Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát

17. 3. 2020 | Tiskové zprávy

Šití nanoroušek v improvizované šicí dílně na TUL (3)

16. března 2020

Původně to mělo být pár desítek kusů pro vnitřní potřebu, informace se ale rychle rozšířila dál a spustila se velká poptávka. Nyní vyrábíme roušky i pro Liberecký kraj, desítky kusů už jsme dodali liberecké krajské nemocnici. Rektor Brzezina dnes v Praze jednal o dodávkách výchozího materiálu pro roušky se zástupci několika ministerstev a soukromými subjekty.

Materiál pro stát

„Zástupci ministerstev projevili zájem o výchozí textilii s nanovlákny. Návrh byl takový, že bychom dodávali tuto základní matrici a stát by materiál předal soukromé firmě, která by z ní nechala šít roušky ve svých zahraničních provozech,“ řekl po dnešním jednání v Praze, na kterém se setkal mimo jiné se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zdravotnictví a ministerstva spravedlnosti.

„Tomu se samozřejmě nebráníme, limit je však v kapacitě výroby. Nové zařízení, na kterém materiál pro roušky vyrábíme, dokáže vyprodukovat jen omezené množství nanovrstvy. Je to jen na několik málo tisíc kusů denně,“ dodává rektor Miroslav Brzezina.

Výchozí nanomateriál vyrábějí naši vědci novou technologií na zcela novém stroji metodou elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem, který máme na fakultě strojní v provozu jen pár dní. Výroba materiálu pro nanoroušky je tak zároveň jeho testovacím provozem.

Ze zasedací místnosti šicí dílna

Vyprodukovanou nanovrstvu na nosné netkané textilii další pracovníci rozřežou a předají do improvizované šicí dílny, která vznikla ze zasedací místnosti Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI).

Zde se u vlastních šicích strojů střídá 20–30 zaměstnanců univerzity, kteří sešijí vrstvy k sobě tak, aby byl nanomateriál uvnitř roušky, přišijí tkalouny a všijí drátek, kterým lze obemknout roušku kolem nosu.

„Šili jsme i teď o víkendu, střídáme se tady tak, aby nás také z bezpečnostně-zdravotních důvodů nebylo v jedné místnosti mnoho,“ říká jedna ze šiček Jana Melicheríková, která jinak pracuje jako laboratorní technik v laboratoři funkcionalizace nanomateriálů na CxI.

„Šít umím a ušít tento typ roušky je navíc snadné, je to ten nejjednodušší typ roušky, na čínský způsob,“ dodává vedle ní sedící a šijící docentka Eva Kuželová Košťáková z katedry chemie. Dodává, že se na univerzitu hlásí i řada dobrovolníků, kteří by rádi v šicí dílně pomohli.

„Je nás na šití v tuto chvíli dost a nechceme mezi sebe zatím přibírat neznámé lidi. Snažíme se udržet si tady maximálně možné zdravé prostředí. Snad to veřejnost pochopí. Moc děkujeme za nabídnutou pomoc,“ říká docentka Kuželová Košťáková a odkazuje všechny zájemce na stránky Libereckého kraje, kde je odkaz na databázi dobrovolníků, kteří jsou připraveni šít.

Mělo to být v malém, ale poptávka je obrovská

Právě katedra chemie iniciovala výrobu roušek „po domácku“ už během minulého týdne, nejprve se testoval materiál, odlaďoval se nový stroj i postup výroby.

„Zprvu jsme chtěli rouškami zásobovat především zaměstnance z univerzity a zájem měla i univerzitní lékařka, která byla už bez roušek,“ říká David Lukáš z katedry chemie.

„Zájem byl ale enormní, rychle se to rozneslo dál a tak jsme objem výroby zvýšili, naše možnosti jsou v tom ale omezené, nejsme klasická výrobna, spojili jsme proto síly se dvěma profesionálními šicími dílnami tady v Liberci,“ dodává profesor Lukáš s tím, že šití roušek by se v dohledné době mělo z univerzity přesunout právě do komerční sféry.

Roušky, ať už ušité v sídle CxI, nebo u externistů, se pak v našich laboratořích sterilizují ozonem nebo horkým vzduchem.

„Horký vzduch o teplotě 60°C na hodinu a půl až dvě hodiny zabije vše a nepoškodí polymer, ze kterého jsou vyrobena nanovlákna,“ říká Petr Mikeš z katedry chemie.

„Tady u nás jsme schopní ušít tak 100–200 roušek denně, zbytek šijí externí firmy. Dnes jsme dodali první várku desítek testovacích roušek také do liberecké krajské nemocnice. Tam mají o roušky velký zájem,“ dodává doktor Mikeš. Univerzita pomůže s dodávkou také pro Liberecký kraj. Prvních tisíc roušek bychom měli jeho zástupcům předat dnes, na jejich výrobě se ještě pracuje.

Výrobu nanovrstvy udržíme

Zůstává nadále pravdou, že TUL nemá technologie a certifikace na to, aby produkovala „ve velkém“ roušky s certifikací pomůcky užívané ve zdravotnictví, ale velká poptávka je nyní už po jakýchkoliv prostředcích ochrany, byť bez certifikace, a v ten moment univerzita zmobilizovala své síly a na stroji, který má jen pár dní, produkuje tolik materiálu pro roušky s nanovrstvou, kolik jen rychlost stroje a síly našich pracovníků stačí zvládnout.

„Potřebujeme jen polymer pro výrobu nanovláken, podkladovou netkanou textilii, tkaloun a kus drátu, to vše máme z vlastních zásob nebo od dodavatelů dostupné a zajištěné. Měli bychom produkci nanovlákenné vrstvy nějakou dobu udržet,“ říká vedoucí katedry chemie Josef Šedlbauer.

Další články k tématu

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

Roušky s nanomateriálem univerzita vyrábět nebude

V souvislosti s šířením jak koronaviru, tak obav z nákazy, se veřejnost i média častěji obracejí na Technickou univerzitu v Liberci s otázkou, zda by škola, která je kolébkou průmyslové výroby nanomateriálů a je jedničkou ve výzkumu v této oblasti, mohla vyrábět ochranné roušky s nanomateriálem. „Předně bych chtěla upozornit, že ústní rouška, byť s …

číst více
Zbraň v boji proti koronaviru: Systém z dílny TUL pomůže hygienikům najít ohnisko nákazy

Zbraň v boji proti koronaviru: Systém z dílny TUL pomůže hygienikům najít ohnisko nákazy

Kdo, kdy a kde – to jsou otázky, na které potřebují znát odpovědi hygienici během epidemií, aby mohli zabránit dalšímu šíření nákazy. V současnosti, kdy celý svět čelí pandemii koronaviru, jsou tyto odpovědi ještě zásadnější. Tým kolem geoinformatika Jiřího Šmídy z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec, proto uspíšil vývoj systému, díky kterému je možné …

číst více
Studenti textilní fakulty TUL pomáhali na Harvardu „šít“ umělou ledvinu pro transplantaci

Studenti textilní fakulty TUL pomáhali na Harvardu „šít“ umělou ledvinu pro transplantaci

Textil a lidské orgány jsou dvě zdánlivě nesouvisející věci. Spojuje je však jeden unikátní materiál: nanovlákno. Právě z něj se tým vědců prestižní univerzity Harvard snaží vytvořit umělou ledvinu, která by v budoucnu mohla plně nahradit tu skutečnou. Za břečťanem pokrytými zdmi jedné z nejlepších škol světa se na vývoji takzvané origami ledviny podíleli i dva studenti Technické …

číst více