Zájem o studium na VŠ stoupá, studentů je ale méně

Českých vysokoškoláků ubývá i přes zvyšující se zájem o studium. Výjimkou jsou budoucí lékaři či ženy v technických oborech.

 

Podle statistik ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se počet vysokoškolských studentů od roku 2010 snížil o téměř čtvrtinu. Ačkoliv zájem o studium na vysoké škole mezi mladými lidmi stoupá, kvůli demografickým změnám je možné sledovat dlouhodobý pokles. Výraznější výjimku mezi ubývajícími studenty tvoří pouze lékařské obory, procentuálně mírně přibývá také žen v technických oborech.

Počet studentů vysokých škol v posledních letech neustále klesá. Do roku 2010 byl přitom trend přesně opačný, když se během deseti let počet vysokoškoláků prakticky zdvojnásobil. Poslední statistiky MŠMT ukazují výrazný úbytek. Zatímco před sedmi lety studovalo v Česku

Zajímavé srovnání nabízí vývoj u veřejných a soukromých škol. Zatímco v prvním případě zaznamenaly statistiky od roku 2010 úbytek v počtu studentů o 17 procent, v případě soukromých vysokých škol klesl počet studujících za stejné období téměř o polovinu. Jedním z důvodů je podle ministerstva školství zvýšení šance na přijetí na veřejných vysokých školách způsobené nižším počtem zájemců o studium. Vzhledem k vyšší atraktivitě a prestiži tak středoškoláci a gymnazisté dávají větší přednost veřejné vysoké škole před soukromou. Současný trend je přitom přesně opačný tomu, který bylo možné pozorovat do roku 2010, kdy se počet vysokoškoláků za necelých deset let z dvou set tisíc prakticky zdvojnásobil. Úbytek se týká především českých studentů, těch zahraničních totiž v tuzemsku stále přibývá, ačkoliv nárůst se v posledních letech v tomto ohledu oproti prvnímu desetiletí též zpomalil.

t tisíc prakticky zdvojnásobil. Úbytek se týká především českých studentů, těch zahraničních totiž v tuzemsku stále přibývá, ačkoliv nárůst se v posledních letech v tomto ohledu oproti prvnímu desetiletí též zpomalil.

Existují však i výjimky. Například obory spojené s informačními technologiemi v posledních letech z hlediska počtů stagnují. Lékařské fakulty pak jako jediné napříč Českou republikou zaznamenaly mírný nárůst studentů.

Naopak pokles zaznamenávají v posledních letech také technické obory. Zatímco v Ostravě či Liberci byl za posledních 7 let zhruba třetinový, pražské ČVUT a brněnské VUT zaznamenaly pokles o 15, respektive 10 procent. 


martina.bednarova@vysokeskoly.cz