Zmatek na kolejích. Studenti se musí vystěhovat, někteří nemají kam

14. 10. 2020 | Aktuality

koleje_nařízení_vládyNejistotu z toho, co bude dál, způsobilo pondělní nařízení vlády, které všem vysokoškolským studentům s trvalým pobytem na území Česka ukládá vystěhovat se z kolejí. Podle tohoto nařízení se měli studenti vystěhovat za jediný den. Řada z nich se ale nemá kam přestěhovat a někteří zase nechtějí zpět domů z obavy, že by mohli nakazit své rodiče. Tyto argumenty uznal i ministr školství Robert Plaga a nabídl studentům různé alternativy. Ty ovšem místo vyřešení situace zatím působí ještě větší chaos.

Nově se vystěhování netýká studentů, kteří jsou aktuálně v karanténě. Ti mohou na kolejích zůstat i nadále, aby nákazu nepřenesli do rodiny. Zůstat mohou také studenti medicínských a pedagogických oborů, kteří vykonávají praxi a jimž byla nově vládou nařízena pracovní povinnost. Výjimku mají také doktorandi a další studenti, kteří mají se školou uzavřený pracovní poměr. Stěhovat se nemusí ani zahraniční studenti, kteří nemají v Česku jiné bydliště.

Ostatní studenti musí z kolejí pryč. Ministr školství jim nabídl možnost nechat se před návratem domů zdarma otestovat na covid-19. Jakmile dostanou negativní výsledek, nebo jim případně skončí karanténa, musí se vystěhovat.

Ti, které stěhování čeká, navíc řeší, zda ukončit ubytovací smlouvu na koleji úplně a vzít si s sebou všechny své věci, nebo dál platit nájem a věci si na pokojích nechat s tím, že není vůbec jasné, kdy se na koleje budou moci vrátit.

Studenty, kteří se nemají kam přestěhovat, nebo potřebují zůstat na koleji kvůli pracovním závazkům, teď čeká nelehké období. Řešením by mohlo být přestěhování na hotely. Pobyt v hotelu nabízí zájemcům například Univerzita Karlova za měsíční poplatek pět tisíc korun.

Další články k tématu

PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla platí ve školách kvůli koronaviru?

PŘEHLEDNĚ: Jaká pravidla platí ve školách kvůli koronaviru?

Počty nakažených koronavirem v Česku i ve světě v posledních dnech začaly strmě stoupat. Ve školách proto už od 1. září platí několik opatření. Jaká to jsou a jak by v případě karantény probíhala distanční výuka? Přinášíme vám přehled pravidel a doporučení, které připravilo ministerstvo školství. Studenti nemusí před prvním příchodem do školy prokázat svou bezinfekčnost. Před vstupem …

číst více
Distanční výuka na vysokých školách: Praktická výuka v omezené míře a zkoušení max. do 10 lidí

Distanční výuka na vysokých školách: Praktická výuka v omezené míře a zkoušení max. do 10 lidí

V průběhu září musela řada vysokých škol kvůli nařízení hygieniků přejít na distanční výuku. Ta má ale řadu výjimek. Jaké to jsou a co se na vysokých školách smí a co naopak ne? Připravili jsem pro vás přehled pravidel i infografiku k opatřením na konkrétních školách v Česku. Omezení: z nařízení hygieniků musí vysoké školy ve většině regionů …

číst více
AKTUALIZOVÁNO: V Česku jsou opět zavřené všechny školy

AKTUALIZOVÁNO: V Česku jsou opět zavřené všechny školy

Česko má aktuálně nejvyšší procento nakažených z celé Evropy a pozitivních na koronavirus přibývá denně po tisících. Od středy 14. října jsou proto plošně zavřené školy po celém Česku. Výjimku mají pouze mateřské školy. Žáci a studenti proto přešli na distanční výuku. S novými opatřeními se pojí i další omezení. Střední ani vysoké školy již nebudou moci prezenčně …

číst více