Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů
Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě.
„Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. Pouze devět procent studentů nyní ruší výjezdy,” vysvětlil Roman Klepetko, vedoucí oddělení vysokoškolských mobilit.
K nezrušení výměnného studia studenty motivuje i možnost v případě zhoršení situace výuku absolvovat distančně a svůj „pobyt“ na Erasmu dokončit. Podle Klepetka jsou univerzity na on-line výuku již vesměs připraveny.
Situace ve světě
Z 1133 zahraničních škol zapojených do programu Erasmus může zahraniční studenty přijmout 63 procent z nich. V České republice jsou momentálně připraveny účastníky Erasmu přijmout všechny školy, a stejně tak jsou připraveny i na možnost on-line výuky, pokud by to bylo potřeba. Přijímat zahraniční studenty naopak neplánuje přibližně deset procent evropských univerzit, především těch sídlících na severu Evropy a ve Španělsku.
Podle mluvčí Domu zahraniční spolupráce Lucie Durcové to ale v žádném státě neplatí plošně pro všechny univerzity. „Doporučujeme sledovat aktuální informace o situaci na jednotlivých školách,” řekla. Některé školy už rovnou nabízí distanční výuku nebo vyčkávají, jak se situace bude dále vyvíjet.
Mějte přehled o vysokých školách:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Pokud by studenti na Erasmu studovali dálkově z České republiky, ztrácí nárok na stipendium. To jim bude vyplaceno pouze za dobu strávenou v zahraničí.
Zdroj: https://www.novinky.cz/Další články k tématu
Počet Čechů studujících v zahraničí roste
Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …
číst více