Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

3. 9. 2018 | Stojí za přečtení

Od soboty platí po celé ČR 75 procentní sleva pro seniory a studenty na vnitrostátní spoje. To ale není jediná výhoda, kterou mohou od září středoškoláci a vysokoškoláci uplatnit. Některé kraje se totiž chystají zlevnit i městkou hromadnou dopravu, jinde budou studenti moci cestovat dokonce úplně zdarma.

 

Zdarma po středních Čechách

 

Všichni studenti do 26 let mohou při cestování po Středočeském kraji kromě plošné 75procentní slevy uplatnit navíc i slevu 25 procent. Částku jim zpětně vrátí krajský úřad. Znamená to tak, že studenti s trvalým pobytem v tomto kraji mohou cestovat zdarma. O dodatečnou slevu budou však muset žádat přes online formulář. Sleva se vztahuje pouze na cesty po středních Čechách.

 

Slevy v MHD

 

Nově mohou studenti cestovat zdarma nebo s výraznou slevou také v MHD řady českých měst. Konkrétně Plzeň zavádí jízdné zdarma pro děti a studenty do 15 let.  Starší studenti a vysokoškoláci do 26 let mohou od září cestovat úplně zdarma ve městech Plzeň, Říčany a Cheb. V Chebu bude ale město studentům jízdné hradit pouze na zkoušku. Cílem je omezit dopravu na silnicích. Po půl roce vedení města projekt ukončí a bude zjišťovat jeho efektivitu.

 

Nižší, 75procentní slevu na jízdném zavádí v Libereckém kraji. Uplatnit ji mohou studenti do 26 let. V Liberci a okolních městech dojde díky tomu ke značnému zjednodušení ceníku jízdného, který bude platit v kraji plošně, ať už se bude jednat o vnitrostátní nebo městské a meziměstské spoje. Jízdné za čtvrtinu ceny studentům poskytnou také některá města Olomouckého kraje, jmenovitě Prostějov, Šumperk, Zábřeh, Přerov a Hranice. Stejnou slevu budou studentům poskytovat v Náchodě.

 

281656-P5ZTNF-126

 

Pro pražské studenty se sleva na MHD zatím nechystá. Momentálně figuruje pouze jako jeden z bodů volebního programu pražské frakce sociálních demokratů. O této slevě se tak bude případně rozhodovat až po říjnových senátních a komunálních volbách. Levnější MHD nebudou mít ani studenti v Brně. Tam se sleva bude týkat pouze dětí do 15 let a důchodců.

 

Náležitosti k získání slevy

 

Žáci do 15 let se k získání slevy nemusí nijak prokazovat. Od 15 do 18 let je nutné mít u sebe občanku nebo jiný platný identifikační doklad s fotografií. Vysokoškoláci do 26 let musí dokládat studentský průkaz s fotografií nebo platnou ISIC kartu. Ta musí mít aktuální revalidační známku (holografická nálepka na zadní straně průkazu). Takže si kartu nezapomeňte včas prodloužit!

 

Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, iDNES.cz, Český Rozhlas, Aktuálně.cz, web Středočeského kraje

Další články k tématu

Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Taky svou ISIC kartu vytahujete z peněženky jen při návštěvě kina, nebo když se čistě náhodou vyskytnete v blízkosti nějaké kulturní památky? Pak věřte, že ji využíváte jen asi z 5 %. Změňte to a vymáčkněte z ISICa maximum! 1)      ZÁBAVA – to jsou kina, muzea, památky, koupaliště, zoo, hudební festivaly a mnoho dalšího. Všude, kde nabízejí možnost zaplatit …

číst více
Zlevněné studentské jízdné začne platit od září

Zlevněné studentské jízdné začne platit od září

Od 1. září budou moci všichni studenti začít uplatňovat slevu 75 procent na jízdu vlaky a linkovými autobusy. Vysokoškoláci ve věku od 18 do 26 let se pro získání slevy budou muset prokazovat platným ISICem či jiným studentským dokladem. Sleva bude platit pouze po České republice a nebude se vztahovat na městskou hromadnou dopravu.   …

číst více
První česká vysokorychlostní trať povede nejspíš přes Ústí nad Labem

První česká vysokorychlostní trať povede nejspíš přes Ústí nad Labem

Z Prahy do Ústí trvá cesta vlakem zhruba 70 minut, plus mínus nějaká ta hodinka dvě zpoždění. Pokud plánujete studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně a za vzděláním budete pravidelně dojíždět, můžete se možná do budoucna těšit na to, že do školy pojedete šinkansenem a cesta se vám zkrátí na méně než polovinu!   Momentálně je …

číst více