Analýza OSN: Kvůli koronaviru se až 12 milionů dětí nenaučí číst

6. 4. 2021 | Aktuality

OSN gramotnostNejnovější analýza Organizace spojených národů ukazuje, že pandemie koronaviru bude mít závažný dopad na celosvětovou gramotnost dětí. Podle OSN je více než polovina dětí, které letos oslaví desáté narozeniny, negramotná a není schopná přečíst ani jednoduchou větu. Celkem jde o 70 milionů dětí. Z tohoto čísla se až 11.5 milionů dětí nenaučí číst kvůli dopadům koronaviru na vzdělávací systém.

One Campaign, organizace, která bojuje proti chudobě, upozorňuje, že největší dopad měl koronavirus na prohloubení sociálních rozdílů. Právě kvůli nerovným podmínkám se odhad míry negramotnosti dětí zvýšil o 17 procent oproti minulému roku, upozorňuje organizace.

„Když se děti do deseti let věku nenaučí číst, významně to ovlivní jejich vzdělání a schopnost se učit, vydělávat peníze a budovat kariéru. (…) To v důsledku brání ekonomickému růstu. Virus nám již sebral mnoho – nesmí nám sebrat i budoucnost milionů dětí,“ varuje výkonný ředitel One Campaign David McNair.

Podle One Campaign pochází 40 procent dětí ohrožených negramotností ze subsaharské Afriky, přičemž nejčastěji se jedná o dívky. Až 20 milionů dětí z této oblasti se po pandemii nevrátí do škol.

„Pokud nebudeme pohotově jednat, odkazem pandemie by mohlo být to, že milionům dětí bude odepřena šance rozumět psanému slovu,“ uvedl McNair. Podle One Campaign bude v roce 2030 v případě nečinnosti až 750 milionů negramotných dětí.

Zdroj: The Guardian

Další články k tématu

Zmatek na kolejích. Studenti se musí vystěhovat, někteří nemají kam

Zmatek na kolejích. Studenti se musí vystěhovat, někteří nemají kam

Nejistotu z toho, co bude dál, způsobilo pondělní nařízení vlády, které všem vysokoškolským studentům s trvalým pobytem na území Česka ukládá vystěhovat se z kolejí. Podle tohoto nařízení se měli studenti vystěhovat za jediný den. Řada z nich se ale nemá kam přestěhovat a někteří zase nechtějí zpět domů z obavy, že by mohli nakazit své rodiče. Tyto argumenty uznal …

číst více
Maturita 2021 v otázkách a odpovědích

Maturita 2021 v otázkách a odpovědích

Letošní maturitní zkouška bude jiná než v předchozích letech. Kvůli koronaviru se posunou termíny a některé části zkoušky budou dobrovolné. Na koho se budou vztahovat výjimky? Zodpovídáme nejdůležitější otázky maturantů. Kdy maturity probíhají? 24. až 26. května se budou konat didaktické testy. Mimořádný termín didaktických testů je 7. až 9. července. Písemné práce, písemné zkoušky a …

číst více
AKTUALIZOVÁNO: V Česku jsou opět zavřené všechny školy

AKTUALIZOVÁNO: V Česku jsou opět zavřené všechny školy

Česko má aktuálně nejvyšší procento nakažených z celé Evropy a pozitivních na koronavirus přibývá denně po tisících. Od středy 14. října jsou proto plošně zavřené školy po celém Česku. Výjimku mají pouze mateřské školy. Žáci a studenti proto přešli na distanční výuku. S novými opatřeními se pojí i další omezení. Střední ani vysoké školy již nebudou moci prezenčně …

číst více