Z parlamentů

13. 2. 2004 | Aktuality

Nedávno avizovaný zákaz ostentativního nošení náboženských symbolů ve veřejných školách včera schválila drtivou většinou francouzská dolní komora parlamentu Národní shromáždění. Pokud zákon schválí senátoři, začne platit od září. Silné protesty se přitom ozývají ze všech náboženských kruhů i z řad samotných studentů. Ti poukazují na zasahování do občanských práv a svobod.

Slovenská vláda schválila definitivní podobu novely školského zákona, který počítá se zavedením školného pro studenty ve výši pěti až třiceti procent nákladů (3 – 30 000 korun). Schválení zákona bude záviset na rozhodnutí několika nezávislých poslanců, opozice avizovala zamítavý postoj. Školné by studenti měli platit od září 2005.

K tématu školného se po vzoru svých slovenských kolegů vrací i česká vláda. Obě reformy se inspirují britským modelem Tonyho Blaira. Ten má pomocí systému stipendií a půjček pro sociálně slabší studenty umožnit studium všem, kteří o to stojí. Právě Tony Blair se v nejbližších dnech ve vládě a v parlamentu popere o další navýšení školného.