Výuka s moderním zázemím: Na 1. LF UK studovaly největší kapacity oborů

2. 12. 2019 | Stojí za přečtení

15-pro-vase-zdravi-chronicke-selhani1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (1. LF UK) za svou téměř 700letou historii vyprodukovala mnoho úspěšných absolventů, kteří se zásadně podíleli na vývoji lékařství u nás i ve světě. Za tu dobu se také samozřejmě stihla hodně proměnit. Dnes už při výuce používá ty nejmodernější technologie jako je například 3D tiskárna.

Osobnosti 1. LF UK

Josef Koutecký

Absolvent 1. LF založil v tehdejším Československu dětskou onkologickou kliniku pro děti. Do té doby znamenala u dětských pacientů diagnóza rakovina téměř jistou smrt. Koutecký poskytoval dětem komplexní péči od chemoterapie, kterou u dětských pacientů začal používat jako vůbec první v zemi, až po samotné operační zákroky. I díky jeho přínosu tomuto oboru dnes přežije více jak 80 procent dětských pacientů s onkologickým onemocněním. Koutecký zemřel letos v červenci.

Jan Pirk

Současný přednosta Kardiocentra IKEM i ve svých jedna sedmdesáti letech prakticky každý den operuje. Jeho oborem je kardiochirurgie, která se zaměřuje na operace srdce a velkých cév. Je významnou kapacitou v oboru transplantace. Za svůj život provedl více jak sedm tisíc operací a přes 300 transplantací srdce. Nové srdce při operaci pod Pirkovým vedením dostal například i slavný režisér Juraj Jakubisko.

Jaroslava Moserová

Po svých studiích na 1. LF pracovala na popáleninovém oddělení v Praze. Byla ošetřující lékařkou Jana Palacha, který se na protest proti okupaci v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí. Po roce 1989 se stala velvyslankyní pro Austrálii a Nový Zéland a předsedkyní České komise UNESCO. Překládala detektivky spisovatele Dicka Francise a sama psala knihy pro děti. Moserová zemřela v roce 2006.

32529286524-ba60bcb64e-k

Studijní obory

Na 1. lékařské fakultě lze momentálně studovat dva lékařské obory a několik nelékařských. Z lékařských je to obor všeobecné lékařství a zubní lékařství. Právě budoucí zubaři často využívají během studia speciální 3D tiskárny. Mohou jimi tisknout dokonce i zubní protézy nebo zubní dlahy. Výhodou tisku je fakt, že vytištěný model je vyrobený přesně podle údajů z rentgenu pacienta.

Vytištění 3D modelu zkracuje operační čas a zároveň poskytuje cenné informace, které bychom bez něj neměli,“ doplňuje pedagog a zubní chirurg Josef Šebek a dodává, že možnost sáhnout si na věrný model před operací nenahradí žádná sebedokonalejší vizualizace.

Mezi nelékařskými studijními obory vyučovanými na 1. LF jsou fyzioterapie Adiktologie, Ergoterapie, Nutriční terapie a Porodní asistence.

Zdroje:

https://www.lidovky.cz/domov/zemrela-jaroslava-moserova.A060324_103256_ln_domov_bat

https://dvojka.rozhlas.cz/heslo-jana-pirka-u-me-je-vip-pacient-kazdy-koho-mam-na-operacnim-stole-8028876

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/zubni-chirurgie-proteza-stomatologie-3d-tiskarna_1911152141_aur

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

web 1. LF UK, Wikipedie

Další články k tématu

Studentské spolky 1. LF pomáhají všude tam, kde je to potřeba

Studentské spolky 1. LF pomáhají všude tam, kde je to potřeba

Studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se jako budoucí lékaři rozhodli zasvětit svůj život pomoci ostatním lidem. Svým jednáním nám však všem ukazují, že medicína není jen povolání, ale především poslání. Ve svém volném čase se totiž kromě zábavy věnují také charitě a dobrovolnické činnosti. Asi vůbec největším spolkem 1. LF, minimálně co se počtů …

číst více
Hodnocení univerzit: Nejsnadněji najdou zaměstnání absolventi technických oborů

Hodnocení univerzit: Nejsnadněji najdou zaměstnání absolventi technických oborů

V nejnovějším žebříčku Quadrelli Simmons, který hodnotil úspěšnost absolventů univerzit na pracovním trhu, zvítězily na plné čáře technické obory. Ačkoliv žebříček nehodnotil školy přímo podle studijních programů, na předních příčkách se umístily univerzity právě s tímto zaměřením. České univerzity skončily ve druhé a třetí stovce.   Jedním z hlavních kritérií, podle kterých QS univerzitám přidělovalo body, byla spolupráce …

číst více
1. lékařská fakulta UK – nejstarší, a přece mladá

1. lékařská fakulta UK – nejstarší, a přece mladá

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy (1. LF UK) je přímou pokračovatelkou lékařské fakulty, která byla součástí univerzity již při jejím založení v roce 1348. Od prvopočátku zde působily desítky významných osobností vědy, jejichž medicínská činnost odráží řadu vědeckých úspěchů. Nelze nezmínit např. Jana Jessenia, iniciátora první veřejné pitvy v českých zemích, Jana Evangelistu Purkyně, spolutvůrce buněčné …

číst více