Afghánské ženy už nemůžou studovat na vysoké škole

8. 1. 2023 | Aktuality

Afghánské ženy už nemůžou studovat na vysoké školeZtratila jsem všechno. To jsou slova jedné z afghánských žen, která od prosince nemůže studovat na vysoké škole. Nařízení vydalo hnutí Tálibán, které v Afghánistánu vládne od roku 2021. Už téměř dva roky pro ženy v zemi platí také zákaz studia na střední škole. Drobné protestní akce proti novému nařízení hnutí rychle potlačilo.

„Věřila jsem, že studium změní moji budoucnost, že do ní vnese světlo, ale oni to zničili,“ svěřila se serveru BBC další studentka. Tálibán přitom před třemi měsíci povolil ženám účastnit se přijímacích zkoušek na vysoké školy. Úspěšné uchazečky se už na ně ale nepodívají.

Omezování práv žen probíhá v zemi postupně od té doby, co se z Afghánistánu stáhli američtí vojáci a moc po letech znovu převzalo radikální hnutí. Vysokoškolačky se nejprve musely začít učit odděleně od mužů a jejich výuku museli vést výhradně ženy nebo staří muži. Nyní přišel úplný zákaz studia. Ženy také už delší dobu nesmí navštěvovat parky, fitness centra nebo koupaliště.

„Tálibán by se měl podívat na další islámské státy a uviděl by, že jejich jednání není islámské,“ řekla BBC žena, která studoval islámské právo šaría. „Nařízení odporuje právu, které nám dává Alláh,“ kritizuje.

Podle BBC panují mezi členy hnutí rozpory ohledně vzdělávání dívek a žen. Ministerstvo školství také uvedlo, že zákaz je pouze dočasný s tím, že hledá „vhodné“ prostředí pro vysokoškolačky. Co přesně tím má namysli ale neupřesnilo. Vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda a jeho nejbližší spolupracovníci jsou navíc dlouhodobě proti modernímu vzdělání, zejména pro ženy.

Zdroj: BBC

 

Další články k tématu

Skoro dvě třetiny lidí na VŠ zažijí sexuální obtěžování a diskriminaci

Skoro dvě třetiny lidí na VŠ zažijí sexuální obtěžování a diskriminaci

Sexuální obtěžování a diskriminaci zažije podle evropského průzkumu až 62 procent studentů nebo zaměstnanců na vysoké škole. Jen 13 procent z nich ho nahlásí. Útokům čelí nejčastěji ženy a menšiny. Data poskytl evropský projekt UniSAFE zaměřený na studium diskriminace, nátlaku a sexuálního obtěžování na univerzitách v celkem 15 evropských zemích. Výzkumu se zúčastnilo celkem 42 186 lidí. Téměř …

Plány Tálibánu pro afghánské studentky: Oddělené třídy nebo výuka za plentou

Plány Tálibánu pro afghánské studentky: Oddělené třídy nebo výuka za plentou

Kábulská univerzita v Afghánistánu má od září nového rektora, kterého do funkce jmenovalo hnutí Tálibán. Mohammad Ashraf Ghairat na Twitteru nyní prohlásil, že neumožní vstup studentkám ani lektorkám až do doby, kdy bude na škole nastoleno skutečně islámské prostředí. Ghairat na Twitteru uvedl, že pracuje na řešení, které by umožnilo ženám vzdělávat se ve shodě s islámskou …

Lepší příprava i nevhodné narážky. Studenti se podělili o zkušenosti s ústními zkouškami

Lepší příprava i nevhodné narážky. Studenti se podělili o zkušenosti s ústními zkouškami

Hodnocení podle výsledků fotbalu nebo sexistické narážky. I takové mají zkušenosti studenti s ústním zkoušením na vysokých školách. Vyplývá to z anonymního dotazníkového šetření serveru iDnes.cz. Nevhodný postup zkoušejících u ústních zkoušek ale univerzity příliš často neřeší. Důvodem je fakt, že u ústních zkoušek bývá často přítomen pouze zkoušející a student. Studenti i proto problémy hlásí jen …