Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

3. 9. 2018 | Stojí za přečtení

Od soboty platí po celé ČR 75 procentní sleva pro seniory a studenty na vnitrostátní spoje. To ale není jediná výhoda, kterou mohou od září středoškoláci a vysokoškoláci uplatnit. Některé kraje se totiž chystají zlevnit i městkou hromadnou dopravu, jinde budou studenti moci cestovat dokonce úplně zdarma.

 

Zdarma po středních Čechách

 

Všichni studenti do 26 let mohou při cestování po Středočeském kraji kromě plošné 75procentní slevy uplatnit navíc i slevu 25 procent. Částku jim zpětně vrátí krajský úřad. Znamená to tak, že studenti s trvalým pobytem v tomto kraji mohou cestovat zdarma. O dodatečnou slevu budou však muset žádat přes online formulář. Sleva se vztahuje pouze na cesty po středních Čechách.

 

Slevy v MHD

 

Nově mohou studenti cestovat zdarma nebo s výraznou slevou také v MHD řady českých měst. Konkrétně Plzeň zavádí jízdné zdarma pro děti a studenty do 15 let.  Starší studenti a vysokoškoláci do 26 let mohou od září cestovat úplně zdarma ve městech Plzeň, Říčany a Cheb. V Chebu bude ale město studentům jízdné hradit pouze na zkoušku. Cílem je omezit dopravu na silnicích. Po půl roce vedení města projekt ukončí a bude zjišťovat jeho efektivitu.

 

Nižší, 75procentní slevu na jízdném zavádí v Libereckém kraji. Uplatnit ji mohou studenti do 26 let. V Liberci a okolních městech dojde díky tomu ke značnému zjednodušení ceníku jízdného, který bude platit v kraji plošně, ať už se bude jednat o vnitrostátní nebo městské a meziměstské spoje. Jízdné za čtvrtinu ceny studentům poskytnou také některá města Olomouckého kraje, jmenovitě Prostějov, Šumperk, Zábřeh, Přerov a Hranice. Stejnou slevu budou studentům poskytovat v Náchodě.

 

281656-P5ZTNF-126

 

Pro pražské studenty se sleva na MHD zatím nechystá. Momentálně figuruje pouze jako jeden z bodů volebního programu pražské frakce sociálních demokratů. O této slevě se tak bude případně rozhodovat až po říjnových senátních a komunálních volbách. Levnější MHD nebudou mít ani studenti v Brně. Tam se sleva bude týkat pouze dětí do 15 let a důchodců.

 

Náležitosti k získání slevy

 

Žáci do 15 let se k získání slevy nemusí nijak prokazovat. Od 15 do 18 let je nutné mít u sebe občanku nebo jiný platný identifikační doklad s fotografií. Vysokoškoláci do 26 let musí dokládat studentský průkaz s fotografií nebo platnou ISIC kartu. Ta musí mít aktuální revalidační známku (holografická nálepka na zadní straně průkazu). Takže si kartu nezapomeňte včas prodloužit!

 

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, iDNES.cz, Český Rozhlas, Aktuálně.cz, web Středočeského kraje

Další články k tématu

Nejdivnější univerzity světa

Nejdivnější univerzity světa

Letošní rok cestování nepřeje a zatím to nevypadá, že by se situace obracela k lepšímu. Připravili jsem proto pro vás takový virtuální výlet do těch nejodlehlejších koutů naší planety. Ač se to zdá neuvěřitelné, i tam se nacházejí univerzity. Dobrodružství v Arktidě University of the Arctic je síť institucí nacházejících se ve 24 časových zónách. …

číst více
Užijte si prázdniny naplno a zdarma!

Užijte si prázdniny naplno a zdarma!

Bez peněz do hospody nelez, říká staré dobré české úsloví. Bohužel je pravdivé, což neradi uslyší zejména studenti, kteří zpravidla mívají hluboko do kapsy. S blížícím se příchodem prázdnin pak nastává dilema: najít si brigádu nebo si po testech a zkoušení užívat zaslouženého volna? My osobně hlasujeme pro druhou variantu, a proto vám přinášíme několik …

číst více
FINANČNÍ RÁDCE: Jak při studiu vyjít s penězi

FINANČNÍ RÁDCE: Jak při studiu vyjít s penězi

Vytvořte si rozpočet Základem zdravých financí je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Sepište si přehledně všechny své příjmy a zaznamenávejte si, za co utrácíte. Po nějaké době si přehled projděte a zjistěte, kde by se dalo ušetřit. Černou dírou bývají často výdaje za kávu s sebou nebo něco dobrého na zub. Zkuste se proto …

číst více