Téma:chci studovat společenské vědy

Speciál O OBORECH: Mediální studia

„The Medium is the Message, „The Medium is the Mess Age, „The Medium is the Massage, „The Medium is the Mass Age," Herbert Marshall McLuhan.

Chcete porozumět tomuto citátu a dovědět se více o médiích? Potom je pro vás studium mediálních studií možná to pravé. Zda je tomu skutečně tak, vám pomůžeme určit v tomto článku. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009 (-kav-)

číst více

Co s „nepraktickými“ obory?

Taky se vás rodiče ptají, co s tou historií, sociologií či hudební vědou (doplňte si sami) budete jednou dělat? Každoročně stojí (nejen) budoucí studenti vysokých škol před otázkou, zda má vůbec smysl studovat ten který obor. Existuje totiž velká řada (převážně humanitních) disciplín, které jsou sice nesmírně zajímavé a odpovídají přesně vašim zájmům, jejich praktické využití v budoucnosti ale není tak samozřejmé jako např. u práv či medicíny. S Mgr. Dušanem Pouzarem (27) jsme se pokusili přijít na to, kde má toto dilema možné řešení. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl

Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Speciál O OBORECH: Religionistika

Studium religionistiky vás zavede nejen do života věřících a mezi regály knihoven, ale umožní vám nahlédnout i do tajů historie, základů sociologie, psychologie, etnologie či antropologie. Pestřejší humanitní směs byste těžko hledali. Pozn. Článek byl aktualizován 12. 11. 2009 (-bel-)

I z marketingu může být rutina, říká David z FSV UK

David (23) studuje Marketingovou komunikaci a public relations na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity. Vedle toho stíhá ještě pracovat na částečný úvazek v PR oddělení reklamní agentury. Zajímalo nás tedy, co mu práce a škola dávají a jak se vzájemně doplňují.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Etnologie

Etnologie zní českým uším atraktivně, téměř dobrodružně. V České republice je také možné ji studovat jen na dvou místech. Co můžete očekávat od studia? Běhání po pralese a sledování domorodců? Nebo návštěvy na českých folklorních událostech? Následující přehled vám pomůže se zorientovat. Pozn. Článek byl aktualizován dne 12. 11. 2009 (-bel-)

Speciál O OBORECH: Teologie

Teologické fakulty provozují po celé České republice celkem tři významné univerzity. Ačkoli zaměření těchto fakult svádí k domněnce, že náplň studia nepřesahuje hranice náboženských témat, rozhodně tomu tak není. (článek byl aktualizován dne 26. 11. 2009)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy II. díl

Patříte mezi milovníky moderních dějin, mezinárodních organizací a diplomacie? Poradíme vám, v čem se liší studium mezinárodních vztahů na jednotlivých fakultách. V tomto díle se zaměříme na Západočeskou univerzitu a na Univerzitu Palackého. Pozn. Článek byl aktualizován 6. 12. 2009

POROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy I. díl

Patříte mezi milovníky moderních dějin, mezinárodních organizací a diplomacie? Poradíme vám, v čem se liší studium mezinárodních vztahů na jednotlivých fakultách. V tomto díle se zaměříme na Univerzitu Karlovu a Masarykovu univerzitu. Pozn. Článek byl aktualizován 5. 12. 2009

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Environmentalistika a životní prostředí II.

Na oblast péče o životní prostředí lze nahlížet hned z několika úhlů pohledu. Tuto problematiku lze proto studovat nejen v rámci přírodních věd, ale třeba i z hlediska administrativy, monitoringu životního prostředí, technologií ekologické výroby, či ve vztahu přírody a člověka. Právě na tyto směry environmentalistiky se zaměřuje druhý díl našeho speciálu. (článek byl aktualizován 30. 11. 2009)