Analýza OSN: Kvůli koronaviru se až 12 milionů dětí nenaučí číst

6. 4. 2021 | Aktuality

OSN gramotnostNejnovější analýza Organizace spojených národů ukazuje, že pandemie koronaviru bude mít závažný dopad na celosvětovou gramotnost dětí. Podle OSN je více než polovina dětí, které letos oslaví desáté narozeniny, negramotná a není schopná přečíst ani jednoduchou větu. Celkem jde o 70 milionů dětí. Z tohoto čísla se až 11.5 milionů dětí nenaučí číst kvůli dopadům koronaviru na vzdělávací systém.

One Campaign, organizace, která bojuje proti chudobě, upozorňuje, že největší dopad měl koronavirus na prohloubení sociálních rozdílů. Právě kvůli nerovným podmínkám se odhad míry negramotnosti dětí zvýšil o 17 procent oproti minulému roku, upozorňuje organizace.

„Když se děti do deseti let věku nenaučí číst, významně to ovlivní jejich vzdělání a schopnost se učit, vydělávat peníze a budovat kariéru. (…) To v důsledku brání ekonomickému růstu. Virus nám již sebral mnoho – nesmí nám sebrat i budoucnost milionů dětí,“ varuje výkonný ředitel One Campaign David McNair.

Podle One Campaign pochází 40 procent dětí ohrožených negramotností ze subsaharské Afriky, přičemž nejčastěji se jedná o dívky. Až 20 milionů dětí z této oblasti se po pandemii nevrátí do škol.

„Pokud nebudeme pohotově jednat, odkazem pandemie by mohlo být to, že milionům dětí bude odepřena šance rozumět psanému slovu,“ uvedl McNair. Podle One Campaign bude v roce 2030 v případě nečinnosti až 750 milionů negramotných dětí.

Zdroj: The Guardian

Další články k tématu

Maturity a přijímací zkoušky může zkomplikovat nedostatek antigenních testů

Maturity a přijímací zkoušky může zkomplikovat nedostatek antigenních testů

Před konáním maturit, závěrečných zkoušek a přijímaček musí všichni studenti doložit negativní test na covid-19. Ten jim mají poskytnout školy. Kvůli zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv se ale zástupci škol nyní obávají, že si testy budou muset obstarat sami. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové a šéfa Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka …

číst více
OTEVŘENO: Studenti se po měsících mohou vrátit na VŠ. Pozdě, volají akademici

OTEVŘENO: Studenti se po měsících mohou vrátit na VŠ. Pozdě, volají akademici

V pondělí se do univerzitních přednáškových sálů vrátili studenti po celém Česku. Podmínkou pro návrat zůstávají roušky, rozestupy, testy či očkování proti covid-19. Vysoké a střední školy jsou pořadí poslední, které se díky příznivé epidemické situaci otevřely. Výuka na základních školách už byla obnovena v předchozích týdnech. Z řad akademiků se nyní ozývají hlasy, že …

číst více
Ředitelé základních škol nechtějí prodlužovat školní rok. Učitelé i žáci jsou vyčerpaní

Ředitelé základních škol nechtějí prodlužovat školní rok. Učitelé i žáci jsou vyčerpaní

Jedním z navrhovaných řešení, jak dohnat učivo, které se během distanční výuky neprobíralo, je prodloužení školního roku až do období letních prázdnin. Proti této možnosti se však staví Asociace ředitelů základních škol i spolek Učitelská platforma. Podle nich byla distanční výuka pro žáky, jejich rodiče i učitele výrazně náročnější než klasická, prezenční výuka. Všichni jsou …

číst více