navštívit pouze s občanským průkazem, poté už bude nutný pas. Situace se mění také pro studenty, kteří by chtěli vyjet do země studovat. Co čeká stávající studenty na Erasmu ve …

číst více
Studenti, kteří se chystají do ciziny, zatím netuší, co bude dál

Studenti, kteří se chystají do ciziny, zatím netuší, co bude dál

Řada českých studentů, kteří plánovali na začátek semestru vyjet studovat do zahraničí, žije v nejistotě. Celou Evropu sevřela druhá vlna pandemie koronaviru a počty nakažených dál stoupají i jinde ve světě. Bohužel ani v rámci Evropy neexistuje jednotný postup pro řešení pandemické situace. Každá země reaguje na aktuální čísla a zavádí různá omezení. Ty se podle vývoje …

číst více