Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

12. 8. 2020 | Studium v zahraničí

Erasmus 2020Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě.

„Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. Pouze devět procent studentů nyní ruší výjezdy,” vysvětlil Roman Klepetko, vedoucí oddělení vysokoškolských mobilit.

K nezrušení výměnného studia studenty motivuje i možnost v případě zhoršení situace výuku absolvovat distančně a svůj „pobyt“ na Erasmu dokončit. Podle Klepetka jsou univerzity na on-line výuku již vesměs připraveny.

Situace ve světě

Z 1133 zahraničních škol zapojených do programu Erasmus může zahraniční studenty přijmout 63 procent z nich. V České republice jsou momentálně připraveny účastníky Erasmu přijmout všechny školy, a stejně tak jsou připraveny i na možnost on-line výuky, pokud by to bylo potřeba.  Přijímat zahraniční studenty naopak neplánuje přibližně deset procent evropských univerzit, především těch sídlících na severu Evropy a ve Španělsku.

Podle mluvčí Domu zahraniční spolupráce Lucie Durcové to ale v žádném státě neplatí plošně pro všechny univerzity. „Doporučujeme sledovat aktuální informace o situaci na jednotlivých školách,” řekla. Některé školy už rovnou nabízí distanční výuku nebo vyčkávají, jak se situace bude dále vyvíjet.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Pokud by studenti na Erasmu studovali dálkově z České republiky, ztrácí nárok na stipendium. To jim bude vyplaceno pouze za dobu strávenou v zahraničí.

Zdroj:
https://www.novinky.cz/

Další články k tématu

Na kolik vás vyjde Erasmus: Do Slovinska za hubičku, na Island na dluh

Na kolik vás vyjde Erasmus: Do Slovinska za hubičku, na Island na dluh

Evropská komise od roku 2021 zvýší výdaje na „erasmácké“ pobyty a zároveň umožní vycestovat ještě více uchazečům. Kolik věnuje Evropská unie peněz na výjezdy, co sleduje nástupce Erasmu+, ale hlavně – jak vycházeli s penězi čeští studující? Almužna na cestu? Výjezdní stipendia jsou rozdělována studentům s ohledem na cílovou destinaci do tří kategorií podle odhadovaných výdajů na …

číst více
Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Počet Čechů studujících v zahraničí roste

Čeští studenti stále častěji vyjíždí na studijní pobyty do zahraničí. Loni přes program Erasmus+ vycestovalo více jak sedm tisíc studentů. Celkově se Česká republika v počtu výjezdů řadí ve světovém srovnání na osmou příčku. K výjezdům studenty motivuje touha vylepšit si jazykové dovednosti i přání sbírat zkušenosti a navázat nové kontakty. V současnosti jsou mezi vysokoškoláky nejoblíbenější německé …

číst více