Vysoké ambice slovenských rektorů

26. 5. 2004 | Aktuality

Devatenáct z dvacetičtyř rektorů slovenských vysokých škol se v pátek 21. května sešlo v Prešove, aby diskutovalo o problémech a především perspektivách slovenského vysokého školství.

Ústředním tématem Slovenské konference rektorů byla reforma financování vysokých škol, konkrétně otázka připravovaného zpoplatnění studia. Podle prezidenta rektorské konference Juraja Sinaya se rektoři nestaví proti vládnímu návrhu, rozcházejí se s ním však především v kompetencích akademických samospráv rozhodovat o výši poplatků a o dalším využití získaných peněz. Rektoři požadují, aby o výši poplatků rozhodovaly samy univerzity. Jejich výše by se přitom měla pohybovat v rozmezí 0 – 30%, tzn., že univerzity by měly možnost školné vůbec nezavádět. „Jsem přesvědčen, že ekonomové a právníci půjdou na maximum, ale na druhé straně by mohli zadarmo studovat studenti na některých technických fakultách,“ řekl k tomu Sinay.

Slovenský ministr školství Martin Fronc v rozhovoru pro týdeník o ničem podobném nemluví. Vládní návrh počítá s centrálně (ministrem) stanovenou částkou, odvislou od nákladů na jednoho studenta, přičemž má pokrýt 6 – 30% rozpočtu školy. (http://www.tvtip.sk/clanok.php?…) Obě strany se dále rozcházejí ve směrech využití prostředků – rektoři prosazují jejich zhodnocení ve vědě a výzkumu, ministr by je rád využil ke krytí běžného provozu univerzit.

S ohledem na dynamicky se měnící prostředí ve slovenské Národní radě je podoba školného na Slovensku stále nejistá.

zdroj: www.hn.ihned.cz, www.sme.sk, www.tvtip.sk