AI se zabydluje ve výuce. Pomáhá, ale pojí se s ní i hrozby

Umělou inteligenci používá stále více studentů. Odhalila to studie od Pew Research Center, která zkoumala chování americké mládeže. Pro psaní domácích úkolů ChatGPT využívá 26 procent teenagerů. Přitom o rok dříve to byla jen polovina. Ani čeští studenti nezůstávají pozadu. Výzkum společnosti Ipsos a Vodafone ukázal, že nástroje AI využívá doma i ve škole 87 procent dospívajících ve věku mezi 12 a 17 lety.
Podle studie Pew Research Center 54 procent teenagerů souhlasilo s využitím AI k vyhledáváním nových témat. Necelá třetina pak považuje za přijatelné, aby nástroj typu ChatGPT řešil matematické úkoly a 18 procent se neostýchá jej využít k psaní esejí či jinému podvádění.
Některé školy jsou striktně proti AI, jiné ji naopak začleňují do výuky. Příkladem je David Game College v Londýně, která zavedla nový program Sabrewing používá umělou inteligenci přímo í k výuce.
Studenti se nebojí zneužití dat
Českého výzkumu Ipsos a Vodafone se zúčastnilo celkem 817 respondentů. Odpovídali na otázky, jak často používají nástroje umělé inteligence, jaké jsou mezi nimi nejoblíbenější a jak moc jsou učitelé kompetentní v této oblasti. Výzkum se ptal studentů i na to, jestli by AI jejich výsledky hodnotila spravedlivěji, zda škola nějakým způsobem umělou inteligenci reguluje, jaká jsou případná rizika a jak studenti AI používají doma.
Skoro 66 procent respondentů uvedlo, že AI nástroje typu Duolinga, Google Lens či již zmíněného ChatGPT používá ve škole pod vedením učitelů. Odpovědi se lišily podle toho, jakou školu studenti navštěvovali. Nejčastěji AI používají studenti gymnázií (83 procent), zato žáci učilišť s ní do kontaktu nepřijdou prakticky vůbec. Méně často umělou inteligenci podle výzkumu používají také děti z rodin, které mají čistý měsíční příjem do 30 tisíc korun.
Ze studentů, kteří s AI nástroji ve školách pracují, 33 procent považuje tento typ výuky za více interaktivní. Víc než 20 procentům ulehčuje AI práci v předmětech, které nemají rádi, nebo jim pomáhá dozvědět se víc o tématech, která je zajímají. Podle 63 procent dotázaných školy používání AI nástrojů regulují. Nejčastěji jde o omezení ze strany jednotlivých vyučujících.
S tím souvisí i to, že 74 procent studentů považuje za důležité mít učitele, kteří AI rozumí a jsou schopní s ní pracovat. Podle studentů ale většina učitelů umělé inteligenci nerozumí.
Výzkum se zabýval také známkováním za pomoci umělé inteligence. Přes 50 procent respondentů uvedlo, že by bylo by hodnocení mnohem spravedlivější, pokud by je známkovala umělá inteligence. Učitele totiž podle studentů mohou být ovlivněni osobními sympatiemi. Druhá polovina studentů se naopak obává, že by AI diskriminovala. Podobně rozpolcení byli studenti i u otázky, zda by se měla AI využívat u zkoušek. 41 procent studentů bylo pro, 39 procent proti.
Studenti se nejvíc obávali toho, že budou kvůli AI nespravedlivě obviněni z podvádění. Naopak zneužití dat či absence osobní interakce se neobávají.
Odborníci: AI může manipulovat
S varováním přišla studie vědců z univerzity v Cambridge. Podle jejích závěrů lze AI nástroje snadno použít k manipulaci s lidmi. Firmy by mohly data sesbíraná AI začít masově využívat k předvídání lidského chování a ovlivňovat tak například, co si kupují, nebo dokonce koho volí.
„V ekonomice záměrů by LLM (technologie, která je základem nástrojů umělé inteligence) mohl s nízkými náklady využívat kadenci, politiku, slovní zásobu, věk, pohlaví, preference podlézavosti uživatele v součinnosti se zprostředkovanými nabídkami, aby maximalizoval pravděpodobnost dosažení daného cíle (např. prodeje lístku na film),“ varují autoři studie.
Zdroj: Novinky.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Tik tak – na FP TUL si podejte přihlášku do 31. března 2025!
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci (FP TUL) láká uchazeče na řadu zajímavých studijních programů. Oslovuje především budoucí učitele a učitelky, ale studovat tu můžete v moderním prostředí i řadu neučitelských oborů. Co studovat na FP TUL? Na FP, největší fakultě Technické univerzity v Liberci, si ze široké nabídky studijních programů jistě vyberete. […]
číst více