České vysoké učení technické v Praze

Přihlášky na zdravotnický obor na ČVUT až do 23. října!

Díky nové akreditaci nabízí Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT možnost zahájit ještě letos kombinované magisterské studium. Až do 23. října 2010 mohou zájemci podávat přihlášky ke studiu v magisterském oboru Systémová integrace procesů ve zdravotnictví, v němž získají znalosti potřebné pro řídící a organizační funkce ve zdravotnictví. Absolventi tohoto studijního oboru získají stejným dílem vzdělání v ekonomicko-manažerské, inženýrské i medicínské oblasti. Podmínkou …

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (druhá část)

Ještě ani neměl maturitu a už jej zvali přednášet na vysoké školy. Doma ve sklepě má přístroj, který bude jednou schopen vystřelovat družice na oběžnou dráhu. Anebo taky ničit. Cítí zodpovědnost za dopady svého bádání? Jak se ke své dráze mladého vědce vůbec dostal? Česká hlavička roku 2009 v kategorii Futura a úspěšný reprezentant České republiky v mezinárodní soutěži I-SWEEEP Radim Laga povídá o svém životě s fyzikou.

číst více

Radim Laga: I „náctiletý“ může zatřást vědou (první část)

Scéna jako z katastrofického filmu. K Zemi se blíží asteroid, který na ni s nejvyšší pravděpodobností dopadne a vyhubí tak část civilizace. Jak si s ním poradit? Například jej sestřelit pulzním urychlovačem elektromagnetických projektilů, speciálním přístrojem, kterou vyvíjí teprve devatenáctiletý Radim Laga, jeden z držitelů ocenění Česká hlavička 2009.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Silnoproudá elektrotechnika

V našem speciálu o porovnání oborů na různých školách byla možná oblast techniky trochu opomíjena. Tento článek srovnávající obor zaměřené na silnoproudou elektrotechniku snad situaci částečně napraví! Sami ale zjistíte, že není až tak moc z čeho vybírat.

Příručky pro prváky

Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

POROVNÁNÍ OBORŮ: Doprava, dopravní řešení a dopravní technologie

Silnice, dálnice, železnice a další dopravní cesty už jsou dnes takřka neodmyslitelnou součástí naší krajiny. A nezdá se, že by tomu v budoucnu bylo jinak. Právě proto se studijní obory zaměřené na dopravní problematiku zdají být volbou, která představuje relativně jisté uplatnění. A pozor, na mnohé si ještě lze podávat přihlášky! (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

Speciál O OBORECH: Doprava

Když se řekne doprava, zpravidla si člověk představí kolonu aut, vlak na kolejích, letadlo nad hlavou, někdo možná trajekt či loď brázdící vlny širého moře. Ovšem studijní obory, které se na problematiku dopravy zaměřují, skýtají i mnoho dalších možností, jak na problematiku dopravy nahlížet. (článek byl aktualizován 28. 11. 2009)

číst více

Jak to vypadá na kolejích

Dostat se na vysokou školu je jedna věc, pokud ale nemáte školu v místě bydliště, vyvstane hned další obtíž – sehnat ubytování. Tradičně v polovině září všechny univerzitní metropole zaplaví příval studentů zoufale shánějících místo kde složit hlavu. Přidělení kolejí pro dojíždějící totiž vůbec není samozřejmostí.