Zákon zakazující okázalé nošení náboženských symbolů ve francouzských veřejných školách

12. 2. 2004 | Aktuality

Francouzské Národní shromáždění schválilo s drtivou většinou 10. února zákon, který zakazuje okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách. Zákon musí schválit ještě senátoři, vejít v platnost by měl v září. Je namířen zejména proti muslimské menšině, za což je velice kritizován. Mohl by totiž narušit vztahy mezi křesťany a muslimy. Vláda, která jej navrhla, se ale hájí tím, že má pomoci ochránit laický charakter veřejného školství.

V zákoně není výslovně řečeno, co všechno se nesmí ve veřejných školách nosit, zákaz se zřejmě bude týkat muslimských šátků, židovských jarmulek a velkých křesťanských křížů. Konkrétní uplatňování nové normy má v oběžníku pro školy upřesnit ministr školství Luc Ferry.

Pokud žák nebude respektovat zákon, může být vyloučen ze školy. Jakékoli sankci ale musí předcházet dialog se žákem.

Zdroj: čtk, www.lidovky.cz