Téma:lékařské vědy

POROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzioterapie

O fyzioterapii je pořád větší zájem. Nelze se proto divit, že se v posledních letech s oborem na českých školách málem roztrhl pytel. Pomůžeme vám vybrat. Pozn. Článek byl 18. 7. 2016 aktualizován (hav).

POROVNÁNÍ OBORŮ: Farmacie

Přiznejte se, kolikrát vás v lékárně napadlo, že ten člověk za pultem není jen „obyčejný“ prodavač, ale že přesně ví, co doporučit na tu či onu bolístku, že umí latinsky a zná vše důležité o každém léku? Touto otázkou jsme vám jen chtěli nenápadně naznačit, že povolání farmaceuta je ve skutečnosti velmi zodpovědné, a proto k němu také musí vést náročná cesta studiem… Pozn. Článek byl 25. 6. 2015 aktualizován. (kav)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Stomatologie a zubní lékařství

Krásný úsměv, to je buď dárek od přírody, nebo dílo šikovných zubařů. Kde se učí koukat lidem na zoubek – to se dozvíte z následujícího přehledu. Pozn. článek byl aktualizován dne 13. 6. 2013 (von).

Zdravotní sestrou v Saudské Arábii

Saudská Arábie představuje pro Evropany nepopsatelnou kulturní a přírodní exotiku. Saudská společnost je silně konzervativní, islám zasahuje do všech sfér života. Své o tom ví i Nikola Hrušková, která odjela pracovat do Saudské Arábie coby zdravotní sestra.

číst více

Studentka a zdravotní sestra v jednom: Těším se na pořádnou dovolenou

Jak náročné je zkombinovat práci a studium? Má vůbec člověk čas na osobní život? A co je na kombinovaném studiu, když už vám bylo 30 let, nejtěžší? O těchto a dalších tématech jsme si povídali se slovenskou zdravotní sestřičkou Martinou Hudecovou (37), která od roku 2007 studuje Slovenskou zdravotnickou univerzitu v Bratislavě. Vloni v létě zde úspěšně získala titul bakalářka, v současné době pokračuje v magisterském studiu na stejné škole.

číst více

Zvolen kandidát na funkci děkana Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice – prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc.

Akademický senát, devítičlenný samosprávný orgán Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice zvolil v úterý 12. dubna na svém volebním zasedání za kandidáta na funkci děkana fakulty pro další čtyřleté období opět prof. MUDr. Arnošta PELLANTA, DrSc.

číst více

VI. celostátní studentská vědecká konference vysokoškolských zdravotnických oborů v Pardubicích

Ve čtvrtek 7. dubna pořádá Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice již VI. Celostátní studentskou vědeckou konferenci bakalářských a magisterských studijních oborů Všeobecná sestra, Porodní asistentka, Zdravotnický záchranář a Ošetřovatelství.

číst více

Cena rektora Jihočeské univerzity za prestižní vědeckou publikaci za rok 2010 udělena autorům dvou prací

Na devátém zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity dne 10. února 2011 udělil rektor JU prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., Cenu rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích za prestižní vědeckou publikaci za rok 2010 dvěma autorům.

Speciál O OBORECH: Ergoterapie

Slovo ergoterapie pochází z řečtiny a doslovně znamená „léčbu prací“. Běžní smrtelníci se s ní mohou setkat v ordinacích lékařů a nebo právě při jejím studiu. Tento relativně mladý studijní obor u nás nabízí hned na několik fakult.

číst více

Vědci z Farmaceutické fakulty VFU Brno hledali geny, které by mohly být spoluviníky vypuknutí zánětlivých onemocnění trávícího traktu

Farmakologové z Ústavu humánní farmakologie a toxikologie a Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty VFU Brno se ve své studii zaměřili na hledání genů, které by mohly přispívat k pravděpodobnosti vypuknutí onemocnění trávicího traktu jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida (zánět tlustého střeva) – chronických zánětlivých nemocí, která se objevují stále častěji především u mladých lidí.