Vysoké školy chystají další protesty

16. 2. 2004 | Aktuality

Po prosincových protestních pochodech chystají studenti vysokých škol a jejich pedagogové novou vlnu akcí, kterými chtějí poukázat na nedostatečné financování vysokoškolského sektoru.

Během  „Týdne neklidu“, jež potrvá od 29. března do 2. dubna, hodlají akademici za podpory Vysokoškolského odborového svazu a rektora Karlovy Univerzity Ivana Wilhelma vyjít do ulic a uspořádat velkou diskuzi za účasti ministra financí Sobotky, šéfa KDU-ČSL Kalouska či premiéra Špidly.

Studenti a pedagogové nesouhlasí s navýšením rozpočtu pro vysoké školy o 2, 6 miliardy korun a žádají pro resort další dotace. Z těchto peněz by následně bylo možné dovybavit posluchárny a laboratoře a také financovat mladé pedagogy a nákup nové literatury. Jak pro Právo uvedl šéf Studentské komory Rady vysokých škol Jiří Nantl, „je absurdní, když v politologii pracujeme s knihami starými deset let.“

Postoj ministryně školství Petry Buzkové je však spíš odmítavý. Akce jsou podle ní neopodstatněné, jelikož navýšení o 2,6 miliardy je pouze začátkem univerzitní reformy, nikoli reformou samotnou.

Podle vyjádření rektora UK schází v rozpočtu vysokých škol až polovina financí. Místo dosavadních 18,6 miliard by podle Wilhelma měly školy hospodářit s 36 miliardami korun.

Zdroj: pravo.cz