Žebříček nejlepších VŠ podle Hospodářských novin

11. 2. 2012 | Aktuality

Zajímá vás, která škola je nejlepší v ekonomii či v práci? Hospodářské noviny zveřejnily žebříček vysokých škol v ČR, ve kterém porovnávají studium na různých školách v devíti nejžádanějších oborech, například v ekonomii, informatice, medicíně nebo psychologii.

Nejlepší ekonomickou vysokou školou v České republice je podle Hospodářských novin Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (IES). Tato škola vede letošní žebříček 17 ekonomických fakult. IES připravil o loňský primát Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Jde o jednu z nejdůležitějších změn v letošním hodnocení vysokých škol, které HN provedly už popáté. Ekonomie je největším hodnoceným oborem.

Fakulty jsou hodnoceny například podle toho, kolik studentů vysílají na zahraniční stáže. V tom je IES mezi ekonomickými fakultami druhý nejlepší. K vítězství mu pomohly i jeho vědecké výsledky, má také nejvíce doktorandů. Dalším kritériem je třeba šance na přijetí. Hodnotil se i počet studentů na učitele – v tom patří mezi nejpříznivější architektura na VŠUP v Praze.

Ke změně na první příčce letos došlo také v chemii. Novým lídrem tohoto žebříčku je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která porazila konkurenci dalších pěti škol včetně celé pražské VŠCHT.

Nového vítěze má i pořadí škol v psychologii. Poprvé v pětileté historii žebříčků HN tuto příčku neobhájila Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně – letos se zařadila až na druhé místo za Filozofickou fakultu UK v Praze.

Právě Univerzita Karlova letošní žebříček ovládla – první místo její fakulty obsadily celkem pětkrát (jedno dělené). Brněnská Masarykova univerzita oproti loňsku ztratila, ale prvenství v prestižní kategorii práv se jí podařilo uhájit.

Nejlepší fakulty pro studium vybraných oborů:

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

  • Ekonomie: Fakulta sociálních věd UK (Praha)
  • Právo: Právnická fakulta MU (Brno)
  • Strojírenství: Fakulta strojního inženýrství VUT (Brno)
  • Informatika: Matematicko-fyzikální fakulta UK (Praha)
  • Medicína: 2. lékařská fakulta UK (Praha)
  • Sociologie: Fakulta sociálních studií MU (Brno) / Filozofická fakulta UK (Praha)
  • Architektura: Vysoká škola umělecko-průmyslová (Praha)
  • Chemie: Přírodovědecká fakulta UP (Olomouc)
  • Psychologie: Filozofická fakulta UK (Praha)

Zdroj: článek Hospodářských novin ze dne 9.2.2012

Další články k tématu

OBOROVÝ SERIÁL – kam se hlásit, když chci chránit životní prostředí – část I

OBOROVÝ SERIÁL – kam se hlásit, když chci chránit životní prostředí – část I

Pokud vám není lhostejné, co se děje s přírodou kolem vás a chtěli byste se nějak aktivně zapojit do její ochrany, máte na výběr z mnoha vysokoškolských oborů, které vás na tuto profesní dráhu připraví. A protože oborů zabývajících se ekologií a enviromentalistikou je opravdu hodně, připravili jsme pro vás hned dva přehledy.  V prvním díle se mimo …

číst více
Letní kurzy češtiny stmelují naše krajany z různých koutů světa

Letní kurzy češtiny stmelují naše krajany z různých koutů světa

Vědí, že pocházejí z Česka. Češtinu slýchávali nebo ještě stále slýchávají od svých rodičů či prarodičů. Žijí v zahraničí, ale ve svých vískách zakládají české spolky a dodržují tradice a svátky. Pravidelně pak míří na letní kurz češtiny do Dobrušky na Rychnovsku, kde se snaží češtině lépe porozumět. Letní kurzy češtiny pro krajany žijící v zahraničí každoročně pořádá …

číst více
Hodnocení univerzit: Nejsnadněji najdou zaměstnání absolventi technických oborů

Hodnocení univerzit: Nejsnadněji najdou zaměstnání absolventi technických oborů

V nejnovějším žebříčku Quadrelli Simmons, který hodnotil úspěšnost absolventů univerzit na pracovním trhu, zvítězily na plné čáře technické obory. Ačkoliv žebříček nehodnotil školy přímo podle studijních programů, na předních příčkách se umístily univerzity právě s tímto zaměřením. České univerzity skončily ve druhé a třetí stovce.   Jedním z hlavních kritérií, podle kterých QS univerzitám přidělovalo body, byla spolupráce …

číst více