Vysoké školy chystají kvůli škrtům v rozpočtu další protesty

4. 9. 2023 | Aktuality

Hodina pravdy
Česká konference rektorů a Rada vysokých škol chystají na září protest. O měsíc později pak hodlá zahájit stávku i uskupení Hodina pravdy, které založili studenti a vyučující humanitních oborů z celkem třinácti fakult. Uskupení už má i stávkové odbory. Důvodem protestů je nejistá finanční situace na vysokých školách a další škrty ministerstva školství. Podle vyučujících se nic nezměnilo, ani když v čele resortu školství stanul Mikuláš Bek, který v dubnu vystřídal Vladimíra Baláše.

„Když se podíváte na programové prohlášení vlády, tak vláda opravdu nedělá, co slíbila. Pan ministr Bek je jako ředitel sirotčince, nařizuje nám hladovku, protože zlobíme,“ uvedl člen uskupení Hodina pravdy František Kratochvíl, který vede katedru asijských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho kolegové podle něj raději berou práci na středních školách kvůli vyšší mzdě.

Není to první protest Hodiny pravdy. Velká protestní akce proběhla už letos v březnu, symbolicky na den učitelů.

Předseda Asociace děkanů filozofických fakult Jan Stejskal uvedl, že od března se situace nijak nezměnila. „Mám dojem, že ta věc ze strany ministerstva spí. Jediné, co se stalo od první protestní akce, bylo, že se vyměnil ministr a celé to začalo znovu. Od června jsme se dozvěděli jen o kolosálních škrtech, které pan ministr Stanjura navrhuje v rozpočtu ministerstva školství,“ řekl Stejskal.

Podle Kratochvíla si navíc ministerstvo protiřečí. Když byl ministrem školství Vladimír Balaš, ministerstvo zjistilo, že univerzity postrádají přibližně 11 miliard korun. Balašova pracovní skupina následně přišla s návrhem, aby v letošním roce došlo k mimořádnému navýšení rozpočtu o přibližně 900 milionů. Teď už s penězi navíc nepočítá vůbec.

Ministerstvo se hájí tím, že škrty v rozpočtech postihnou všechny. „S ohledem na stav veřejných financí a závazek vlády snížit deficit státního rozpočtu, který se dotkne všech oblastí, nelze ani u vysokých škol počítat s navyšováním. I za této situace platí, že vzdělávání, a tedy i vysoké školství, musí být prioritou,“ vysvětlila Radka Wildová, ředitelka sekce vysokého školství na ministerstvu.

Na příští rok ministerstvo plánuje financování upravit. „Na podzim bychom rádi otevřeli debatu, která by měla směřovat k návrhu kontraktového financování, zejména u regulovaných profesí. Jde o to, aby vysoké školy na základě předem vyčíslené potřeby státu dokázaly zajistit absolventy regulovaných povolání, jako jsou lékaři nebo učitelé,“ vysvětlila Wildová.

Rada vysokých škol se delší dobu snaží prosadit, aby podíl financování univerzit dosáhl aspoň 0,6 procenta HDP. V letošním roce činil 0,42, zatímco v západních státech se zpravidla pohybuje mezi jedním procentem až 1,5 procenty HDP.

Zdroj: iDNES.cz

 

Další články k tématu

Krize na filozofických fakultách? Vyučující odchází kvůli platům

Krize na filozofických fakultách? Vyučující odchází kvůli platům

Filozofické fakulty vysokých škol v Moravskoslezském kraji čelí krizi. Vyučující z nich odchází kvůli nízkým platům a přijímají místa na školách, kde jim zaplatí víc. Třeba na středních školách. Podle univerzit nerovné platové podmínky dokonce ohrožují existenci některých oborů. Patří mezi ně čeština, cizí jazyky, psychologie, historie a archeologie. „Mnozí kolegové zejména z filologických kateder odcházejí do …

Vysněné studijní obory ve studentském městě plném kultury

Vysněné studijní obory ve studentském městě plném kultury

Filozofická fakulta je největší fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Devatenáct kateder nabízí více než šest stovek kombinací humanitních, sociálních, lingvistických a uměnovědných studijních programů. Stačí si vybrat. Studentský život v Olomouci nabízí mnohem více než jen samotné studium. Můžeš zažít stovky různých věcí – podílet se na pořádání největšího evropského festivalu dokumentárních a populárně-vědeckých filmů …

Nový rektor Ostravské univerzity chce investovat do lidí

Nový rektor Ostravské univerzity chce investovat do lidí

Funkce rektora Ostravské univerzity se na další čtyři roky ujímá anglista Petr Kopecký. Vystřídal tak po dvou funkčních období lékaře Jana Latu. Inaugurace nového rektora proběhne 12. dubna v Komorním sále nově dostaveného City Campusu. Prioritami nového rektora jsou zejména lidé a vztahy na Ostravské univerzitě. Přál by si, aby současných šest fakult a jeden ústav …