10 studentských vynálezů, které dobyly svět

9. 5. 2024 | Stojí za přečtení

studentské vynálezyDějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli.

Chytrá sluchátka

Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? Dokážou odfiltrovat zvuky, které nechcete slyšet, takže vás při poslechu hudby nic neruší.

HBV vakcína

Vakcína proti žloutence typu B vznikla díky spolupráci mezi Pensylvánskou univerzitou a Fox Chase Cancer Center, jednou z prvních nemocnic zaměřených na boj s rakovinou. Psala se 60. léta 20. století a obor virologie byl ještě v plenkách. Virus, který žloutenku typu B způsobuje, objevil výzkumník Baruch Blumberg, když testoval vzorek krve australského domorodce. Protein, který je na povrchu viru, tak původně nesel název australský antigen. O pár let později díky tomuto objevu vyvinul Blumberg i účinnou vakcínu.

Elektronická čtečka knih

Pokud jste někdy četli knihu na moderní elektronické čtečce, můžete za to poděkovat Josephu M. Jacobsonovi a Barrettu Comiskeyovi. Během postgraduálního studia na univerzitě Stanford snil Jacobson o přístroji, který by v sobě ukrýval bezpočet textů z celého světa a díky kterému by se čtenář už nemusel omezovat jenom na katalogy knihoven

Jacobson spojil síly se studentem matematiky Barrettem Comiskeym a společně vyvinuli elektronický inkoust neboli e-ink. Jde o soubor černých a bílých částic, které se zobrazují na obrazovce čtečky jako text, aniž by to přístroji „žralo“ energii.

Hasicí přístroj

Přístroj, který k boji s ohněm používá nízkofrekvenční zvukové vlny. Ano, to opravdu existuje! Dva studenti inženýrství z univerzity George Mason Viet Tran a Seth Robertson s tímto nápadem přišli v rámci svého závěrečného školního projektu. Aby ho vytvořili, obětovali na to 600 dolarů ze svých vlastních úspor. Používáním zvukových vln místo škodlivých toxinů vytvořili bezpečnější alternativu k běžnému hašení požárů.

Super nabíječka mobilů

Osmnáctiletá Eesha Khareová zvládla financovat studia na Harvardu díky svému vynálezu. Přišla s myšlenkou miniaturního super nabíjejícího zařízení, které dokáže skladovat obrovské množství energie a baterii mobilu dobít už během 30 vteřin!

Zdravotní dudlík

Zatímco se mladý otec a prvák na univerzitě Cornell Anthony Halmon pokoušel skloubit studium a rodičovské povinnosti, přivedlo ho to k nápadu vytvořit speciální dudlík. Ten slouží nejenom k cucání, ale zároveň plní funkci teploměru. Rodič tak hned uvidí změny tělesné teploty miminka, které můžou ukázat, že jej něco trápí.

Motorizovaný skateboard

Student nukleárního inženýrství Joe Carabetta z univerzity Purdue vymyslel tu druhou nejlepší věc hned po létajícím skateboardu z kultovní sci-fi trilogie Návrat do budoucnosti. Přišel se zařízením, které připnete ke skateboardu, čímž z klasického prkna uděláte motorizované. Díky Carabettově vynálezu si skejťáci už nemusí kupovat drahé skateboardy s motory zabudovanými uvnitř.

Google, Facebook a YouTube

Google vznikl v roce 1998 díky dvojici studentů z univerzity Stanford Sergeji Brinovi a Larry Pageovi. Tvůrcem Facebooku je Mark Zuckerberg, který sociální síť vytvořil v roce 2004, zatímco studoval obor počítačové vědy na Harvardu.

A konečně je tu trojice Steve Chen, Chad Hurley a Jawed Karim, tři bývalí zaměstnanci služby PayPal, kteří vytvořili YouTube, největší audiovizuální sociální síť, zatímco studovali na univerzitě v Illinois a v Kalifornii.

Zdroj: Buzzfeed, CollegeDekho, Halo, Quora

Další články k tématu

Průzkum: Studentky potřebují víc peněz než studenti

Průzkum: Studentky potřebují víc peněz než studenti

Podle zářijového průzkumu agenty Ipsos největší množství studentů pracuje za barem nebo jako prodavači. Brigádu má sedm z deseti tázaných studentů. Zajímavý je rozdíl mezi pohlavími. Muži preferují příležitostné přivýdělky, zato u žen má skoro polovina vysokoškolaček pravidelnou brigádu. Přes 11 procent studentů pracuje i během studia na hlavní pracovní poměr. Nejdůležitějším kritériem pro výběr práce …

Student si chtěl vydělat na prázdniny. Nakonec rozjel start-up

Student si chtěl vydělat na prázdniny. Nakonec rozjel start-up

Brian Spinner, student na Univerzitě v americkém Marylandu, si chtěl původně vydělat na výlet během jarních prázdnin. V březnu se tak společně s dalším studentem domluvili, že budou prodávat své nenošené oblečení před knihovnou univerzity. U jednorázového výdělku ale nezůstalo. Spinnera totiž napadlo, že vedle retro kousků může začít prodávat i oblečení vlastního designu. Založil tak start-up Old …

Jak být lepším člověkem? Odpověď hledají odborníci na univerzitě

Jak být lepším člověkem? Odpověď hledají odborníci na univerzitě

Ekologie, zdravá strava, nebo pohyb. Proč si někteří lidé vybírají lepší možnost a jiní naopak tu horší? Odpověď hledají odborníci z britské univerzity Sheffield Hallam, kteří zároveň zkoumají způsoby, jak lidi povzbudit, aby změnili své chování a zvyky k lepšímu.  „Chování je důležité pro překonání celé řady výzev, kterým jako lidstvo čelíme. Často ale jeho vliv …